Německo přepravilo z Kábulu 634 osob, mělo 40 tisíc žádostí

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 30. srpna 2021 14:58
Sdílej:

Německo pomocí leteckého mostu přepravilo z Kábulu do země 138 afghánských spolupracovníků a jejich rodin, celkově 634 osob. O ochranu požádalo německé úřady od začátku evakuace v polovině srpna až 40.000 lidí, informovala s odvoláním na dnešní sdělení ministerstva vnitra agentura DPA.

Německo ve čtvrtek ukončilo leteckou evakuaci kvůli nepříznivé bezpečnostní situaci na kábulském letišti i chystanému úplnému stažení amerických jednotek k 31. srpnu. Afghánci s příslibem vpuštění do Německa budou nyní moci přicestovat po vlastní ose přes sousední země, například z Uzbekistánu, jak dnes při návštěvě Taškentu uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Před začátkem evakuace 14. srpna vláda uváděla, že právo vycestovat do Německa má 147 osob z řad místních sil. I s rodinami se jednalo o 886 lidí, kterým kvůli spolupráci s německou armádou či institucemi hrozila odplata ze strany radikálního islamistického hnutí Tálibán. To se v polovině srpna zmocnilo prakticky celého Afghánistánu po překvapivé a bleskové ofenzivě.

"Během evakuací docházelo k dodatečným žádostem, došlo také k mnoha pozdním registracím místních zaměstnanců, včetně rodinných příslušníků, takže v současné době předpokládáme, že počet těch, kteří jsou napojeni na místní síly všech spolkových vládních institucí, je nyní vyšší než 40.000 lidí," uvedl mluvčí.

Letecký most německé armády, který využívali také příslušníci dalších států a s nimi spolupracující Afghánci, dohromady přepravil do Německa 4587 lidí, z toho 3849 Afghánců a 403 německých státních příslušníků.

Stalo se
České celebrity
Vémolovi

Vémolovi si jdou po krku. Lelu naštvalo odtažení auta i se sedačkami pro děti

Manželský spor Vémolových opět graduje a v hlavní roli je auto. Karlos Vémola nechal odtáhnout vozidlo, které používala jeho slovenská manželka. Není proto překvapením, že Lela se opět rozhodla důrazně ozvat. 

Zahraničí
Donald Trump

Neměl na vybranou. Trump prozradil pravdu o letu z Ankary

Americký prezident Donald Trump přiznal neobvyklé manévry během červencového návratu ze summitu NATO v Turecku. Zapříčinily je obavy o bezpečnost šéfa Bílého domu. Kritici nicméně poukazují na to, že desítky jiných lidí byly potenciálně v ohrožení. 

Společnost
Miloš Zeman

Sám už by to nezvládl. Miloš Zeman otevřeně promluvil o plavbě žlutým člunem

Bývalý český prezident Miloš Zeman během pravidelného letního pobytu na chalupě na Vysočině opět nasedl do člunu. Plavbu absolvoval, přestože podmínky nebyly zrovna ideální. Lidé z ochranné služby museli být nablízku a pomáhat. 

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson se opět postaral o poprask na sociálních sítích!

Britský televizní moderátor a hvězda pořadu Clarkson's Farm Jeremy Clarkson opět vyvolal rozruch na sociální síti X svým tradičním příspěvkem k výsledkům závěrečných zkoušek A-Level. Clarkson publikuje podobný vzkaz každoročně již od roku 2014 v den, kdy studenti v Anglii, Walesu a Severním Irsku obdrží své studijní výsledky. Dvanáctým rokem v řadě se tak snažil ukázat, že špatné známky nemusí znamenat překážku pro budoucí životní úspěch.