Nemocnice mají nepoužitelné protilátky proti covidu za desítky milionů

V nemocnicích zřizovaných kraji napříč Českou republikou zůstaly korun monoklonální protilátky proti covidové variantě delta za desítky milionů. ČTK to dnes zjistila od zástupců nemocnic a krajů. Například v Jihomoravském kraji mají monoklonální protilátky za 35 milionů korun, v Ústeckém za dvojnásobek.

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Látkám brzy končí doba použitelnosti, ani tak se ale nedají využít s ohledem na to, že převládá varianta covidu omikron, na kterou nejsou účinné. Zástupci krajů a nemocnic se státem jednají, jak situaci vyřešit.

Nemocnice dávaly pacientům monoklonální protilátku na variantu delta, kterou ale letos počátkem roku vytlačila varianta omikron, na niž už monoklonální látky nezabírají. "Nemocnice zřizované krajem a městy mají tyto látky asi za 35 milionů. Použitelnost vyprší zhruba v polovině roku, i tak je ale nemůžeme použít," řekl ČTK vedoucí odboru zdravotnictví Jihomoravského kraje Luboš Císař.

Obdobná situace je podle něj v celé republice. "Nemocnice totiž dostaly doporučení, že se máme předzásobit monoklonálními protilátkami. Potom ale přišla nová varianta a látky se staly nepoužitelné. Hledáme nyní cesty, jak to vyřešit. Řeší se to na úrovni Asociace krajů ČR a ministerstva zdravotnictví," uvedl Císař. Kraj zřizuje devět nemocnic, například ve Znojmě, Břeclavi nebo Kyjově. Města zřizují například nemocnice v Brně nebo Blansku a Boskovicích.

Společnost Krajská zdravotní (KZ), která sdružuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, má v zásobě přibližně 1350 dávek monoklonálních protilátek v celkové hodnotě téměř 73 milionů korun. Přípravkům bude postupně končit doba použitelnosti v období od letošního července do příštího června. ČTK to řekla mluvčí KZ Jana Mrákotová.

Mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová řekla, že ve skladech nemocnic zřizovaných krajem je v monoklonálních protilátkách nevyužitá zásoba za 20,4 milionu korun. U některých vyprší doba použitelnosti už v příštím měsíci. V krajských nemocnicích byly dosud aplikovány monoklonální protilátky zhruba za 126 milionů korun.

Zásoba monoklonálních látek v jednotlivých nemocnicích zřizovaných Krajem Vysočina je v hodnotě 26,5 milionu, uvedla mluvčí kraje Eva Neuwirthová. Vysočina je zřizovatelem pěti nemocnic. Krajská nemocnice Liberec má v zásobách monoklonální protilátky za 6,8 milionu korun. "Je to problém napříč republikou a samozřejmě bychom uvítali, když by nám je někdo uhradil. Museli jsme je tehdy nakoupit," řekl dnes ČTK mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. V pěti nemocnicích Pardubického kraje jsou monoklonální protilátky přibližně za deset milionů korun, uvedla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Zásoby mají i nemocnice ve Středočeském kraji. Do konce roku 2022 mají expirační dobu látky řádově za pět milionů, dalším zásobám asi za tři miliony končí expirace v polovině roku 2023, uvedl mluvčí kraje David Šíma. Monoklonální látky za desítky milionů mají i nemocnice v Královéhradeckém kraji. "Zřejmě se promítne do hospodářských výsledků nemocnic," řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě. Pod Oblastní nemocnici Náchod spadá i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou.

Pražské Spolu jednalo s Čižinským, který se sešel i s Piráty a STAN

04.10.2022 20:07 V sídle pražské ODS v Praze 1 se dnes sešli zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s Prahou…

Vnitro se bude zabývat skartací dokumentů na Pražském hradě

04.10.2022 19:09 Aktualizováno Skartací tajných dokumentů Kanceláří prezidenta republiky (KPR) loni na podzim se bude zabývat…

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost kvůli Zemanově milosti pro Baláka

04.10.2022 18:26 Prezident republiky při udílení milosti vystupuje jako ústavní orgán, správní soudy proto nemají…

Hubáčková předala Fialovi rezignaci. Podle ekologů měla dobrý tým

04.10.2022 17:36 Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) dnes předala svou rezignaci premiérovi…

Ministerstvo obrany zaslalo do USA nezávaznou žádost ohledně F-35

04.10.2022 17:29 Ministerstvo obrany v pondělí zaslalo Spojeným státům nezávaznou žádost o nabídku 24 stíhacích…

Zeman přišel se dvěma návrhy na zástupce ombudsmana

04.10.2022 17:24 Prezident Miloš Zeman dnes navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze.…

Ruský nacionalista Dugin podal trestní oznámení na Černochovou

04.10.2022 16:51 Ruský nacionalista Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu…

Energetickou krizi se podaří stabilizovat, míní Fiala. Bezbolestné řešení…

04.10.2022 16:35 Premiér Petr Fiala (ODS) míní, že se jeho vládě podaří různými kroky stabilizovat současnou situaci…

Fiala se před pražským summitem sejde s britskou premiérkou Trussovou

04.10.2022 15:55 Premiér Petr Fiala (ODS) bude ve čtvrtek jednat v pražské Kramářově vile s britskou premiérkou Liz…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Aktualizováno Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Související:

Nejnovější