Evropské země zpřísňují opatření. Německo zařadilo Česko na seznam rizikových oblastí
Evropské země zasažené další prudkou vlnu pandemie covidu-19 dál zpřísňují opatření a zavádějí cestovní restrikce. Rakousko nejspíš čeká celostátní lockdown pro neočkované,o jehož podobě se definitivně rozhodne v neděli. K částečné uzávěře se od soboty vrátí Nizozemsko, kde vláda rozhodla o omezení otvíracích hodin obchodů a restaurací a doporučuje práci z domova. Německo dnes oznámilo, že s účinností od neděle bude považovat Českou republiku za epidemicky vysoce rizikovou oblast.
Německo na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí nově zařadilo Česko, ale také Rakousko. Zpřísněné epidemické hodnocení zkomplikuje cestování především neočkovaným, od nichž bude vyžadována karanténa. Povinnost izolace se ovšem nebude vztahovat na krátké cesty, jejichž délka nepřesáhne 24 hodin, nebo na každodenní dojíždění za prací a studiem. Neočkovaní pendleři dojíždějící do Německa se ale budou muset dvakrát týdně testovat.
Epidemická situace v Německu se zhoršuje, nejpostiženější jsou spolkové země Sasko, Durynsko a Bavorsko. Týdenní incidence tam stoupla už pátý den v řadě a aktuálně je na hodnotě 264, v Česku dosáhl tento ukazatel 614 a ještě výše se vyšplhal v Rakousku, kde je na čísle 779.
Od soboty se v Německu obnovuje bezplatné testování, které skončilo v polovině října. Po jeho znovuzavedení volali odborníci, podle kterých se ukázalo, že nutnost hradit testy z vlastní kapsy nemotivuje lidi ve zvýšené míře k očkování.
Rakousko nejspíš čeká plošný lockdown pro lidi bez očkování proti covidu-19, rozhodnutí má podle kancléře Alexandera Schallenberga padnout v neděli. Omezení pohybu pro lidi, kteří nejsou očkovaní nebo covid neprodělali, začne už od pondělka platit v Horních Rakousích sousedících s Jihočeským krajem a v Salcbursku. Tito lidé budou moci opustit domov jen kvůli cestě do práce, na nákup nezbytně nutných věcí a na zdravotní procházky. Policie je bude kontrolovat namátkově.
V Rakousku za poslední den zemřelo 40 lidí po nákaze covidem-19, což je nejvíce od 20. dubna. Nově nakažených přibylo bezmála 11.800. Ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein dnes oznámil, že chce nařídit povinné očkování proti covidu-19 pro zdravotníky a pracovníky v pečovatelských službách.
V Nizozemsku denní bilance pozitivních testů podruhé za sebou překročila 16.000. Úmrtí na covid-19 zdravotníci hlásí nejvíce od března. Premiér Mark Rutte kvůli tomu dnes oznámil, že země zavede nejméně na tři týdny přísnější protiepidemická opatření. Vláda například nařídila, že se s okamžitou platností mají omezit soukromé návštěvy v domácnostech tak, že najednou smějí přijít nanejvýš čtyři další osoby. Zkrátí se také otevírací doba obchodů a restaurací, sportovní utkání budou bez diváků. Zaměstnavatelé mají v co nejvyšší míře umožnit práci z domova.
Na Slovensku po výrazném zhoršení epidemické situace v uplynulých týdnech stoupá zájem obyvatel o očkování. V posledních sedmi dnech bylo na pětimilionovém Slovensku podáno 17.902 prvních dávek vakcín proti covidu-19. To je nejvyšší počet nově očkovaných za týden během nynější třetí vlny koronavirové nákazy. Slovenský parlament dnes rozhodl, že úřady budou moci nařídit, aby vstup zaměstnanců do firem a zákazníků do provozů byl podmíněn předložením zejména covidového certifikátu. Nově budou za urážky či znevažování zdravotníků hrozit pokuty do 1500 eur (37.900 korun).
Dánsko dnes kvůli stoupajícím denním přírůstkům koronavirových nákaz obnovilo elektronické covidové pasy, jimiž se lidé musí prokazovat například při vstupu do restaurací, nočních klubů či kaváren. Zatímco v polovině září přibývalo v této takřka šestimilionové zemi denně kolem 200 infekcí, nyní je to 2000 až 3000 nákaz.
V Rusku se dnes po relativním poklesu počtu nových případů na začátku týdne ohlášený přírůstek nově infikovaných druhý den za sebou přehoupl přes 40.000. Testy nově odhalily 40.123 nákaz. Za předchozí den zemřelo 1235 pacientů s covidem-19.
Pandemie přinesla zvýšené využívání jednorázových plastových předmětů, jako jsou ochranné pomůcky pro zdravotníky, ale také materiálů používaných při doručování pokrmů či jiného zboží. Lidstvo za rok a půl trvání pandemie vyprodukovalo přibližně 8,4 milionu tun plastového odpadu, který s ní souvisí, uvádí studie publikovaná tento týden odborným časopisem Proceedings of the National Academy of Sciences.
Putin: Konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém
21.11.2024 19:40 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na…
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM
21.11.2024 17:35 Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na…
Izrael se vyjádřil k zatykači na Netanjahua
21.11.2024 15:26 Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního…
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
21.11.2024 13:42 Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a…
Rusko poprvé odpálilo mezikontinentální balistickou raketu
21.11.2024 11:38 Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální…
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují experti
21.11.2024 09:20 Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena poskytnout Ukrajině protipěchotní miny a povolit použití…
Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v…
20.11.2024 16:26 Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm…
Zelenskyj přiznal, že kvůli Trumpovi může prohrát válku
20.11.2024 14:28 Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v úterním rozhovoru pro Fox News varoval, že bez podpory…
Evropští lídři myslí na volby, Putin se soustředí na výhru ve válce,…
20.11.2024 12:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj apeloval při projevu ke zvláštnímu zasedání Evropského…
Zelenskyj: Severní Korea může poslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
19.11.2024 21:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že…