Nepálští záchranáři našli trosky havarovaného letadla s 22 lidmi

Záchranáři již našli 21 těl obětí letecké nehody, která se stala v neděli v Nepálu. Soukromým letadlem, které se zřítilo v odlehlé oblasti na severozápadě země, cestovalo 22 lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na mluvčího mezinárodního letiště v metropoli Káthmándú.

Ilustrační foto

Letadlo v neděli zmizelo z obrazovek radarů, když se nacházelo v horách asi 200 kilometrů severozápadně od Káthmándú. Na palubě bylo podle letecké společnosti 22 osob včetně dvou Němců.

Pátrání po stroji, jehož trosky našli záchranáři až dnes, a následně i obětech komplikuje špatné počasí. Na fotografii v nepálských médiích je vidět záchranný tým v uniformách, který se snaží z vraku letadla pomocí provazů vyprostit tělo, dostat jej na nosítka a vytáhnout na travnatý hřeben kopce.

"Oblast se nachází v hustém mraku," řekl agentuře Reuters telefonicky zástupce regionu Mustang, kde k nehodě došlo.

"Snažíme se nyní dopravit těla obětí do Káthmándú," uvedl Reuters mluvčí mezinárodního letiště v metropoli Teknath Sitaula.

Šlo o pravidelný let, který využívají turisté a který běžně trvá asi 20 minut. Letadlo ztratilo kontakt s řídicí věží asi pět minut před přistáním, řekl představitel aerolinek Tara Air, která stroj provozovala. Letecká společnost uvedla, že na palubě byli čtyři Indové, dva Němci a 16 Nepálců. Tento výčet zahrnuje i tříčlennou posádku. Mezi cestujícími bylo sedm žen.

Nepálská vláda dala dohromady pětičlenný tým, který má za úkol určit příčinu havárie a navrhnout opatření, aby k podobné události nedošlo v budoucnu znovu.

Havarovaný stroj Twin Otter kanadské výroby, který podle serveru Flightradar24 poprvé vzletěl před 43 lety, byl schopný zvládat starty a přistání na krátkých ranvejích. Letadla na této lince prolétávají mezi horami a pak přistávají v údolí. Na trase spoje, který pro výpravy do hor často využívají turisté, není podle úřadů žádné jiné letiště, kde by se dalo přistát.

Na území Nepálu leží osm ze 14 světových osmitisícovek včetně nejvyšší hory světa Mount Everest. V zemi s velmi hornatým terénem a rychlými změnami počasí jsou letecké havárie relativně časté. Většina letišť se navíc nachází na místech, kam se lze jen obtížně dostat jiným dopravním prostředkem.

Letiště v Jomsomu, kam havarovaný stroj mířil, je často označováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě - leží ve výšce 2682 metrů nad mořem a má jedinou asfaltovou dráhu. Je výchozí branou pro zahraniční milovníky vysokohorské turistiky, kteří odtud vyrážejí do oblasti hory Annapurna, i pro poutníky, jejichž cílem je chrám Muktinath uctívaný hinduisty i buddhisty.

Témata: letecké nehody

V kodaňském nákupním centru se střílelo, několik mrtvých

03.07.2022 22:03 Aktualizováno Po střelbě v kodaňském nákupním centru Fields zůstalo dnes na místě více mrtvých a také několik…

Účty britské armády na Twitteru a YouTube napadli hackeři

03.07.2022 22:01 Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace…

Ukrajinské jednotky údajně ztratily Lysyčansk, zničily ruskou základnu v…

03.07.2022 21:54 Aktualizováno Proruské síly podle Moskvy dobyly ukrajinské město Lysyčansk, a plně tak ovládají celou Luhanskou…

V italských Alpách se zřítil ledovec, nejméně šest lidí zemřelo

03.07.2022 20:48 Aktualizováno V blízkosti vrcholu hory Marmolada v italských Alpách se dnes uvolnil obrovský kus ledovce, nejméně…

Zemřel Dmitrij Kolker, ruský vědec, kterého na Sibiři zadržela ruská tajná…

03.07.2022 20:39 Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a…

Po ruském ostřelování ukrajinského Slovjansku zůstalo několik zraněných a…

03.07.2022 18:25 Aktualizováno Východoukrajinské město Slovjansk dnes zasáhlo silné ostřelování z několika raketometů, při kterém…

Kreml: Západ spoléhá na to, že válka na Ukrajině bude pokračovat

03.07.2022 16:50 Západ spoléhá na to, že válka na Ukrajině bude pokračovat, a nedovoluje Kyjevu přemýšlet o míru.…

Turecko zadrželo ruskou loď převážející obilí ukradené na Ukrajině

03.07.2022 16:36 Turečtí celníci zadrželi ruskou nákladní loď, která převážela obilí, o němž Kyjev tvrdí, že bylo…

Po útoku žraloka zemřela další žena, Egypt uzavřel část pobřeží Rudého…

03.07.2022 16:10 Aktualizováno Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku,…

Scholz: Občané si musejí v životě poradit, s vyššími účty za topení ale…

03.07.2022 15:56 Německý kancléř Olaf Scholz označil rostoucí náklady na vytápění za sociální výbušninu. Řekl to v…

Související:

Nejnovější