Německo se asi vyhne recesi. Energetické krizi navzdory

Německý kancléř Olaf Scholz dnes vyjádřil přesvědčení, že Německo se navzdory energetické krizi nedostane do hospodářské recese. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Petr Fiala a Olaf Scholz

"Jsem pevně přesvědčený o tom, že k tomu nedojde, že se nedostaneme do recese," uvedl Scholz v rozhovoru s šéfredaktorem agentury Bloomberg Johnem Micklethwaitem před odjezdem na Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu. "Ukázali jsme, že na obtížné situace dokážeme reagovat," dodal.

Německá vláda přitom ve svém říjnovém hospodářském výhledu předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v letošním roce klesne o 0,4 procenta. Spolkový statistický úřad minulý týden oznámil, že v loňském roce růst německé ekonomiky zpomalil na 1,9 procenta z předloňských 2,6 procenta.

Německou ekonomiku loni zasáhlo omezení dodávek zemního plynu z Ruska, které vedlo k růstu cen energií v Evropě. V posledních měsících se však ceny energií snižují, k čemuž kromě mírné zimy přispívá rovněž snaha Německa zvyšovat dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), upozornila agentura AFP.

Scholz v sobotu oficiálně otevřel terminál na LNG v Lubminu na pobřeží Baltského moře. Pro Německo je to po terminálu v severoněmeckém Wilhelmshavenu druhé plně zprovozněné zařízení na opětovné zplynování LNG. Scholz na ceremonii prohlásil, že Německo zimu dobře zvládne a že zásobování plynem je zajištěno.

Svaz německého průmyslu (BDI) dnes nicméně předpověděl, že německá ekonomika letos klesne o 0,3 procenta a německý průmysl se bude nadále potýkat s energetickou krizí, kterou vyvolala ruská invaze na Ukrajinu. Podle prezidenta BDI Siegfrieda Russwurma budou sestupné tendence v německé ekonomice převládat začátkem letošního roku, zatímco na jaře by se hospodářská situace měla začít zlepšovat.

Průměrná mzda loni nominálně stoupla, ale reálně poklesla

05.03.2024 15:34 Průměrná mzda činila v loňském roce 43 341 korun, v meziročním srovnání byla o více než tři tisíce…

Související:

Nejnovější