Německo podle Baerbockové zvažuje možnosti dalších zbrojních dodávek Ukrajině

Annalena Baerbock
Annalena Baerbock, foto: Facebook Annalena Baerbock
ČTK 5. dubna 2022 17:57
Sdílej:

Německo je s ohledem na ruská válečná zvěrstva v ukrajinském městě Buča v zásadě připraveno k dalším zbrojním dodávkám Kyjevu. O jejich typu však dosud není rozhodnuto, uvedla dnes podle agentury DPA německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. K dodávce těžkých zbraní včetně tanků vyzývá vládu kancléře Olafa Scholze konzervativní opozice. Berlín dosud poskytl například protiletadlové střely či pancéřové pěsti.

"Neříkáme ne, ale zkoumáme, jaká řešení jsou k dispozici. A budeme tak činit společně jako EU, NATO a především jako člen skupiny G7," řekla na mezinárodní dárcovské konferenci pro Moldavsko politička za Zelené s tím, že "není mnoho jiných států, které by dodávaly (Ukrajině) více".

Předmětem diskuse jsou podle DPA například dodávky použitých bojových vozidel pěchoty Marder. Ta by však musela nejprve projít generální opravou, aby byla způsobilá k boji. Podle Baerbockové německá armáda nemá na skladě "téměř žádné" starší zbraňové systémy, které na Ukrajinu dosud nedodala. Upozornila také na možné problémy s náhradními díly, výcvikem a obecně logistikou, které jsou se starším armádním vybavením spojeny.

Ukrajinský velvyslanec v Berlíně Andrij Melnyk v rádiu Deutschlandfunk opět kritizoval údajnou neochotu Německa k dodávkám zbraní. "To, co dnes potřebujeme, jsou těžké zbraně, tanky, obrněné vozy, dělostřelecké systémy, raketomety - s nimiž lze osvobodit i oblasti na jihu a na jihovýchodě," řekl velvyslanec. "S pancéřovou pěstí bohužel nemůžete zahájit protiútok," dodal.

Opoziční konzervativní unie CDU/CSU požaduje podstatně větší dodávky německých zbraní na Ukrajinu než doposud. Podle dnešního vyjádření šéfa Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedricha Merze by mezi nimi měly být i tanky. Poslanec CDU Thorsten Frei dnes roli Berlína v této záležitosti označil za "trapnou". Německo podle něj dodává mnohem méně zbraní než mnohé menší země EU.

Práci ministryně obrany Christine Lambrechtové Frei označil za "naprosto špatnou". Připojil se tak k bavorskému premiérovi a šéfovi Křesťansko-sociální unie (CSU) Markusovi Söderovi, který podle deníku Bild žádá odvolání Lambrechtové. Výhrady proti ministryni mají i vládní Zelení, kterým se rovněž nelíbí to, jak Německo zbraně pro Ukrajinu připravuje.

Stalo se
Světové celebrity
Sharon Stone

Sharon Stone přiznává: Stal se ze mě chlap

Během svého hostování v pořadu Late Night with Seth Meyers herečka Sharon Stone (67) vtipně promluvila o své nové životní etapě, kterou nazývá „návrat do dámského spodního prádla“. Vysvětlila, že během výchovy svých tří synů musela přehodnotit své oděvní návyky.

Světové celebrity
Pamela Anderson

Pamela Anderson otevřeně promluvila o vztahu s Liamem Neesonem

Hollywoodský herec Liam Neeson a bývalá hvězda seriálu Pobřežní hlídka Pamela Anderson se stali jedním z nejdiskutovanějších párů filmové scény. Fanoušci spekulují o jejich vztahu poté, co se společně objevili v pokračování komedie Bláznivá střela, kde ztvárnili milenecký pár.

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Co má vévodkyně Meghan za lubem? Expert odhalil její tajemství

Podle odborníka na PR se na vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle valí nová vlna kritiky kvůli tomu, že údajně kopíruje svoji švagrovou, princeznu Kate. Tyto spekulace vyvolala nová dohoda manželského páru se společností Netflix, v jejímž rámci má vzniknout vánoční speciál, který bude vysílaný ve stejném období, jako vánoční pořad princezny z Walesu.

Světové celebrity
Pierce Brosnan

Jak to Pierce Brosnan dělá? Konečně prozradil svoje tajemství

Oblíbený herec Pierce Brosnan má i v 72 letech stále skvělé vlasy a tvrdí, že za to vděčí irským genům a pivu Guinness. Na premiéře svého nového filmu, The Thursday Murder Club, se herec, který se narodil v irském hrabství Louth, svěřil s tímto vtipným postřehem pro server Page Six.