Německo po silvestru řeší možný zákaz zábavní pyrotechniky

Německá policie
Německá policie, foto: Pixabay
ČTK 2. ledna 2023 12:52
Sdílej:

Po silvestrovských útocích na policisty a hasiče, které si jen v Berlíně vyžádaly 33 zraněných, požadují policejní odbory i část politiků celoněmecký zákaz prodeje a používání zábavní pyrotechniky. Vláda s ním ale zatím nepočítá. Uvedly to server veřejnoprávní televize ARD a agentura DPA. Ministryně vnitra Nancy Faeserová chce zase tvrdé tresty pro lidi, kteří napadají policisty a záchranáře.

V německé metropoli se během novoročních oslav odehrálo několik desítek útoků pyrotechnikou a dalšími předměty na zasahující policisty a hasiče. Zranění při nich utrpělo 15 hasičů a 18 strážců zákona, z nichž jeden má těžké popáleniny. Vážně poškozen byl jeden hasicí vůz. Přes 100 lidí bylo zatčeno.

"To je takový rozsah násilí, který mě ohromuje a rozčiluje. A ukazuje na zhrubnutí, které vyžaduje důslednou akci," napsala dnes na twitteru ministryně Faeserová. Zákony na ochranu policejních a záchranných složek podle ní byly v posledních letech správně zpřísněny, a teď je potřeba je proti radikálům a násilníkům uplatnit se vší důsledností. "Lze díky nim uložit citelné tresty odnětí svobody," podotkla.

Další zpřísnění zákonů zatím podle Faeserové není potřeba. Od roku 2017 je v Německu možné útoky na policisty, hasiče či záchranáře trestat až pětiletým vězením.

Volání po krocích, které mají opakování podobných incidentů předejít, se ozývá i od jiných. "Myslím, že s ohledem na 33 zraněných kolegů a kolegyň jen v hlavním městě o silvestrovské noci není možné se vyhnout širokému zákazu zábavní pyrotechniky. To je samozřejmě spojené se zákazem prodeje pyrotechniky," nechal se slyšet mluvčí policejních odborů Benjamin Jendro. Politici podle něj nesmí čekat do konce letošního roku, ale zákaz schválit už teď na jeho začátku.

Stejné přesvědčení dnes ráno v rozhlasové stanici RBB-Inforadio vyslovil berlínský radní pro kulturu Klaus Lederer. Zákaz by podle něj měl platit po celém Německu. Podobné opatření už několik let z důvodu ochrany ovzduší požadují také některé organizace na ochranu životního prostředí, podle nichž ho zábavní pyrotechnika silně znečišťuje.

Primátorka Berlína Franziska Giffeyová dala najevo, že chce přinejmenším rozšířit zóny v německé metropoli, v nichž bude používání zábavní pyrotechniky zakázané. Letos byly tři. "Poškozuje to naše město, vyvolává strach a hrůzu a nemá nic společného se slavnostním vítáním nového roku," napsala o silvestrovských násilnostech.

Prosazení celoněmeckého zákazu používání zábavní pyrotechniky je ale podle vyjádření dalších politiků nepravděpodobné. Proti se totiž postavili opoziční křesťanští demokraté (CDU) i vládní svobodní demokraté (FDP). Stačí podle nich opatření, díky němuž už teď města mohou na některých místech ohňostroje a házení dělbuchů zakázat. Chování "zločinců" by podle Thorstena Freie z CDU nemělo vést k všeobecnému zákazu pro pokojně slavící lidi.

S plošným zákazem nepočítá podle dnešního vyjádření mluvčí ministerstva vnitra ani vláda, která útoky na policisty a hasiče tvrdě odsoudila.

Stalo se
České celebrity
Lucie Vondráčková

Lucie Šafářová si smlsla na Lucii Vondráčkové!

Bývalá tenistka Lucie Šafářová otevřela v podcastu Mámy sobě citlivé téma týkající se výchovy dětí v sešívaných rodinách, konkrétně rozhodování o jejich sportovních aktivitách. Partnerka hokejisty Tomáše Plekance veřejně prohlásila, že jeho starší synové Matyáš a Adam už v podstatě neplavou a nevěnují se žádnému organizovanému sportu na vyšší úrovni. 

Magazín
Top Secret UFO Projects: Declassified

Inteligence, s jakou se lidstvo ještě nesetkalo? Bývalý armádní generál promluvil o UFO!

Téma neidentifikovatelných létajících objektů neboli UFO vyvolává ve Spojených státech dlouhodobě obrovskou pozornost a zájem veřejnosti. Hlavním důvodem je skutečnost, že stále neexistuje jasná odpověď na to, co se vlastně vysoko na obloze nebo hluboko v oceánech odehrává. K dispozici jsou sice nesčetná videa a příběhy o nevysvětlitelných pozorováních, avšak konkrétních a hmatatelných odpovědí je stále velmi málo. Celá diskuse se nyní posouvá na zcela novou úroveň kvůli vyjádřením z velmi vlivných míst.

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová prozradila, koho dlouhou dobu nemohla vystát!

Agáta Hanychová otevřeně promluvila o svém dlouholetém napětí ve vztahu s Monikou Marešovou, manželkou moderátora Leoše Mareše. S ním se Hanychová zná již polovinu svého života a v minulosti mezi nimi proběhl i krátký mladický románek. Jak ale sama přiznala, současné moderátorově choti nemohla velmi dlouhou dobu přijít na jméno. Hlavním důvodem tehdejší nevraživosti byla žárlivost, kvůli které měla pocit, že přišla o blízkého kamaráda a do jisté míry i o potenciálního partnera.

Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry prozradil, jak Karel III. zvládá boj s rakovinou!

Princ Harry se nečekaně objevil na prestižním galavečeru Time100 Sports Gala v New Yorku, kde přítomným hostům poskytl nejnovější zprávy o své rodině. Během konverzace s ostatními návštěvníky zmínil, že jeho otec, král Karel III., se těší dobrému zdraví i přes probíhající léčbu vážného onemocnění. Dále uvedl, že jeho manželka Meghan Markleová i obě děti jsou velmi spokojené po návratu domů do Kalifornie. Harry se také s úsměvem svěřil, že sedmiletý princ Archie i pětiletá princezna Lilibet rostou neuvěřitelně rychle.