Německo eviduje výrazný nárůst migrantů, kteří nelegálně překročili hranice

Počet migrantů, kteří letos nelegálně překročili německé hranice, se oproti stejnému období loni téměř zdvojnásobil. Německá policie do konce září zaznamenala zhruba 58.000 případů nedovoleného překročení hranic, loni to bylo asi 35.000 případů, uvedla dnes agentura DPA. Největší nápor zažívá Sasko, které leží u hranic s ČR - od ledna do září se tam měsíční počty osob zadržených bez patřičných dokladů zdesetinásobily.

Ilustrační foto

Podle dat policie letos počty nedovolených překročení hranic kontinuálně rostou. V lednu bylo takových případů 4436, v červenci 6941, v srpnu 8846 a v září 12.720. V Sasku počet případů stoupl ze 488 v lednu na 4713 v září. Právě tato spolková země slouží jako vstupní brána do Německa pro migranty, kteří v Evropě využívají takzvanou balkánskou trasu, která nyní vede přes Slovensko a Česko, poznamenala agentura DPA.

Nezákonné překročení hranic znamená, že přes německé hranice se dostane cizinec bez patřičných dokladů, které by mu umožnily legální pobyt. Tito lidé pak často žádají o udělení azylu nebo ochranu. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová dnes o migraci bude jednat se zástupci šesti států západního Balkánu a dalších zemí včetně Česka.

Německo kvůli rostoucímu počtu migrantů prodloužilo o dalšího půl roku kontroly na hranicích s Rakouskem a posílilo namátkové kontroly na hranicích s ČR. Zástupci policejních odborů i opozice vládu vyzvali, aby na německo-českých hranicích zavedla stálé kontroly, to se ale zatím nestalo.

"Spolková policie v současné době denně eviduje 400 nelegálních vstupů do Německa. Zaznamenali jsem však také to, že výrazně zesílené hraniční kontroly se vyplácí a čísla se snižují," řekl mluvčí spolkového ministerstva vnitra Maximilian Kall. Zmíněný denní počet 400 případů nelegálního vstupu do Německa se podle Kalla týká zejména hranic s Rakouskem a Českem. "To je také důvodem, proč jsme výrazně zintenzivnili namátkové kontroly na pomezí s Českem a prodloužily stacionární kontroly na hranicích s Rakouskem," dodal.

Balkánská migrační trasa vede do Německa především přes Rakousko. Kvůli četnějším kontrolám na rakousko-německé a rakousko-maďarské hranici se ale migranti snaží do Německa dostat přes Slovensko a Česko. Česká republika proto koncem září dočasně obnovila stálé kontroly na česko-slovenské hranici, které pravděpodobně budou pokračovat i v listopadu. Kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli migrantům provádí i Rakousko.

Německá média dnes s odvoláním na policii uvedla, že jen během středy saští policisté u hranic s Českem zadrželi 20 osob bez dokumentů - Syřany ve věku od šesti do 48 let - a čtyři pravděpodobné převaděče. Policejní hlídky a celníci na silnici 174, která vede přes Krušné hory a spojuje Chomutov se Saskou Kamenicí (Chemnitz), nejprve zastavili auto s českou poznávací značkou, kde měl potřebné dokumenty jen 44letý řidič, ale žádný ze čtyř spolujezdců. Podobné to bylo i v dalších čtyřech případech, tři z kontrolovaných aut řídili Češi.

Témata: Německo | uprchlíci

Izrael dává ruce pryč od smrti íránského prezidenta

20.05.2024 14:02 Izrael se nepodílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který spolu s dalšími členy…

Fico komunikuje a klinicky se zlepšuje, prozradila nemocnice

20.05.2024 12:59 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po atentátu, k němuž došlo minulý týden,…

Íránský prezident Raísí zemřel při tragické nehodě vrtulníku

20.05.2024 08:40 Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při…

Pellegrii vyčetl politikům nedostatek sebereflexe i po atentátu na Fica

19.05.2024 21:27 Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD)…

Policie vyšetřuje i teorii, že atentátník na Fica nebyl osamělým vlkem

19.05.2024 18:41 Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD)…

Fico je podle lékařů mimo ohrožení života

19.05.2024 12:49 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo…

Netanjahu má nůž na krku. Ganc chce nový plán pro Gazu

19.05.2024 09:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dostal ultimátum od ministra a člena válečného kabinetu…

Polsko plánuje obří obrannou investici na hranicích s Ruskem a Běloruskem

18.05.2024 21:47 Polsko se chystá investovat devět miliard zlotých (přibližně 58 miliard korun) do zlepšení…

Zelenskyj odmítá olympijské příměří. Kvůli Rusku

18.05.2024 18:50 Každým dnem se blíží začátek letních olympijských her ve Francii, jejíž představitelé vyzvali…

Atentát na Fica: Soud poslal Juraje C. do vazby

18.05.2024 16:12 Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu…

Související:

Nejnovější