Státy Evropské unie od 20. prosince začnou dostávat vakcíny pro děti proti nemoci covid-19. Dnes to na tiskové konferenci řekl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Dostupná bude zatím očkovací látka pro děti od pěti do jedenácti let od farmaceutických firem Pfizer a BioNTech, kterou Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) pro tuto věkovou skupinu aktuálně posuzuje. Spahn již dříve uvedl, že souhlas EMA se očekává. Dnes uvedl, že by se tak mělo stát koncem tohoto týdne.
"Státy EU dostanou dětskou vakcínu od BioNTechu 20. prosince," řekl Spahn. V Německu s 83 miliony obyvatel žije 4,5 milionu dětí ve věku pět až 11 let. "Německo naráz dostane 2,4 milionu dávek, což prozatím velkou část potřeby pokryje," dodal.
Spahn dnes opět ostře kritizoval postoj části obyvatel odmítajících očkování. V Německu je aktuálně plně vakcinováno 68 procent populace, což odborníci nepovažují za dostatečné pro získání kolektivní imunity. Podle Spahna odmítači vakcín ohrožují společnost i sebe a jsou navíc zátěží pro zdravotnický systém. "Po této zimě bude takřka každý očkovaný, uzdravený, nebo mrtvý. To je u koronavirové mutace delta velmi pravděpodobné," řekl.
Nemoc covid-19 si v Německu dosud vyžádala přes 99.000 obětí. Denně s infekcí umírá několik desítek lidí, za posledních 24 hodin jich bylo 62.
Počasí v Česku si dnes a zítra žádá varování před vydatným deštěm a povodňovými jevy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal nové znění výstrahy, které upřesňuje její časovou a územní platnost. Nadále platí, že nejvíce srážek má spadnout v Jeseníkách a Beskydech.
Naposledy se lidé v pondělí ráno rozloučili s kadeřníkem slavných Jakubem Zábranským, který v červnu náhle zemřel ve věku 28 let. Na smutečním obřadu se zcela pochopitelně objevila řada známých osobností.
V úterý ráno se z preventivních důvodů sešla ústřední povodňová komise. Na Moravě a ve Slezsku totiž dnes a zítra hrozí vydatné srážky. Platí meteorologická výstraha, místy spadne až 200 milimetrů.
Agáta Hanychová tráví poslední dny v exotickém zahraničí. S manželem Mirkem Dopitou se opět vydala na indonéský ostrov Bali, přičemž výlet zodpovědně dokumentuje pro své fanoušky. Těm opravdu věrným neuniklo, že dcera herečky Veroniky Žilkové malinko pozměnila image.
Horolezkyně Klára Kolouchová, která se minulý týden zřítila z hory Nanga Parbat, byla oficiálně prohlášena za nezvěstnou. Tělo první Češky, která pokořila nejvyšší horu světa Mount Everest, tak zůstane v Himálajích.
Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud.
Česko si v minulém týdnu užilo tropické teploty, nyní se očekávají vydatné dešťové srážky. Z dlouhodobého hlediska má nadcházející období přinést průměrné letní počasí. Naznačuje to měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jedno přísně střežené tajemství má momentálně Veronika Žilková. Fanouškům dává najevo, že se v jejím životě děje něco vzrušujícího. Zatím ale podle svých slov nemůže prozradit jakékoliv další podrobnosti.
Metro přestalo uprostřed hlavní turistické sezóny zastavovat na jedné ze stanic v centru Prahy. Poškozené eskalátory vyřadily z provozu stanici Staroměstská na lince A, kde ve středu večer došlo k požáru. Policie již dohledala všech šest hledaných mladíků. Jde o české občany.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i v červenci. Radostnou novinkou se v pátek pochlubila loňská Miss World Krystyna Pyszková. Po roce plném povinností souvisejících s vítězstvím ve světové soutěži krásy se těší na novou životní výzvu, protože čeká miminko.
Z Ruska přicházejí zprávy o dalším podezřelém úmrtí. Po smrti má být odvolaný ministr dopravy Roman Starovojt, jehož v pondělí odvolal z funkce ruský prezident Vladimir Putin. Politik měl spáchat sebevraždu.
Scénář, který již v neděli nastínili meteorologové, se zřejmě naplní. Až 200 milimetrů srážek může v úterý a ve středu spadnout během vydatného deště na Moravě a ve Slezsku. Stoupat mají i hladiny vodních toků. Příslušné výstrahy vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).