S hrozbou ruské invaze na Ukrajinu se většina západních spojenců snaží podpořit Kyjev a uklidnit zranitelné členy Severoatlantické aliance. Německo se ale vydalo jinou cestou a dává přednost ruským zájmům před zájmy Západu, napsal Tom Rogan na stránkách amerického deníku The Wall Street Journal (WSJ). Preference Berlína jsou podle něj levný plyn, vývoz aut do Číny a klidný ruský prezident Vladimir Putin.
Postoj Berlína podle WSJ odhalil znepokojivou skutečnost, že ve vztahu ke dvěma nejzávažnějším hrozbám pro Spojené státy v poválečném období - Rusku a Číně - už Německo pro USA není důvěryhodným spojencem. Aktuální dění na Ukrajině by pak podle Rogana mohlo Německu posadit na ramena břímě odpovědnosti.
Německo odmítlo dodat zbraně Ukrajině a aktivně brání Estonsku, aby tak učinilo. Británie v posledních dnech letecky dopravila na Ukrajinu protitankové zbraně a uskutečnila lety související se sběrem zpravodajských informací o Ukrajině. Zatímco zpravodajské lety mířily nejkratší cestou z Británie na Ukrajinu, tedy přes německý vzdušný prostor, letadla přepravují zbraně se mu vyhnuly, píše WSJ. Britské ministerstvo obrany vzdušnou objížďku bagatelizuje a uvedlo, že o přelet ani nežádalo. Podle Rogana to je důkaz, že Británie nechtěla nutit nový německý kabinet kancléře Olafa Scholze, aby se rozhodl, na čí straně stojí.
Dalším příkladem citovaným WSJ je přístup Berlína k plynovodu Nord Stream 2, kterým má do Evropy proudit plyn z Ruska. Německé regulační úřady trvají na tom, že plynovod nesmí být uveden do provozu, dokud nesplní veškeré normy. Naopak Putin ho chce spustit co nejdříve, a tak Rusko na více než tři měsíce přerušilo dodávky uhlí na Ukrajinu a ruský státní podnik Gazprom na měsíc obrátil tok plynu plynovodem Jamal.
"Energetické vydírání", jak chování Ruska WSJ označuje, vysvětluje podporu amerických republikánů a donedávna i demokratů sankcím proti Nord Streamu 2. Demokratičtí senátoři ale nakonec minulý týden odmítli podpořit další uvalení sankcí na plynovod. Demokraté tvrdí, že sankce nejsou nezbytné, protože by Německo plynovod neprovozovalo, pokud by Rusko napadlo Ukrajinu.
Německá ministryně obrany na dotaz WSJ uvedla, že tato dvě témata nechce míchat a podle Scholze je čas na "nový začátek" vztahů s Putinem.
Německo se také vzdalo svého cíle vydávat na obranu dvě procenta, ke kterým se zavázalo jako člen NATO, a vydává jen 1,5 procenta hrubého domácího produktu. Země také povolila výzkum ruských chemických zbraní na svém území.
Vztah Německa k Číně je rovněž problematický, píše WSJ. Krátce před nástupem do úřadu administrativa amerického prezidenta Joea Bidena požádala tehdejší kancléřku Angelu Merkelovou, aby odložila obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Čínou. Ta na to reagovala urychlením jednání s cílem dosáhnout dohody ještě před Bidenovým nástupem do úřadu. To bylo sice nezdvořilé, ale nikoli překvapivé, píše WSJ.
"Myslíme si, že je důležité udělat vše pro to, aby svět mezinárodně spolupracoval, a jakékoli kroky je třeba v každém případě pečlivě zvážit," uvedl Scholz na dotaz WSJ, zda podpoří bojkot olympijských her v Číně, které začínají už za několik dní. WSJ to překládá jako jasné odmítnutí bojkotu.
Hodnota německého vývozu do Číny je 150 miliard dolarů ročně, velkou položkou je automobilový průmysl.
Přestože Německo tvrdí, že mu záleží na demokratickém mezinárodním řádu, nedostatek skutečného zájmu se rychle projeví. Biden sice zatím o Německu mluví jako o jednom z nejdůležitějších spojenců, ale vzhledem k politice Berlína vůči Rusku a Číně je otázkou, jak dlouho ještě Bidenovo tvrzení obstojí, píše The Wall Street Journal.
Aktuální počasí se sice při pohledu z okna nemusí jevit nebezpečně, ale přesto platí varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na Moravě totiž hrozí požár, zejména hasiči se tak musí mít na pozoru.
Marek Eben má většinově pověst člověka, který umí vážit slova. Proto dlouhá léta moderuje i na karlovarském filmovém festivalu. Důležitou roli tam měl v pátek, kdy řekl něco, co si mnozí lidé s ohledem na aktuální politickou situaci v Česku vyložili po svém.
Ve dvou skupinách dnes odcestuje česká delegace na summit NATO v turecké Ankaře. Jako první se na cestu vydali vládní představitelé v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Česko však bude na jednání zástupců členských zemí aliance zastupovat i prezident Petr Pavel.
Agáta Hanychová je úspěšnou influencerkou a podcasterkou, ale nemělo by se zapomínat, že je především trojnásobnou maminkou. Její matka Veronika Žilková si to samozřejmě uvědomuje. A podle všeho moc dobře. Dceru dokonce v té souvislosti varovala.
Plány prince Harryho na ubytování během jeho nadcházející pětidenní návštěvy Velké Británie provázejí nečekané komplikace. Vévoda ze Sussexu oznámil, že nakonec nebude moci využít zázemí Buckinghamského paláce, jelikož původní pozvání bylo staženo na poslední chvíli. Stalo se tak poté, co o víkendu přijal nabídku k pobytu v královské rezidenci, pro kterou si sám zajistil alternativní bezpečnostní opatření.
Hvězda pořadu Clarksonova farma Kaleb Cooper se v sobotu oženil se svou dlouholetou partnerkou Tayou Wilkinson. Na svatbě ho podpořil i jeho šéf a televizní kolega Jeremy Clarkson.
Princ William a Kate Middleton se sice nezúčastnili svatby Taylor Swift a Travise Kelce, ale sešli se s nimi ještě před samotným obřadem. K tajnému setkání královského páru s hudební hvězdou a hráčem NFL došlo pravděpodobně během května, kdy dvojice pobývala v Londýně.
Ivana Chýlková už dlouhá léta tvoří jeden z hvězdných párů českého šoubyznysu s Janem Krausem. Je to nějaký čas, co herečka popisovala jejich soužití tak, že si to někteří lidé přebrali po svém. Nyní tak Chýlková musela uvést věci na pravou míru.
V Karlových Varech probíhá letošní ročník filmového festivalu, kam nemíří jen herci a filmaři, ale také modelky. Cesta několika krásek se však proměnila v drama a boj o život. Stala se totiž vážná dopravní nehoda.
Eva Burešová patří k těm celebritám, které se v kontaktu s fanoušky neobejdou bez sociálních sítí. Sympatická herečka a zpěvačka na nich zůstává nadále aktivní, ale zároveň se rozhodla k radikálnímu kroku. Lidem stanovila jasná pravidla, kterými se mají řídit na jejím instagramovém profilu.
První ryze červencový týden nabídne zpočátku chladnější počasí, které budou navíc doprovázet srážky. V druhé polovině týdne se však oteplí, víkendová maxima dokonce překročí třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová ještě loni tajily, že tvoří pár. Nyní už je situace jiná. Češi jim od čtvrtka gratulují ke vstupu do manželství, přičemž se objevují další a další informace o jejich svatbě. Kde se vlastně veselka uskutečnila?