Neplatíte pokuty za přestupky? Stát vám nově může sebrat dávky

CZK
CZK, foto: Michael Zelinka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 18. srpna 2021 20:29
Sdílej:

Chudší lidé budou moci přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně neplatí pokuty za vybrané závažné přestupky. Úřady dostanou právo neuhrazené pokuty z těchto dávek strhávat. Předpokládá to novela poslanců ODS, kterou dnes po diskusi schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Senátní výbory se k navrhované represi postavily rozdílně. Zatímco garanční sociální výbor prosazoval zamítnutí novely, ústavně-právní výbor doporučil její přijetí. V diskusi se střetli podporovatelé s odpůrci novely. Odpůrci tvrdili, že restrikce nefunguje a je nutná sociální prevence. Odebírání dávek podle nich dopadne i na lidi ze společné domácnosti pachatele včetně dětí. Podporovatelé zase poukazovali na vymahatelnost práva. Hrozba odebrání dávek by podle nich mohla od páchání přestupků odrazovat.

"Míra solidarity musí mít nějakou hranici. O tom je návrh zákona," uvedl za předkladatele Jan Bauer (ODS). Odmítl také výtky, že jde o "předvolební výkřik a o populismus", když předloha byla podána už před třemi lety. Senát ji schválil hlasy 44 ze 71 přítomných poslanců.

Úřady podle novely budou moci provádět srážky z dávek na úhradu nezaplacených pokut za přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití a proti majetku. Stejně budou postupovat v případě nepřihlášení dítěte k zápisu k povinné školní docházce a v případě zanedbávání péče o povinnou školní docházku žáka. O část dávek budou moci přijít také lidé, kteří nezaplatili pokutu za porušení obecní vyhlášky, jež stanoví podmínky pro pořádání sportovních a kulturních akcí.

U tolerování a podpory záškoláctví by podle předlohy platil pro strhávání pokut z dávek princip "jednou a dost". U ostatních přestupků by mohly být postihy strhávány z dávek při třetím a dalším prohřešku. Obce by ale mohly požádat o srážku již při prvním nebo druhém přestupku, pokud by vyvstala obava, že postih jiným způsobem nevymohou a zároveň jde o pachatele s minimální snahou se napravit.

O srážkách by po oznámení rozhodovaly úřady práce. Částky, které na nich lidem nevyplatily, by putovaly do rozpočtů příslušných obcí.

Stalo se
České celebrity
Eva Burešová

Co si řekly naposledy? Eva Burešová promluvila o rozhovoru se Slováčkovou

Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti. 

Počasí
Ilustrační fotografie.

Mrazivé počasí ještě neopustilo Česko. Platí výstraha

Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období. 

České celebrity
Anna Slováčková

První pietní místo pro Aničku Slováčkovou (†29). Kde vzniklo a kdo přišel?

Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové. 

Společnost
Analýza
Ilustrační foto

Proč věříme fake news a konspiračním teoriím? Roli hraje nejen strach a nedůvěra

Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.