Německý kancléř Scholz bude vypovídat v případu daňové aféry v Hamburku

Německý kancléř Olaf Scholz bude v pátek vypovídat před komisí hamburského parlamentu ohledně daňové aféry týkající se významné městské banky Warburg a takzvaných cum-ex transakcí. Komise má za úkol zjistit, zda budoucí německý kancléř, který byl v letech 2011 až 2018 hamburským starostou, a další politici nějak ovlivnili chod hamburského finančního úřadu.

Olaf Scholz

Ten po bance nevymáhal 47 milionů eur, ačkoliv to podle spolkového ministerstva financí udělat měl, informují německá média. Podle tisku je kauza pro německého kancléře nepříjemná.

V době, kdy byl Scholz hamburským starostou, čelila hamburská banka Warburg vyšetřování, že využívala takzvané cum-ex transakce, aby krátila daně či neoprávněně dostala vratky na dani. Cum-ex transakce spočívají v rychlé výměně akcií mezi více subjekty v den rozhodný pro výplatu dividendy. Cílem je, aby nebylo jasné, kdo má povinnost odvést daň z kapitálových výnosů, jejíž sazba činí v Německu 25 procent.

V letech 2016 a 2017 se Scholz několikrát setkal s členy vedení banky, která už čelila vyšetřování. Současný německý kancléř schůzky nepopírá, tvrdí ale, že si na detaily rozhovorů nepamatuje. Pod Scholzovou vládou finanční úřad v Hamburku, který je rovněž spolkovou zemí, nevymáhal po bance 47 milionů eur (přes 1,1 miliardy Kč) mylně vyplacené daňové vratky. Do řízení se ale vložilo spolkové ministerstvo financí, které nařídilo po bance vymáhat 43 milionů eur. Takový krok je podle stanice Deutsche Welle neobvyklý ve vztazích mezi federálními úřady a autoritami jednotlivých spolkových zemí.

Komise hamburského parlamentu, která obnovila svou aktivitu minulý týden, má za úkol zjistit, zda politici zasahovali do počínání hamburského finančního úřadu. Na tiskové konferenci minulý týden ve čtvrtek Scholz uvedl, že předchozí vyšetřování ukázala, že politici na úředníky nátlak nevyvíjeli.

"Jsem si jist, že se toto zjištění nezmění," uvedl. Podle hamburského tisku si vyšetřovatelé vyžádali přístup k účtu Scholzovy elektronické pošty z doby, kdy byl starostou. Vládní mluvčí Steffen Hebestreit tuto informaci nepotvrdil, uvedl ale, že šéf německé vlády nemá co skrývat.

Jiného názoru je místopředseda poslaneckého klubu opoziční CDU Mathias Middelberg. "Nepřímé důkazy, že politici SPD v Hamburku vyvíjeli nezákonný vliv v daňovém případě banky Warburg, sílí," uvedl opoziční politik.

Kromě hamburského parlamentu se případem banky Warburg zabývá i státní zastupitelství v Kolíně nad Rýnem. To vyšetřuje dva bývalé sociálnědemokratické politiky Alfonse Pawelczyka a Johannese Kahrse kvůli údajnému zapojení do daňového podvodu. Minulý týden deník Bild informoval, že Kahrsovi, který musel rezignovat na poslanecký mandát v roce 2020, vyšetřovatelé loni v září zabavili v bezpečnostní schránce přes 200.000 eur (zhruba pět milionů Kč) v hotovosti.

Daňová kauza podle deníku Le Monde představuje pro Scholze nepříjemnost v napjatém období, kdy se německá vláda zabývá válkou na Ukrajině či reakcí na možné zastavení dodávek plynu z Ruska. V říjnu má pak vyjít kniha, kterou o daňové aféře napsal německý investigativní novinář Oliver Schröm. Scholz podle něj v případu neříká celou pravdu.

Témata: Německo | Olaf Scholz

Ukrajinci údajně osvobodili padesátku obcí při postupu na jihu země

04.10.2022 18:35 Aktualizováno Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v…

Německý kancléř Scholz hájil fond na stabilizaci cen energií

04.10.2022 18:31 Německý kancléř Olaf Scholz dnes na tiskové konferenci po jednání s nizozemským premiérem Markem…

Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie zůstanou zajištěné

04.10.2022 18:18 Téměř dvě třetiny Němců věří, že dodávky energie v největší evropské ekonomice zůstanou na podzim a…

Dnes vychází nová kniha o Trumpovi. Exprezident podle ní splachoval…

04.10.2022 18:04 Bývalý americký prezident Donald Trump málem dal své dceři Ivance výpověď a pravidelně splachoval…

Řidiči hrozí za tragickou nehodu v Bratislavě doživotí

04.10.2022 17:40 Řidiči, který v neděli opilý a ve vysoké rychlosti narazil osobním vozem do skupiny lidí na…

Gazprom hrozí zastavením dodávek plynu do Moldavska

04.10.2022 16:59 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom by mohla zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska,…

Zelenskyj výnosem zneplatnil ruskou anexi částí Ukrajiny včetně Krymu

04.10.2022 16:42 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal výnos, který za neplatné od samého počátku…

Do ruských ozbrojených sil vstoupilo už 200.000 mobilizovaných, řekl Šojgu

04.10.2022 15:42 Aktualizováno Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil…

Němečtí europoslanci navrhují zrušení zasedání EP ve Štrasburku

04.10.2022 15:30 Vzhledem k prudce rostoucím cenám energií vyzvali někteří němečtí europoslanci, aby také Evropský…

Unijní státy se s Michelem neshodují, jestli má pražský summit přijmout…

04.10.2022 15:11 Tři dny před začátkem schůzky prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Praze není jasné, zda bude…

Související:

Nejnovější