Německo si ponechává kontroly na hranicích s Českem a dalšími státy, které obnovilo v polovině října. Během nočního jednání došlo k dohodě mezi kancléřem Olafem Scholzem a premiéry spolkových zemí ohledně této otázky, avšak konkrétní doba prodloužení kontrol není zmiňována.
Během téměř devítihodinového jednání se politici také shodli na novém rozdělení nákladů na žadatele o azyl, omezení sociálních výhod pro migranty a zrychlení azylových procedur.
Německo obnovilo hraniční kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem 16. října a prodloužilo kontroly s Rakouskem, které byly zavedeny již v roce 2015, o dalších šest měsíců. Ministryně vnitra Nancy Faeserová poté oznámila, že kontroly s prvně zmíněnými třemi zeměmi budou prodlouženy o 20 dní a následně bude zvažováno další prodloužení o tři měsíce.
Dokument schválený dnes kancléřem Scholzem a vůdci spolkových zemí potvrzuje, že tyto kontroly na vnitřních hranicích budou zachovány. Důvodem pro tato opatření je nedostatečná účinnost ochrany vnějších hranic EU, což vedlo k přijetí účinných policejních opatření na vnitřních hranicích Německa se sousedními státy.
Kontroly nejsou prováděny na celé délce německých hranic, ale pouze na vybraných místech. V případě hranice s Českem například německá policie provádí kontroly mimo jiné na dálnici mezi Prahou a Drážďany.
Premiéři se také dohodli na novém financování péče o migranty. Místo paušální částky, kterou navrhovaly regiony, bude platit vláda v Berlíně 7500 eur (přes 180 tisíc korun) za jednoho běžence ročně. Toto číslo je nižší než původní dohodnutých 10.500 eur ročně, které byly navrženy v říjnu.
Václav Klaus v neděli nechyběl na oslavě 95. narozenin legendární herečky Jiřiny Bohdalové. Venku před pražským Divadlem Hybernia, které akci hostilo, však došlo k nepříjemnému incidentu, který se týkal bývalého prezidenta.
Meteorologové v úterý přidali ke stále platné výstraze před nebezpečím požárů i výstrahu před bouřkami. Mohou být silné, spadnout může i více než 30 milimetrů srážek. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
V českém šoubyznyse se můžeme těšit na další svatbu. Poprvé se bude ženit muž, který se v průběhu let tak trochu ztratil z očí. Je to konkrétně Sámer Issa, který v sobotu, tedy den po prvním máji, oznámil zásnuby.
Hasiči zásadně pokročili s hašením požáru v Českém Švýcarsku, s nímž zápasí už od soboty. Oheň se v pondělí podařilo dostat pod kontrolu, už dnes by se měly snížit počty nasazených jednotek. Zásah by mohl skončit do konce probíhajícího týdne.
Britská královská rodina se ještě letos opět početně rozroste. Těhotenství v pondělí oznámila princezna Eugenie, jedna z dcer bývalého prince Andrewa. Mladší z dvojice sester se těší už na třetího potomka.
Herečka Cameron Diaz a její manžel, rocková hvězda Benji Madden, šokovali své fanoušky radostnou novinkou. Třiapadesátiletá hvězda filmu Charlieho andílci a sedmačtyřicetiletý člen kapely Good Charlotte v pondělí 4. května prostřednictvím sociálních sítí oznámili, že se jejich rodina rozrostla o třetího potomka. Na svět přivítali syna, který dostal velmi neobvyklé jméno.
Britská celebrita Katie Price čelí ostré kritice svých příznivců, kteří se domnívají, že si doslova zahrává s ohněm. Sedmačtyřicetiletá matka pěti dětí se totiž aktuálně nachází v Dubaji, odkud na svých sociálních sítích nadále propaguje CBD olej. V SAE je přitom propagace, prodej i pouhé držení této látky, která se získává z konopí, přísně zakázáno.
Britský zpěvák Ed Sheeran překvapil své fanoušky radikální proměnou vizáže a zároveň sdílel podrobnosti o svém zdravotním stavu. Pětatřicetiletý hudebník na svém Instagramu potvrdil, že uplynulý měsíc bojoval s pásovým oparem. Přestože tuto zkušenost nikomu nedoporučuje, nyní už je na cestě k uzdravení.
Libora Boučka si už několik týdnů můžete zase naladit v rádiu. Ze soukromých stanic ale přešel do veřejnoprávního Českého rozhlasu, kde zpovídá nejrůznější zajímavé hosty. Jak oblíbený moderátor hodnotí svou novou kratochvíli?
Jiřina Bohdalová v neděli úspěšně oslavila půlkulaté 95. narozeniny. Osobně jí gratulovali kolegové ze šoubyznysu i politici. Legendární herečka se dočkala i řady dárků, některých velmi nezvyklých.
Spojené státy americké mají za sebou návštěvu britského panovníka. Karel III. je sice zejména reprezentativním představitelem Velké Británie, ale občas umí promluvit i do politiky. Americký prezident Donald Trump přiznal králi zásluhy ve věci zrušení cel na whiskey.
Moderátor Václav Moravec je s Českou televizí nadále ve sporu ohledně konkurenční doložky. Podle svých slov vrací televizi peníze, které dostává po svém březnovém konci ve veřejnoprávním médiu.