Německo v pátek s účinností od neděle zařadí Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí. ČTK to dnes řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. O zapsání na seznam společně rozhodují německá ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví s ohledem na situaci kolem šíření nemoci covid-19, správcem seznamu je Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro potírání infekcí.
Nové epidemické hodnocení Česka bude znamenat komplikace především pro neočkované. Ti budou muset na deset dní do karantény, její předčasné ukončení po pěti dnech je podmíněno negativním testem. Turistické cestování by se ale zkomplikovalo i očkovaným, pokud do Německa přijedou s dětmi mladšími 12 let, pro něž zatím není dostupná vakcína. Děti do 12 let nemusí předkládat negativní test, je pro ně však automaticky stanovena pětidenní karanténa.
Pro očkované a vyléčené přijíždějící do Německa z vysoce rizikových zemí bude platit povinnost vyplnit digitální vstupní formulář. Ten musí vyplnit i neočkovaní, k tomu se na ně však vztahuje rovněž právě požadavek karantény.
Karanténní nařízení, které vstup do Německa upravuje, počítá pro vysoce rizikové země s řadou výjimek. Izolace ani vstupní formulář není vyžadován od těch, kteří Německem jenom projíždějí, případně kteří vysoce rizikovou oblastí bez zastavení projeli. Tato úleva platí také pro takzvaný malý pohraniční styk, kdy pobyt v Německu nepřesáhne 24 hodin, případně kdy cesta z Německa do vysoce rizikové oblasti je kratší než 24 hodin. Pro návštěvu dětí či rodičů je pak možné uplatnit výjimku pro pobyt trvající až 72 hodin. Formulář a karanténa se netýká ani pendlerů, kteří do Německa dojíždějí za prací či studiem.
Německo se podle informací ČTK chystá zařadit na seznam epidemicky vysoce rizikových rovněž Rakousko a Maďarsko. Slovensko se na něm nachází již od konce října. RKI aktualizované seznamy oznamuje pravidelně v pátek, v platnost pak zapsání vstupuje od neděle.
Americký prezident Donald Trump uvedl, že Írán bude v následujících hodinách opět tvrdě zasažen. Teherán zároveň znovu vyzval k bezpodmínečné kapitulaci. Americké a izraelské údery pak označil za hlavní důvod íránské omluvy sousedním zemím za útoky.
Jitka Boho je navzdory nedávnému rozchodu spokojená. Sympatická modelka prozradila, zda je po rozpadu vztahu v kontaktu s expartnerem Lukášem Langmajerem. Minimálně jednou se mohou potkat i na divadelních prknech.
Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) se rozhodl povolat českého velvyslance v Íránu ke konzultacím na ministerstvu. Místopředseda vlády argumentuje íránskými nepřátelskými a nevyprovokovanými akcemi vůči zemím Perského zálivu a českým spojencům.
Mnoho lidí si myslelo, že spor mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou je takové divadelní představení. Ve čtvrtek se Česko dozvědělo pravdu, protože došlo k první veřejné konfrontaci mezi oběma podcasterkami z očí do očí.
Byla to v Miláně jen rozlučka s olympiádou. Až dnes nastoupí legendární rychlobruslařka Martina Sáblíková k poslednímu závodu. Definitivně se s kariérou rozloučí na mistrovství světa ve víceboji v nizozemském Heerenveenu.
Írán poprvé reagoval na páteční výzvu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby bezpodmínečně kapituloval. Teherán dal alespoň pro tuto chvíli jasně najevo, že se Washingtonu vzdávat nehodlá.
Kulatá jubilea se v českém šoubyznyse nebudou slavit jen letos, ale i v příštím roce. Oslavu padesátin připravuje herec a zpěvák Richard Krajčo, který v těchto dnech odhalil, kde proběhne večírek, na němž se mohou objevit i fanoušci oslavence.
Nad Česko se o víkendu ze západní Evropy dostal saharský prach. Udrží se tu po několik dní. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Obloha proto nebude tak modrá, lidé se mohou těšit na barevnější východy a západy Slunce.
Americký prezident Donald Trump naznačil, jakým směrem se bude jeho administrativa soustředit, jakmile se vypořádá s Íránem. Podle jeho slov je jen otázkou času, kdy dojde ke změně režimu na Kubě. Trump to řekl pouhý den poté, co ostrovní zemi postihl další celodenní blackout.
Milan Peroutka se s fanoušky na sociálních sítích podělil o smutnou zprávu. Na věčnost odešla jeho milovaná babička, která mu byla tou nejvěrnější i nejpřísnější fanynkou. Peroutka jí hodlá věnovat premiéry představení, které ho čekají.
Česko má před sebou první ryze březnový víkend. Počasí by se oproti předchozím dnům nemělo výrazně měnit. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X.
Ve vedení Poslanecké sněmovny zůstává i po dnešku jedno neobsazené místo. Už potřetí se ho snažil obsadit opoziční zástupce Vít Rakušan (STAN), který byl jediným kandidátem v páteční volbě. Přesto neuspěl.