Německo kvůli variantě omikron uvažuje o zkrácení karantény

Německo kvůli nastupující koronavirové variantě omikron zvažuje, že zkrátí karanténu, aby se vyhnulo možnému kolapsu kritické infrastruktury, především zdravotnictví. Zhroucení by totiž mohlo nastat ne kvůli přetížení nemocnic infikovanými, ale kvůli nedostatku zdravotníků, kteří by museli zůstat v izolaci. S úpravou karantény souhlasí i ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.

Ilustrační fotografie.

Pro jakou změnu se Německo rozhodne, bude jasné v pátek, kdy chce kancléř Olaf Scholz o epidemické situaci jednat s premiéry spolkových zemí.

Karanténa v Německu pro neočkované obecně trvá deset dní, po pěti dnech je možné ji zkrátit negativním testem. Po návratu ze zahraničních oblastí, které německý Institut Roberta Kocha (RKI) označuje za regiony s variantami koronaviru, platí 14denní izolace pro všechny bez možnosti zkrácení. Pokud se někdo s omikronem setká v Německu, doporučuje RKI rovněž dvoutýdenní karanténu.

Omikron má nyní v Německu podle RKI podíl necelých 20 procent ze všech potvrzených případů, podle odborníků je ale jen otázkou času, než bude omikron tvořit většinu případů. Lauterbach před Vánocemi na tiskové konferenci prohlásil, že by se tak mohlo stát již v polovině ledna.

Kvůli omikronu, který je považován za nakažlivější variantu, Německo uspíšilo podávání třetí dávky očkování. Vláda chce, aby v lednu dostalo posilující dávku 30 milionů lidí. Aktuálně má tuto dávku 32,3 milionu lidí, což je necelých 39 procent 83milionového Německa. Základní očkování dosud dostalo 59,2 milionu lidí, to odpovídá 71,2 procentu populace.

Posilující dávka podle odborníků výrazně snižuje riziko nákazy a rozvinutí závažné formy nemoci covid-19, proto některé spolkové země trojnásobně očkované zvýhodňují. Činí tak i Bavorsko, jehož ministr zdravotnictví Klaus Holetschek navrhuje karanténu po kontaktu s omikronem pro očkované s posilující dávkou zcela zrušit. "Pro mě je takové osvobození z karantény zcela myslitelné," řekl Holetschek, který má podporu bavorského premiéra Markuse Södera. Holetschek ale chce, aby příslušné doporučení ještě tento týden vydal RKI, případně expertní komise Scholzovy vlády.

Změnu karanténních pravidel podporuje i ministr Lauterbach. "Uvažujeme o zkrácení karanténních lhůt," řekl v televizi ZDF. Na stejné téma hovořil i se zpravodajskou televizí n-tv. "V každém případě budou v pátek nové závěry, protože musíme přemýšlet o změně karanténního nařízení," řekl Lauterbach k očekávané vlně omikronu, která bude tématem pátečního Scholzova jednání s regiony.

Úprava karantény je podle Lauterbacha nutná, neboť v případě rychlého šíření omikronu by kvůli nařízeným izolacím mohla být ochromena kritická infrastruktura. Ministr zdravotnictví nicméně považuje za nezbytné i omezení kontaktů, protože Německo si kvůli pořád ještě nízké míře proočkovanosti nemůže dovolit promoření populace. "Počty infikovaných se prudce zvýší, což postihne mnoho neočkovaných. A z toho mám strach," řekl.

Lauterbach kvůli omikronu požaduje nošení roušek, a to i ve školách. V některých spolkových zemích, jako je Sasko, nemusí nejmladší děti roušky nosit, což je podle Lauterbacha chyba. "Důsledné nošení roušek ve školách pro všechny třídy je naprostá nezbytnost," řekl.

Spolkové země mezitím kvůli omikronu zavedly častější testování školáků, ale také dětí ve školkách. Šlesvicko-Holštýnsko se navíc rozhodlo od úterý zpřísnit karanténní vyhlášku a omezit akce v interiérech na nejvýše padesát účastníků a venku na sto lidí. Doposud přitom činil společný limit až tisíc lidí, pokud takový počet zároveň znamenal nejméně polovinu kapacity prostor.

Témata: Německo

WMA: Lidstvo se s koronavirem naučí žít, část preventivních opatření ale…

25.01.2022 16:23 Lidstvo se jednou s koronavirem naučí žít, část preventivních opatření včetně roušek ale…

Rusko zařadilo na seznam teroristů a extremistů i Navalného

25.01.2022 16:12 Ruský úřad Rosfinmonitoring, který má na starosti boj proti praní špinavých peněz a proti…

Johnson: Británie při ruském napadení Ukrajiny bude důrazně reagovat

25.01.2022 16:02 Pokud Rusko napadne Ukrajinu, Británie nebude váhat se zpřísněním sankcí a bude se snažit přispět k…

Pfizer a BioNTech zahajují klinické testy vakcíny zaměřené na variantu…

25.01.2022 15:44 Společnosti Pfizer a BioNTech dnes oznámily, že zahájily klinické testy nové verze jejich vakcíny…

Macron a Putin tento týden proberou situaci kolem Ukrajiny

25.01.2022 15:06 Do konce tohoto týdne si ohledně situace kolem Ukrajiny zatelefonují ruský prezident Vladimir Putin…

Americké státy žalují Google, podle nich zasahuje do soukromí uživatelů

25.01.2022 13:07 Tři americké státy a federální okrsek kolem metropole Washingtonu podaly v pondělí žalobu na…

Londýnská policie dnes oznámila, že vyšetřuje společenské akce v Downing…

25.01.2022 12:40 Londýnská policie dnes oznámila, že vyšetřuje společenské akce, které se konaly v rezidenci a…

Denní přírůstek lidí nakažených koronavirem v Japonsku poprvé překonal…

25.01.2022 12:24 Denní přírůstek lidí nakažených koronavirem v Japonsku poprvé překonal hranici 60.000. Informovala…

Evakuace ambasád a tlak Kremlu prohlubují úzkost Ukrajinců

25.01.2022 11:50 Oznámení o evakuacích části personálu či rodin diplomatů Spojených států a Británie z Ukrajiny…

Laboratoře na Slovensku v pondělí odhalily 8120 případů koronavirové…

25.01.2022 10:43 Laboratoře na Slovensku v pondělí odhalily 8120 případů koronavirové infekce, v pětimilionové zemi…

Související:

Nejnovější

reklama