Německo po útoku v Solingenu zakazuje nože na veřejných akcích

Německá policie
Německá policie, foto: Pixabay
Marek Novotný 29. srpna 2024 22:20
Sdílej:

Německá vláda kancléře Olafa Scholze se dohodla na tom, že zpřísní bezpečnostní a azylovou politiku. Jde o reakci na smrtící útok nožem, ke kterému došlo minulý týden v Solingenu. Incident nepřežili tři lidé.

Mezi nová opatření platí i zákaz nošení nožů na veřejné akce jako lidové slavnosti, sportovní akce či veletrhy. Nože budou zakázány i v dálkových vlacích a policie bude mít větší pravomoci při kontrole občanů. Ze zákazu ale budou existovat odůvodněné výjimky, například pro osoby pracující v pohostinství či umělce, informovala DW.

Spolková policie bude moci na hromadných akcích používat tasery. Součástí balíku opatření jsou i přísnější předpisy týkající se střelných zbraní včetně jejich vlastnictví a také všeobecný zákaz vystřelovacích nožů.

Německo rovněž zpřísní zákony a postupy týkající se azylu a pobytu v zemi včetně zpřísnění pravidel pro vyhoštění. Zpřísněna budou i kritéria pro vyloučení osob z azylu včetně tvrdších trestů za závažné trestné činy, a to i pro mladistvé pachatele.

Žadatelé o azyl budou podle nových pravidel vyloučeni z pobírání dávek v Německu, pokud mají žádosti v jiných evropských zemích. Uprchlíci, kteří vycestují do svých domovských zemí bez přesvědčivých důvodů, budou riskovat ztrátu svého statutu. Výjimkou budou ukrajinští uprchlíci. 

Po pátečním útoku nožem na městských oslavách zůstali tři mrtví a čtyři těžce zranění lidé. Podle deníku Bild se odehrál kolem 21:45 SELČ v centru města. Útočník napadl náhodné kolemjdoucí na akci nazvané Oslavy různorodosti. Oběťmi jsou žena a dva muži. 

Z útoku je podezřelý Syřan, který se stále v krvi a po více než dni na útěku se německým policistům přihlásil v sobotu. Zadržení hlavního podezřelého nejprve potvrdil zemský ministr vnitra Herbert Reul. Mluvčí ministerstva později sdělila, že hlavní podezřelý se sám přihlásil policii v sobotu krátce po 23. hodině. "Jsem ten, koho hledáte," měl říct, zatímco byl stále potřísněn krví. Před strážci zákona se podle všeho skrýval na blíže nespecifikovaném dvorku od samotného činu.

Stalo se
Světové celebrity
Morgan Freeman

Morgan Freeman vyměnil herectví za hudební branži

Držitel Oscara, devětaosmdesátiletý herec Morgan Freeman, oznámil svůj oficiální vstup na hudební scénu. Vydavatelská společnost Decca Records vydá sedmého srpna jeho debutové album s názvem Morgan Freeman’s Symphonic Blues Experience.

Světové celebrity
Lewis Capaldi

Lewis Capaldi si po kolapsu myslel, že končí!

Zpěvák Lewis Capaldi se po dlouhé pauze vrátil na koncertní pódia a jako hlavní hvězda vystoupil na letošním festivalu Isle of Wight. Před vyprodaným padesátitisícovým davem otevřeně přiznal, že měl po svém veřejném psychickém kolapsu na festivalu v Glastonbury v roce 2023 vážné obavy, zda ještě někdy bude schopen živě vystupovat. Skotský hudebník tehdy kvůli silným úzkostem a projevům Touretteova syndromu nedokázal dokončit svůj koncert, následně zrušil veškerá turné a na dva roky se stáhl z veřejného života.

Světové celebrity
Gordon Ramsay

Po dramatické svatbě nečekané oznámení: Gordon Ramsay bude dědečkem!

Holly Ramsay, dcera slavného šéfkuchaře Gordona Ramsaye, oznámila na sociálních sítích, že se svým novým manželem, olympijským plavcem Adamem Peatym, čeká své první dítě. Šestadvacetiletá influencerka zveřejnila na Instagramu snímek s rostoucím bříškem a rovnou prozradila i pohlaví miminka, když uvedla, že se jim v prosinci narodí holčička. Pro Holly to bude první potomek, zatímco dvaatřicetiletý Peaty už má pětiletého syna George-Andersona z předchozího vztahu.

Světové celebrity
Dua Lipa zveřejnila fotky ze svatby

Dua Lipa zveřejnila fotky ze svatby!

Zpěvačka Dua Lipa se na sociálních sítích podělila o snímky ze své velkolepé třídenní svatby s hercem Callumem Turnerem, která se uskutečnila začátkem tohoto měsíce na Sicílii. Třicetiletá popová hvězda a její o šest let starší novomanžel si luxusní veselku naplánovali v přepočtu za 1,5 milionu liber. V současné době si dvojice užívá líbánky na prosluněném amalfinském pobřeží.