Německo a Itálie hlásí první nákazy koronavirovou variantou omikron

V Německu byly potvrzeny první dva případy nákazy koronavirovou variantou omikron. Nakažení přiletěli 24. listopadu do Mnichova z jihu Afriky a jsou nyní v izolaci, informovalo podle agentury DPA ministerstvo zdravotnictví spolkové země Bavorsko. Varianta omikron byla odhalena rovněž v Itálii, a to u cestujícího, který se vrátil z Mosambiku, sdělil Italský zdravotnický ústav (ISS). Podezření na výskyt omikronu prověřuje také Rakousko.

Covid-19, ilustrační fotografie.

V Itálii odhalila variantu omikron laboratoř v Miláně. "Pozitivní vzorek byl odebrán pacientovi z Mosambiku," uvedl v prohlášení Italský zdravotnický ústav. "Pacient a členové jeho rodiny jsou v dobrém zdravotním stavu," dodal.

Úřady v rakouské spolkové zemi Tyrolsko oznámily, že mají podezření na variantu omikron u člověka, který se vrátil z jižní Afriky a měl pozitivní test na koronavirus. Nakažený se od návratu před třemi dny zdržoval téměř výhradně doma a v současné době nemá žádné příznaky, sdělily úřady.

Německo také prověřuje další podezření na nákazu omikronem v západoněmeckém Hesensku. U člověka, který se vrátil z Jihoafrické republiky, bylo detekováno několik mutací typických pro omikron, napsal dnes na twitteru hesenský ministr sociálních věcí Kai Klose.

Člověk, u kterého panuje podezření na infekci novou variantou koronaviru, byl plně očkován proti nemoci covid-19. Na letiště ve Frankfurtu nad Mohanem přiletěl dotyčný 21. listopadu, během týdne se u něj rozvinuly příznaky covidu a nechal se otestovat. Teď je doma v izolaci. Výsledky sekvenování by mohly být v několika příštích dnech, uvedla agentura DPA.

Klose zároveň vyzval všechny lidi, kteří přicestovali v posledních několika týdnech z Jihoafrické republiky, aby omezili sociální kontakty a podstoupili testy.

O nové variantě koronaviru pod vědeckým názvem B.1.1.529 informovala ve čtvrtek jako první Jihoafrická republika (JAR). Světová zdravotnická organizace (WHO) variantě v pátek přiřadila název omikron a označila ji za znepokojivou.

Omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. Předběžné poznatky ukazují na zvýšené riziko reinfekce ve srovnání s jinými znepokojivými variantami.

Německo v pátek kvůli nové variantě koronaviru zařadilo JAR a dalších sedm zemi z jihu afrického kontinentu za oblasti s mutacemi. Zpřísněné epidemické hodnocení znemožňuje cestování mezi Německem a zasaženými oblastmi, na navrátilce pak čekají dva týdny karantény bez ohledu na očkování. Zařazení osmi jihoafrických zemí je podle Institutu Roberta Kocha (RKI) formálně účinné od půlnoci na neděli. Úřad nicméně upozornil, že zdravotnické úřady mohou povinnou karanténu vyhlásit okamžitě. Učinilo tak již Bavorsko pro cestující z Kapského Města, jejichž letecký spoj v pátek večer přistál v Mnichově.

Podle mluvčí bavorského ministerstva zdravotnictví měli dva lidé z letu do Mnichova pozitivní test na koronavirus a oba jsou v izolaci. Zatím není jasné, o jakou variantu koronaviru se jedná; i v tomto případě jsou vzorky sekvenovány, napsala agentura DPA.

Vstup na svá území v posledních dvou dnech kvůli nové variantě koronaviru, jejíž výskyt potvrdila i Česká republika, omezila řada zemí světa. Švýcarsko na seznam rizikových zemí zařadilo i Česko. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek na twitteru uvedl, že od dnešních 20:00 budou muset občané ČR bez ohledu na očkování při vstupu do Švýcarska předložit negativní test a nastoupit desetidenní karanténu.

S utrpením Ukrajinců bychom si neměli zahrávat, řekl papež

24.09.2023 17:28 Papež František kritizoval obchodování se zbraněmi v souvislosti s válkou na Ukrajině, přičemž…

Británie údajně tajně jednala s Ruskem o globální bezpečnosti

24.09.2023 13:03 Britští představitelé během posledních 18 měsíců uprostřed ruské agrese vůči Ukrajině několikrát…

Lavrov: Západní mocnosti vstoupily do střetu s Moskvou tím, že poskytují…

24.09.2023 09:40 Západní mocnosti fakticky vstoupily do přímého střetu s Moskvou tím, že poskytují svou podporu…

Duda tvrdí, že spor o ukrajinské obilí by neměl poškodit vztahy mezi…

23.09.2023 20:55 Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že spor ohledně dovozu ukrajinského obilí by neměl zásadněji…

Ficův Směr chce po volbách podat žalobu na Čaputovou

23.09.2023 18:40 Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky…

Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut

23.09.2023 14:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut i dvě…

USA žádají od Polska vysvětlení sporu o dodávky zbraní na Ukrajinu

23.09.2023 12:02 Spojené státy požádaly Polsko, aby objasnilo slova svého premiéra Mateusze Morawieckého, který…

Erdoganovi vadí barevný výzdoba OSN, připomíná duhu

23.09.2023 10:25 Někteří diplomaté OSN se domnívali, že Erdogan si zřejmě zaměnil 17 barev spojených s cíli…

Německo by kvůli migraci mohlo obnovit hraniční kontroly

22.09.2023 21:52 Německo zvažuje obnovení kontrol na hranicích s Českou republikou a Polskem v rámci boje s…

Biden nakonec slíbil Ukrajině poskytnutí střel ATACMS

22.09.2023 20:45 Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že…

Související:

Nejnovější