Německý aktivista Henning Jeschke, který drží 25. dnem nedaleko kancléřství a sídla parlamentu hladovku za klima, přestane od soboty přijímat tekutiny, protože se s ním trojice kandidátů na kancléře odmítla sejít k veřejné debatě. Sociální demokrat Olaf Scholz, konzervativec Armin Laschet a lídryně Zelených Annalena Baerbocková nabízejí, že se s aktivisty sejdou až po nedělních parlamentních volbách.
"Cítí se slabě, pětadvacátý den nejí, má bolesti," řekl o Jeschkeovi dnes ČTK Jacob Heinze, který hladovku ukončil po 23 dnech. "Bolí ho klouby, dochází mu síla, špatně se mu hovoří, protože se jen obtížně dokáže soustředit. Spát sice může, ale tělo si těžko drží teplotu. I pro mě je stále těžké ještě stát," dodal.
To, že Jeschkeův život je ohrožen, si aktivisté i sám Jeschke podle Heinzeho všichni dobře uvědomují. "My nechceme zemřít, jsme ale připraveni naše životy riskovat. Když to neuděláme, bude nás za pár let hladovět spousta," řekl 27letý aktivista.
Jeschke požadoval, aby se s ním do dnešního večera sešli kancléřští kandidáti k veřejné debatě. Žádný z nich ale do tábora aktivistů nedorazil. Hladovkáře naopak navštívil spolupředseda Zelených Robert Habeck, který s Baerbockovou ekologickou stranu vede. Habeck vyzval k ukončení hladovky, neboť sebeobětování se by podle něj nikomu neprospělo.
Kritici hladovky prohlašují, že nelze vyjednávat s pomocí ultimát a výhrůžek. Aktivisté ale mají jiný názor. "Miliony, ba i miliardy lidí zemřou, pokud budeme situaci dále ignorovat," řekl.
Heinze spolu s ostatními protestujícími tvrdí, že současná generace lidí je ta poslední, která má příležitost odvrátit klimatickou katastrofu. "Vidíme to i v Česku, kde řádilo tornádo, vidíme to v Německu po ničivých záplavách, vidíme, jak jinde ve světě lidé trpí suchem, vidíme, jak se celosvětové klima mění, Ještě stále ale můžeme zkázu zvrátit," řekl.
V příštích deseti letech se světové hospodářství musí podle Heinzeho zásadně změnit. Uvedl, že o změnách a postupu musí rozhodovat veřejnost, ne politici ovládaní lobbisty a vlastními kariérami. Je také přesvědčen, že současné politické strany a nynější německá vláda nejsou schopny chránit životy obyvatel. "Nechápou fyzikální hranice našeho ekosystému a klimatu, neberou vážně bod klimatického obratu," řekl.
I tak ale podle něj mají nedělní volby smysl. "Není jedno, koho můžeme volit. Vybíráme si mezi rychlým zničením klimatu, velmi rychlým zničením klimatu a okamžitým zničením klimatu," řekl. "Proto říkám, volte toho, kdo podle vašeho uvážení nejlépe vede klimatickou politiku," dodal. Na adresu dosluhující kancléřky Angely Merkelové prohlásil, že nedokázala za 16 let své vlády situaci zlepšit. "Systém, kterému vládne, není schopen životy chránit," řekl.
Hladovku zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich začalo postupně opět jíst. Jedenadvacetiletý Jeschke se rozhodl protest ještě zostřit tím, že přestane od soboty přijímat tekutiny. Podpořit Jeschkeho stejným krokem, tedy odmítáním tekutin od soboty, se ještě rozhodla 24letá Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.
Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.
Felix Slováček v úterý vyprovodil milovanou Aničku na poslední cestu, ale v nejnovější zpovědi se vrací do neděle 6. dubna, kdy dcera po statečném boji s rakovinou zemřela. Stalo se tak v obklopení nejbližšími osobami. Jak vypadaly její poslední chvíle mezi námi?
Finská veřejnoprávní televize Yle zveřejnila dosud neznámé záběry z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Autorkou materiálu je kameramanka Ivana Čukanová, která je poskytla pro připravovaný dokument o současném Slovensku.
Jedna z dlouhodobě nejpopulárnějších českých kapel se uprostřed koncertní šňůry potýká s velkými personálními problémy. Zpěváka J.A.R. Dana Bártu postihlo zranění, které hudebníky zcela zásadně limituje. Co se mu stalo?
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).