Zásobování Německa plynem bude bezproblémové, pokud nenastanou extrémně nízké teploty, což je ale podle dlouhodobých předpovědí nepravděpodobné. Dnes to ve svém výhledu pro začínající zimu uvedl německý svaz provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES. Aktuální scénáře podle INES rovněž ukazují, že Německo dokáže znovu rozsáhle naplnit své plynové zásobníky i před další zimou na přelomu let 2023 a 2024. Německo tento týden oznámilo, že zásobníky naplnilo na 100 procent.
"To, že zásobníky plynu jsou zcela naplněné, znamená, že nastupující zimu dobře přečkáme," řekl dnes šéf INES Sebastian Bleschke. Poukázal sice na to, že nedostatek plynu v zimě nelze vyloučit, ale vzhledem k příznivým dlouhodobým předpovědím počasí považuje svaz takový vývoj za krajně nepravděpodobný.
Svaz INES vypracoval tři scénáře pro současnou i nadcházející zimu. Jeden scénář vychází z chladné zimy v roce 2010, druhý z teplé v roce 2020 a třetí pracuje s údaji z roku 2016 jako běžnými teplotami. Pouze při předpovědi s velmi chladnou zimu by Německo mohlo zaznamenat nedostatek plynu a již ke konci ledna by hrozilo vyprázdnění zásobníků. I tato pesimistická varianta ale očekává opětovné rychlé plnění zásobníků pro zimu na přelomu let 2023 a 2024. Obě příznivější prognózy počítají s tím, že německé zásobníky budou v červenci, respektive v srpnu opět plné.
Plnění zásobníků plynu pro další sezonu bude podle INES záviset především na dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG). Německo tento týden ve Wilhelmshavenu zprovoznilo své první přístaviště pro plovoucí terminál na LNG, který by měl připlout v prosinci. Německo také plánuje rychlé zprovoznění tří dalších takových terminálů a na podzim nadcházejícího roku chce uvést do provozu ještě pátý.
Plné zásobníky mají před nastupující zimou i další evropské země včetně Česka. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck ale upozorňuje, že plné zásobníky neznamenají, že Německo má zimu zcela zajištěnou. Podle Habecka je potřeba plynem nadále šetřit, aby země přečkala zimu bezpečně. Cílem je úspora ve výši dvaceti procent. S úsporami počítají i další státy, český ministr průmyslu Jozef Síkela v případě Česka hovoří o 15 procentech.
Country hvězda Dolly Parton potěšila fanoušky, když se objevila prostřednictvím video spojení a vypadala skvěle, aby převzala čestného Oscara. Její nečekané zrušení osobní účasti na ceremoniálu Governors Awards kvůli zdravotním problémům vyvolalo předtím značné obavy. Sedmdesátidevítiletá zpěvačka pronesla emotivní virtuální projev v neděli večer v The Ray Dolby Ballroom v Hollywoodu, kde převzala Čestného Oscara – Cenu Jeana Hersholta za humanitární činnost.
Pavel Novotný se pro tuto chvíli do pražské komunální politiky nevrátí. Rozhodl o tom soud, který se zabýval jeho žalobou ohledně ztráty zastupitelského mandátu v Řeporyjích. Zapříčinilo ji pravomocné odsouzení Novotného k trestu odnětí svobody.
Ewa Farna opět prokázala nemalé ambice. Příští rok měla v plánu dva koncerty na stadionu fotbalové Slavie v Praze. Nakonec je to ale ještě trochu jinak. Populární Slavice oznámila na sociálních sítích velkou novinku.
Americký prezident Donald Trump se stále nevzdal ambic na ukončení války na Ukrajině. Navzdory tomu, že sám nedávno zrušil plánované setkání s ruským protějškem Vladimirem Putinem v Budapešti. Bílý dům má v utajení pracovat na novém mírovém plánu.
Česko momentálně má svého prezidenta, ale pomalu a jistě se blíží další přímá volba hlavy státu. V lednu budou zbývat dva roky do hlasování. Favoritem na znovuzvolení je pro tuto chvíli Petr Pavel, ale průzkumy obsahují i jedno zajímavé jméno.
Česko i bez nového plnohodnotného trenéra postoupilo do baráže o světový šampionát v příštím roce. Radost z toho jistě má i Pavel Nedvěd, kterého ale stále čeká spousta práce. Manažer reprezentací totiž prozradil, jak se mu daří plnit úkol.
Ukrajina čelila v noci z úterý na středu další ze smrtících ruských útoků. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil několik obětí, informovala britská BBC. Zelenskyj vyzval spojence, aby dále podpořili ukrajinskou schopnost se bránit.
Patrik Hezucký opět vyděsil příznivce, když se na úvod pracovního týdne po prodlouženém víkendu nezúčastnil vysílání v rádiu. Chybět bude i v dalších dnech. Moderátor totiž potvrdil, že ho postihla nemoc, kterou je nutné řešit antibiotiky.
Filmová hvězda Tom Cruise prolomil mlčení ohledně překvapivého rozchodu své exmanželky Nicole Kidman s manželem Keithem Urbanem. Třiašedesátiletý herec, který byl s Nicole Kidman ženatý 11 let, od roku 1990 do roku 2001, údajně prohlásil, že její rozchod s Keithem je „karma“ za to, jak se k němu chovala po jejich vlastním rozpadu. Hvězda filmů Mission Impossible prý zprávy o rozvodu své exmanželky sleduje „velmi bedlivě“.
Sophie Grégoire se nenechává vyvést z míry románkem svého bývalého manžela Justina Trudeaua s popovou hvězdou Katy Perry. Poprvé prolomila mlčení o novém vztahu svého exmanžela v rozhovoru pro podcast „Arlene Is Alone“, kde vystoupila jako host.
Král Karel III. oslavil své sedmasedmdesáté narozeniny ve velkolepém a důstojném prostředí historického hradu. Panovník se v pátek 14. listopadu vydal do jižního Walesu, kde v Cyfarthfa Castle, nedaleko města Merthyr Tydfil, prožil svůj výjimečný den po boku královny Camilly.
Byl to den, který začal jako každý jiný, ale 26. srpna tohoto roku se na internetu objevila věta, která se okamžitě zapsala do historie popkultury. „Vaše učitelka angličtiny a váš učitel tělocviku se berou,“ napsala Taylor Swift na Instagramu, čímž potvrdila zásnuby s Travisem Kelce. Odbornice na komunikaci Lynn Carratt to popsala jako „jednoduchý a decentní příspěvek, který řekl tak mnoho“. Zároveň se podle ní jednalo o velmi intimní sdělení, ačkoli bylo určeno celému světu.