Nepokoje ve Francii pokračovaly pátou noc v řadě

Francouzská policie, ilustrační foto
Francouzská policie, ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák 2. července 2023 09:10
Sdílej:

Nejméně 486 lidí bylo zadrženo v noci ve Francii během pokračujících protestů. Francouzské ministerstvo vnitra uvedlo, že uplynulá pátá noc nepokojů byla klidnější než předtím. Uvedl to server Independent.

45 000 členů bezpečnostních sil bylo přes noc nasazeno v ulicích francouzských měst, stejně jako den předtím. Posily ale byly poslány do měst Lyon, Grenoble a Marseille, kde byly nepokoje obzvláště intenzivní.

V několika městech byl vyhlášen noční zákaz vycházení. Autobusy a tramvaje nejezdily po 21. hodině a byl zakázán prodej velké zábavní pyrotechniky a hořlavin.

V Paříži a okolí, kde hlídkovalo asi 7000 policistů, bylo do 3 hodiny ranní zadrženo 194 lidí. V Marseille policie v sobotu večer rozehnala skupiny mladých lidí, kteří se shromáždili v centru města.

V pátek v noci došlo ve Francii k útokům na několik policejních stanic, rabování obchodů a opětovným případům podpalování aut. Podle ministra vnitra Géralda Darmanina bylo po celé zemi zadrženo 471 osob.

Podle francouzských médií stojí za útoky často maskované skupiny, které jsou ozbrojené železnými tyčemi a zábavní pyrotechnikou. Na jednom z videí z Bordeaux je vidět dav, který napadá jednoho z kolemjdoucích.

Policie na mnoha místech reagovala slzným plynem a nad některými městy létaly vrtulníky. Podle policejních představitelů byla situace v noci na dnešek lepší než v předchozích dnech, i když přesto došlo k mnoha nepokojům.

Násilné nepokoje, které byly vyvolány smrtí 17letého mladíka během policejní kontroly, jsou podle agentury Reuters je o nejsložitější krizi, kterou prezident Emmanuel Macron čelí od protestů tzv. žlutých vest, které začaly v roce 2018.

Stalo se
Světové celebrity
Kim Kardashian

Kim Kardashian vzala Lewise Hamiltona na svou první divadelní hru!

Americká celebrita Kim Kardashian podlehla kouzlu Broadwaye. Poté, co jako jedna z producentek uvedla svou první divadelní hru „The Fear Of 13“, si zážitek z představení zopakovala hned dvakrát po sobě. Zatímco první návštěvu absolvovala v neděli v doprovodu své rodiny, v úterý se rozhodla do divadla James Earl Jones Theater vyrazit znovu, tentokrát se svým přítelem, hvězdou Formule 1 Lewisem Hamiltonem.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a Meghan se vrátí do Británie. Královský palác řeší zásadní překážku!

Cesta prince Harryho do Velké Británie, která je naplánována na letošní léto, vyvolala v Buckingamském paláci vlnu nevole. Podle dostupných informací jsou členové královské rodiny pobouřeni seznamem požadavků, které vévoda ze Sussexu zaslal jménem své manželky Meghan Markle. 

Světové celebrity
Dolly Parton

Dolly Parton se kvůli zdraví na pódia jen tak nevrátí!

Zpěvák Peter Andre vyjádřil hlubokou lítost nad zprávami o zdravotních potížích country legendy Dolly Parton. Osmdesátiletá ikona byla tento týden nucena definitivně zrušit svou plánovanou rezidenci v Las Vegas, kterou původně pouze odsunula na září 2026. Přestože fanoušky ujistila, že její stav je léčitelný, na koncertní pódia se v dohledné době nevrátí.

Světové celebrity
Harrison Ford

Harrison Ford zjistil, že mladým vůbec nerozumí

Legendární herec Harrison Ford se během rozhovoru pro rádio SiriusXM ocitl v úsměvné situaci, kdy se snažil pochopit moderní slang generace Z. Jeho kolegyně ze seriálu Terapie pravdou (Shrinking), šestatřicetiletá Sherry Cola, se mu totiž pokoušela vysvětlit, proč si na cestách letadlem libuje v aktivitě zvané „raw-dogging“.