Nemocnice chtějí komfort pro pacienty, ne omezovat vytápění

Některé nemocnice doufají, že nebudou muset v zimě omezovat vytápění kvůli nedostatku paliva v teplárnách. Chtějí především zajistit komfort pro pacienty a obávají se negativního vlivu na jejich zdravotní stav. Podle některých samospráv může být problém také s případným snižováním teploty v domovech pro seniory a ve školách, jiné to nevnímají jako problém. Vyplývá to odpovědí zástupců nemocnic a samospráv, které ČTK oslovila.

Nemocnice, ilustrační foto

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly na nižší teplotu. Cílem je reagovat na případný výpadek dodávek plynu a dosáhnout potřebných úspor. V navrhované vyhlášce stanovuje teploty pro jednotlivé druhy budov a místností.

Třeba v nemocničních pokojích má teplota klesnout z 22 na 20 stupňů a v ordinacích z 24 také na 20 stupňů Celsia. V čekárnách má být podle návrhu vyhlášky 18 stupňů Celsia a na operačních sálech 20 stupňů místo současných 25.

Ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig dnes ČTK řekl, že návrh na nižší vytápění zdravotnických zařízení považuje za zcela nepřijatelný. "Tepelný komfort pacientů je pro jejich zdravotní stav velmi podstatný, a to nejen na pokojích, ale i v ambulancích a čekárnách. Pětistupňový pokles na operačních sálech považujeme za návrh hraničící až se špatným vtipem. Navrhované teploty jsou pro nás nepřijatelné," uvedl Uhlig.

Také ředitel Fakultní nemocnice Brno Ivo Rovný před snižováním teplot na operačních sálech varoval. "Na operačních sálech musí být konstantní teplota, aby byla zajištěna pohoda pro pacienta, který tam leží několik hodin a je vystavený vnějším vlivům. To nevyřešíme tím, že na něj hodíme duchnu. Rozhodnutí není uvážené v takovém provozu," řekl. Snížení teploty podle něj není problém například v čekárnách, kde mohou být lidé oblečení v bundách.

Sokolov má podle starostky Renaty Oulehlové (ANO) výhodu v tom, že má dodávky tepla zajištěné z Elektrárny Tisová, která stále vyrábí teplo z hnědého uhlí. Elektrárna, která je dceřinou společností Sokolovské uhelné, zdražila teplo meziročně asi jen o 13 procent, uvedla starostka.

Sokolov již na úřadech a v některých příspěvkových organizacích přistoupil kvůli úsporám k tomu, že mírně omezí osvětlení i vytápění. Problém ale podle starostky bude ve školách a domovech pro seniory. "Pokud by k tomu opravdu došlo, nedokážu si to moc představit. Museli bychom přijmout nějaká opatření, aby se třeba děti během hodiny protáhly a zahřály. Další jsou domovy pro seniory, musíme jim zajistit určitý komfort," řekla ČTK starostka.

Také středočeské nemocnice by rády zachovaly komfort pro pacienty a doufají, že nebude nutné vytápění omezovat. Mluvčí mladoboleslavské nemocnice Hana Kopalová poukázala na to, že nemocnice se v případě teplot řídí vyhláškou ministerstva zdravotnictví, která se má změnit. "Jaké změny to budou, ale vedení nemocnice v tuto chvíli oficiálně neví. Prioritou pro nás ale zůstává zachování komfortu pro pacienty a příjemné pracovní prostředí pro náš personál," dodala mluvčí.

Například v mladoboleslavské nemocnici si podle Kopalové týmy na operačních sálech teplotu upravují podle svých potřeb a vždy je tam spíš chladněji než 25 stupňů.

"V tuto chvíli neznáme přesné znění vyhlášky a nevíme, jestli se týká všech typů tepláren. Například teplárna, na kterou je připojena příbramská nemocnice, využívá ke spalování dřevní štěpku. V případě nutnosti bychom jistě dokázali v tomto duchu upravit svůj provoz, pevně ale doufáme, že k tomu nebude muset nikdy dojít," řekl ČTK mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

"Ceny energií jsou vysoutěženy do konce roku. Pokud nedojde k nějakým centrálním krokům v souvislosti s tepelnými úsporami, budeme se snažit zajistit na naší univerzitě dosavadní teplotní komfort," řekl ČTK mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci Egon Havrlant. Ten je na univerzitě zhruba 21 stupňů Celsia.

Témata: nemocnice | energetika

Pavel jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral

05.06.2023 17:00 Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do…

Aktivita klíšťat se sníží, mimořádné riziko platí ještě dnes

05.06.2023 12:15 Aktivita klíšťat v Česku by se po dnešku měla snížit. Souvisí to s očekávaným koncem období…

Srážka vlaku s nákladním autem v Holešově. Devět lidí se zranilo

05.06.2023 09:50 Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v…

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu za podmínky jednorázového výdaje

04.06.2023 14:47 V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP…

Úsporný balíček projde, jak je, tvrdí Fiala. S Babišem se střetnul v…

04.06.2023 13:12 Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v…

Pavel jednal s Fialou i Babišem, mluvili o summitu NATO či dohodě s USA

02.06.2023 19:39 Prezident Petr Pavel dnes poprvé od svého zvolení do funkce přivítal na Pražském hradě předsedu…

Česká pošta prodlouží doručování listovních zásilek. Už dříve oznámila…

02.06.2023 14:10 Česká pošta kvůli poklesu zájmu od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických…

Policie odložila případ "ruské" dezinformace o údajném úmrtí Pavla

02.06.2023 10:47 Pražští kriminalisté odložili případ dezinformace o údajném úmrtí Petra Pavla, která se objevila…

Schodek rozpočtu klesl na rekordních 271,4 miliardy. Stanjura chystá další…

01.06.2023 16:46 Na konci května byl státní rozpočet ve ztrátě ve výši 271,4 miliard korun. Po odečtení příjmů a…

Česko bude usilovat o členství v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Lipavský

31.05.2023 11:25 Aktualizováno Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033.…

Související:

Nejnovější