Německo kvůli variantě omikron uvažuje o zkrácení karantény

Německo kvůli nastupující koronavirové variantě omikron zvažuje, že zkrátí karanténu, aby se vyhnulo možnému kolapsu kritické infrastruktury, především zdravotnictví. Zhroucení by totiž mohlo nastat ne kvůli přetížení nemocnic infikovanými, ale kvůli nedostatku zdravotníků, kteří by museli zůstat v izolaci. S úpravou karantény souhlasí i ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.

Ilustrační fotografie.

Pro jakou změnu se Německo rozhodne, bude jasné v pátek, kdy chce kancléř Olaf Scholz o epidemické situaci jednat s premiéry spolkových zemí.

Karanténa v Německu pro neočkované obecně trvá deset dní, po pěti dnech je možné ji zkrátit negativním testem. Po návratu ze zahraničních oblastí, které německý Institut Roberta Kocha (RKI) označuje za regiony s variantami koronaviru, platí 14denní izolace pro všechny bez možnosti zkrácení. Pokud se někdo s omikronem setká v Německu, doporučuje RKI rovněž dvoutýdenní karanténu.

Omikron má nyní v Německu podle RKI podíl necelých 20 procent ze všech potvrzených případů, podle odborníků je ale jen otázkou času, než bude omikron tvořit většinu případů. Lauterbach před Vánocemi na tiskové konferenci prohlásil, že by se tak mohlo stát již v polovině ledna.

Kvůli omikronu, který je považován za nakažlivější variantu, Německo uspíšilo podávání třetí dávky očkování. Vláda chce, aby v lednu dostalo posilující dávku 30 milionů lidí. Aktuálně má tuto dávku 32,3 milionu lidí, což je necelých 39 procent 83milionového Německa. Základní očkování dosud dostalo 59,2 milionu lidí, to odpovídá 71,2 procentu populace.

Posilující dávka podle odborníků výrazně snižuje riziko nákazy a rozvinutí závažné formy nemoci covid-19, proto některé spolkové země trojnásobně očkované zvýhodňují. Činí tak i Bavorsko, jehož ministr zdravotnictví Klaus Holetschek navrhuje karanténu po kontaktu s omikronem pro očkované s posilující dávkou zcela zrušit. "Pro mě je takové osvobození z karantény zcela myslitelné," řekl Holetschek, který má podporu bavorského premiéra Markuse Södera. Holetschek ale chce, aby příslušné doporučení ještě tento týden vydal RKI, případně expertní komise Scholzovy vlády.

Změnu karanténních pravidel podporuje i ministr Lauterbach. "Uvažujeme o zkrácení karanténních lhůt," řekl v televizi ZDF. Na stejné téma hovořil i se zpravodajskou televizí n-tv. "V každém případě budou v pátek nové závěry, protože musíme přemýšlet o změně karanténního nařízení," řekl Lauterbach k očekávané vlně omikronu, která bude tématem pátečního Scholzova jednání s regiony.

Úprava karantény je podle Lauterbacha nutná, neboť v případě rychlého šíření omikronu by kvůli nařízeným izolacím mohla být ochromena kritická infrastruktura. Ministr zdravotnictví nicméně považuje za nezbytné i omezení kontaktů, protože Německo si kvůli pořád ještě nízké míře proočkovanosti nemůže dovolit promoření populace. "Počty infikovaných se prudce zvýší, což postihne mnoho neočkovaných. A z toho mám strach," řekl.

Lauterbach kvůli omikronu požaduje nošení roušek, a to i ve školách. V některých spolkových zemích, jako je Sasko, nemusí nejmladší děti roušky nosit, což je podle Lauterbacha chyba. "Důsledné nošení roušek ve školách pro všechny třídy je naprostá nezbytnost," řekl.

Spolkové země mezitím kvůli omikronu zavedly častější testování školáků, ale také dětí ve školkách. Šlesvicko-Holštýnsko se navíc rozhodlo od úterý zpřísnit karanténní vyhlášku a omezit akce v interiérech na nejvýše padesát účastníků a venku na sto lidí. Doposud přitom činil společný limit až tisíc lidí, pokud takový počet zároveň znamenal nejméně polovinu kapacity prostor.

Témata: Německo

Trump v nejnovějším průzkumu předběhl Bidena

03.03.2024 14:10 Podle nedávného průzkumu Siena College Research Institute pro deník New York Times (NYT) by většina…

Příměří mezi Izraelem a Hamásem může začít platit do 48 hodin

03.03.2024 11:50 Pokud Izrael na jednáních v Káhiře přijme požadavky palestinského hnutí Hamás, příměří v…

Kauza Taurus vyděsila Německo. Rusko zveřejnilo tajné armádní odposlechy

02.03.2024 21:29 Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání…

Slovenský ministr se setkal s Lavrovem

02.03.2024 18:28 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem…

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa

02.03.2024 16:44 Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také…

Soudy v Rusku posílají lidi do vězení za použití Navalného jména

02.03.2024 14:22 Soudy v některých regionech Ruska označily jméno politika Alexeje Navalného za extremistický symbol…

Při izraelských útocích údajně zemřelo už 70 rukojmích

02.03.2024 12:01 Sedm rukojmích zadržovaných hnutím Hamás v Pásmu Gazy zahynulo v důsledku izraelského bombardování.…

Auto v Polsku narazilo do skupiny chodců, zranilo se 17 lidí

01.03.2024 19:54 Závažný incident se v pátek odpoledne stal ve Štětíně na západu Polska. Do lidí přecházejících přes…

Rusové se rozloučili s opozičníkem Navalným. Policisté byli ve střehu

01.03.2024 17:49 Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo…

Evropa nehodlá posílat vojáky na Ukrajinu, řekl Fiala ve Sněmovně

01.03.2024 15:18 Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci…

Související:

Nejnovější