Nemocemi, které přenášejí klíšťata, se loni nakazilo méně lidí

Klíště
Klíště, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 25. ledna 2022 8:35
Sdílej:

Klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou se loni nakazilo méně lidí než v předchozích letech. Encefalitidu lékaři zaznamenali u 587 lidí, což je nejméně od roku 2016, boreliózu pak u 2835 lidí, což je nejnižší číslo za posledních deset let. Vyplývá to ze statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle odborníků mohlo být příčinou poklesu chladné jaro i obavy lidí z návštěvy zdravotnických zařízení během epidemie covidu.

Výskyt klíšťové encefalitidy od roku 2015 každoročně stoupal, maximem bylo 854 případů v roce 2020. Loni se meziročně propadl asi o třetinu. Podle Jana Kynčla, který v SZÚ vede oddělení epidemiologie infekčních nemocí, vývoj nemocnosti závisí na řadě faktorů, roli hrají i klimatické a přírodní podmínky. "V roce 2021 byla dlouhá zima a chladné jaro, což jistě přispělo k nižšímu výskytu nemoci. Celkově však počet nijak nevybočuje z průměrných hodnot," napsal ČTK Kynčl.

Počty případů lymské boreliózy se v posledních deseti letech pohybovaly zhruba mezi 3000 a 4700 ročně. Loni meziročně poklesly asi o čtvrtinu. Vliv mohly mít opět klimatické podmínky. "Nicméně vzhledem k tomu, že průběh nemoci není tak akutní, tedy obvykle je léčený jen ambulantně, nelze vyloučit, že o něco nižší výskyt než obvykle by částečně mohl též souviset i s určitou obavou lidí z covidu při návštěvě zdravotnického zařízení. Ale toto je jen spekulace, kterou neumím doložit. Náznak tohoto jevu jsme zaznamenali již v roce 2020," konstatoval Kynčl.

Odborníci dlouhodobě upozorňují na to, že výskyt nemocí přenášených klíšťaty je v Česku ve srovnání se zeměmi EU vysoký. V roce 2020, kdy mělo Česko v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba osm případů klíšťové encefalitidy, šlo o nejvyšší počet v EU. Na celém území unie tvořili nakažení Češi přes pětinu všech nahlášených případů.

Proti encefalitidě je možné se očkovat, od letošního roku je vakcinace hrazená z veřejného zdravotního pojištění pro lidi starší 50 let. Mladší mohou získat příspěvek od zdravotní pojišťovny. Nemoc se projevuje nejprve jako chřipka se zvýšenou teplotou, únavou, bolestí hlavy nebo kloubů a svalů. Poté se pacientovi zhruba na týden udělá lépe a později přichází druhá fáze s postižením centrálního nervového systému. Může jít o poruchy spánku, koncentrace, rovnováhy, obrnu nebo světloplachost. Hrozí i trvalé následky jako poruchy hybnosti nebo trvalé ochrnutí některých částí těla. Zhruba jedno procento onemocnění končí smrtí.

Borelióza způsobená bakteriemi se léčí antibiotiky, proti ní vakcína není. Také u boreliózy se nejčastěji objeví nejdříve únava, bolest hlavy a teplota. Typickou červenou skvrnu s vybledlým středem kolem místa přisátí klíštěte má asi jen polovina pacientů. Ve druhé fázi nemoci mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce.

 

Témata:
Stalo se
České celebrity
Lucie Hradecká a Jiří Fencl

Jiří Fencl (†54): Rodina oznámila, kdy a kde se rozloučí s úspěšným tenisovým koučem

Český tenis zasáhla o uplynulém víkendu smutná zpráva, když ve věku pouhých 54 let zemřel Jiří Fencl. Úspěšný trenér vedl například Lucii Hradeckou, Markétu Vondroušovou nebo Ivetu Benešovou. Účast přinejmenším některé ze zmíněných tenistek se dá očekávat na posledním rozloučení, které proběhne na začátku příštího týdne. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry je opět v hledáčku. Nástup Trumpa vlil jeho odpůrcům krev do žil

Princ Harry loni v listopadu amerického prezidenta nevolil, ale tušil, co může nastat, pokud zvítězí Donald Trump. To se také stalo, republikánský politik se minulý týden vrátil do Bílého domu. A na Trumpa už lidé apelují, aby opět otevřel kauzu Harryho žádosti o víza. 

Zahraničí
Jaderná elektrárna, ilustrační foto

Hrozí Evropě jaderná katastrofa? Kritika Ukrajiny se stupňuje

Ukrajina čelí ostré kritice kvůli nedostatečné ochraně svých jaderných elektráren, které jsou klíčovým pilířem energetické infrastruktury země. Poté, co ruské nálety těžce poškodily většinu uhelných elektráren a největší ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží zůstává pod ruskou kontrolou, se země spoléhá na tři zbývající jaderná zařízení – Chmelnyckou, Rovenskou a Jižnoukrajinskou elektrárnu. Ty nyní pokrývají přibližně 60 % celkové výroby elektřiny. Zákonodárci a odborníci však upozorňují, že státní společnost Energoatom včas nepodnikla dostatečné kroky k jejich ochraně před možnými útoky, píše Politico.

České celebrity
Mahulena Bočanová

Sophia Loren, Sovák i Kemr. Bočanová promluvila o hereckých hvězdách

Mahulena Bočanová je úspěšnou herečkou, ale profesní kariéru má možná tak trochu na vedlejší koleji od chvíle, co se stala maminkou. Narodilo se jí totiž dítě, které není tak úplně obyčejné. Sama měla krásné dětství.