Soud v Itálii musel řešit případ, kdy neočkovaný obchodní cestující uvázl v Kalábrii a nemohl se dostat domů na Sicílii, protože lidé bez vakcíny proti covidu-19 nově nemůžou využívat veřejnou dopravu, tedy ani trajekty. O verdiktu soudu, který muži cestu domů povolil, pokud bude mít negativní test na koronavirus, dnes napsala agentura ANSA.
Třiačtyřicetiletý Sicilan Fabio Messina se kvůli novým protiepidemickým nařízením ocitl v úzkých a neměl se z přístavu Reggio Calabria jak dostat domů. Po Itálii cestoval autem, což je v souladu s regulemi, ale na poslední úsek cesty musel využít trajekt. To je totiž jediný způsob, jak se autem na Sicílii dostat, protože ostrov s pevninskou Itálií nespojuje žádný most.
V Itálii od 10. ledna platí velmi přísná pravidla pro neočkované. Bez dokladu o podání vakcíny proti covidu-19 nebo prodělání této nemoci v posledním půlroce lidé nesmějí do restaurací, kin, divadel, do tělocvičen, muzeí ani do veřejné dopravy. Takzvaný superzelený pas je nutný i pro ubytování v hotelu, proto muž při čekání na rozsudek musel několik dní přespávat ve spacáku, než ho pak v soukromí ubytovala jedna místní rodina.
"Jsem rád, že dál platí zásada, že dostat se na Sicílii a ze Sicílie nesmí být složitější než cestovat mezi ostatními regiony. Pro Sicilany nesmí platit žádné zvláštní požadavky," komentoval Messina rozhodnutí soudu.
Verdikt je vítězstvím i pro obyvatele dalších italských ostrovů, kteří nemají jiné spojení se světem než trajekt. Ti pravidla o povinnosti mít superzelený pas i pro cesty trajektem kritizují. Italské úřady zatím v tomto ohledu udělaly pouze jeden ústupek: doklad o očkování a prodělání nemoci se nebude až do 10. února vyžadovat od lidí, kteří trajektem míří za lékařem, do školy nebo na univerzitu.
Záhadu neznámého muže, jehož si policisté převzali na začátku týdne v Krkonoších, se podařilo objasnit. Potvrdila se domněnka strážců zákona, že se jedná o cizince. Policie o tom informovala na webu.
Lucie Borhyová nechyběla na oslavě kulatin Štefana Margity, kterému je čerstvě 70 let. Právě operní pěvec a manžel zesnulé zpěvačky Hany Zagorové prozradil, že hvězda zpravodajství televize Nova byla hlavní postavou nešťastného incidentu.
Helena Vondráčková obětovala život kariéře v hudebním průmyslu, ale i osudové lásky se nakonec dočkala, když se potkala s Martinem Michalem. Manžel populární zpěvačky si na ni v okamžiku, kdy přeskočila jiskra, myslel už dlouho.
Taťána Kuchařová na sebe nechtěně opět upozornila, když se v Plzni dostala do hledáčku místních městských policistů. Dokonce na nějaký čas ztratila přehled o svém automobilu. Co se přesně stalo?
Eva Adamczyková na letošních zimních olympijských hrách zkompletovala medailovou sbírku ze snowboardcrossu, přesto už je pro ni v životě nejdůležitější role maminky. Jakým směrem povede olympijská šampionka svého syna?
Dominika Mesarošová může směle připravovat svatbu, ačkoliv ani její fanoušci přesně nevědí, kdo se má stát jejím manželem. Nápovědu jim však dala Agáta Hanychová, která byla a už není kamarádkou Mesarošové.
Kdo bude Česko reprezentovat na Oscarech? Výběr kandidáta pokračuje. Akademici původně vybírali z deseti snímků a počet již zúžili na polovinu. Informovala o tom Česká filmová a televizní akademie.
Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu.
Česko se v pátek - tedy již zítra - rozloučí s Milanem Knížákem. Rodina zesnulého umělce obdržela během náročného období alespoň jednu dobrou zprávu. Jeden z pražských obvodních soudů Knížáka definitivně rehabilitoval za vazební stíhání v dobách komunistického režimu.
Meghan Markleová se ohradila proti výrokům slavné americké kuchařky a podnikatelky Marthy Stewartové, podle níž vévodkyně na nedávné večeři v Kalifornii detailně probírala své červencové setkání s britským králem Karlem III. Zmíněná schůzka v sídle Highgrove House přitom proběhla ve Velké Británii za přísně tajných podmínek a pod zámkem utajení.
Popová hvězda Ariana Grande se na sociálních sítích podělila o své dojmy po skončení severoamerické části turné Eternal Sunshine a zároveň se vyjádřila ke svým nadcházejícím koncertům v britské metropoli. Zpěvačka své miliony fanoušků ujistila, že se na blížící se vystoupení v britské metropoli nesmírně těší a nemůže se dočkat, až se se svými příznivci opět setká.
Edoardo Mapelli Mozzi, manžel britské princezny Beatrice, poskytnul po klidnějším létě exkluzivní rozhovor magazínu The Gentleman's Journal. V rámci tradiční relace zaměřené na život, styl a osobní hodnoty odkryl své soukromí, oblíbené rituály i pohled na rodinný život.