Německo zřejmě opět ztíží život neočkovaným

Angela Merkelová
Angela Merkelová, foto: Federal Government/Bergmann
Pavel Dratva , ČTK 30. listopadu 2021 17:51
Sdílej:

Lidi, kteří nejsou očkovaní proti nemoci covid-19, čeká zřejmě v Německu rozšíření zákazu vstupů do obchodů a nucené omezení kontaktů v soukromí. Ve čtvrtek o tom rozhodne kancléřka Angela Merkelová společně s premiéry spolkových zemí. Dnes to po neformálním jednání německých regionů a spolkové vlády uvedl kancléřčin mluvčí Steffen Seibert. Ten rovněž řekl, že v blízké době lze čekat i rozhodnutí o možné všeobecné očkovací povinnosti.

"Spolková vláda a spolkové země jsou přesvědčeny, že jsou nutná další opatření, aby denní počty nakažených klesly a aby se co nejdříve snížil tlak na nemocnice," řekl Seibert.

Německo již nyní omezuje do řady obchodů či volnočasových zařízení vstup lidem bez očkování. Opatření ale kvůli odlišnému postoji spolkových zemí nejsou pro celou zemi jednotná, což by mělo čtvrteční jednání upravit. Očekávat lze další zpřísnění, jako omezení počtu návštěvníků pro velké události. To by se dotklo zřejmě i očkovaných.

Konzervativní bavorský premiér Markus Söder dnešní neformální schůzku zemských premiérů a dosluhující konzervativní kancléřky a jejího sociálnědemokratického nástupce Olafa Scholze označil za přínosnou. Söder, který v posledních dnech za protipandemické plány Scholze opakovaně kritizoval, budoucího kancléře na tiskové konferenci ocenil za vstřícnost k jednáním. Scholz podle Södera souhlasí s prodloužením nynějšího přechodného období po vypršení epidemického stavu celostátního významu.

Epidemický stav, jak nouzový režim v Německu nazýval, tento měsíc skončil. Boj s pandemií se nyní řídí protiepidemickým zákonem, podle kterého k 15. prosinci skončí sporná opatření, jako jsou zákazy nočního vycházení či uzavírky v ohniscích. Bavorsko, ale také třeba Sasko, chce tato tvrdá omezení udržet i po tomto termínu, což ale nyní zákon neumožňuje. Jasno v této věci by mělo být ve čtvrtek.

Ve čtvrtek naopak nelze očekávat rozhodnutí o povinném očkování proti covidu-19. V Německu se nyní debatuje nejen o povinné vakcinaci pro vybrané profese, jako jsou zdravotníci, pečovatelé, policisté či vojáci, ale také o všeobecné očkovací povinnosti. Tu na dnešním jednání Scholz podle informací agentury DPA podpořil.

Kancléřka se Scholzem a premiéry se věnovala rovněž tématu platnosti očkovacích certifikátů. Podle deníku Bild lze očekávat, že z nynějších 12 měsíců se platnost certifikátů sníží na šest.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Kriminalisté řeší nález části lidského těla na Sokolovsku

Otřesný nález od čtvrtečního dopoledne zaměstnává policisty na Sokolovsku. Strážci zákona vyjížděli do Kynšperku nad Ohří, kde se našla část lidského těla. Vyšetřování případu je v plném proudu. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Počasí do konce týdne. Víkendová předpověď slibuje změnu k lepšímu

Nevyzpytatelné je počasí v posledních dnech, kdy se střídají slunečné dny s deštivými. Podle meteorologů se situace zlepší až o víkendu, kdy se očekává oteplení. Na některých místech se teploty přiblíží třicítce, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

České celebrity
Agáta Hanychová

Hanychová nešetří kritikovou svého bývalého podcastu

Agáta Hanychová dává všemožně najevo, že pracovního rozchodu s influencerskou kolegyní Ornellou Koktovou, který před časem řešilo celé Česko, rozhodně nelituje. Nemůže si totiž vynachválit podobu aktuálního podcastu. 

Světové celebrity
Princezna Kate na oslavách Dne svatého Patrika.

Princezna Kate se vyjádřila k tragédii, která otřásla Británií!

Britská princezna z Walesu vyjádřila hluboký zármutek nad tragickou havárií vrtulníku britského královského námořnictva, ke které došlo v hrabství Devon. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedla, že zpráva o ztrátě tří příslušníků letecké složky Fleet Air Arm ji nesmírně zasáhla, a dodala, že společně s manželem Williamem v této nesmírně těžké chvíli myslí na rodiny a přátele obětí.