Nerudová chce za STAN kandidovat do Evropského parlamentu

Danuše Nerudová
Danuše Nerudová, foto: Petr Čepela / INCORP images
Marek Novotný 17. srpna 2023 13:53
Sdílej:

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová bude pokračovat v politické kariéře. Za vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) chce kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční v příštím roce. STAN v nich obhajuje tři mandáty.

Nerudová ve čtvrtek sdělila, že se rozhodla ucházet o pozici lídryně hnutí STAN ve volbách do Evropského parlamentu. Na sociální síti X k tomu uvedla, že v posledních týdnech jednala se zástupci více politických stran.

"S hnutím STAN máme společnou celou řadu témat - od ochrany přírody přes podporu venkova až po rovná práva pro všechny. Hnutí staví na důležitém kontaktu politiků s realitou života lidí v regionech a nabízí odborníky, kteří se nebojí tvrdé práce. Jejich proevropská politika navíc stojí na hodnotách, které mi jsou blízké. Stejně jako já vnímají Evropskou unii jako nejúspěšnější společný projekt na našem kontinentu od druhé světové války, zároveň si ale uvědomují, že Evropská unie a její instituce potřebují reformy. Věřím, že společně připravíme evropský program, který posune naši zemi a Unii dopředu," vysvětlila.

Nejlépe umístěná žena v lednové prezidentské volbě se zmínila, že populisté si podle jejího názoru chtějí za každou cenu podmanit Česko. "Kvůli našim dětem jim to nesmíme dovolit. Je čas je znovu zastavit. My jsme součástí Evropy a její úspěch je i naším úspěchem," vzkázala.

Podle Nerudové je třeba nahlas říct, jakou Evropskou unii chceme. Bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity tvrdí, že má jasné vize. Unie se například musí otevřít mladým lidem, na které se v příspěvku výslovně obrátila.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan ocenil, že Nerudová chce pomoci spojovat liberální proevropské demokratické síly. "Její rozhodnutí ucházet se o nominaci na kandidátku mě osobně moc těší. Může nám pomoct vybudovat přesvědčivou, sebevědomou evropskou kandidátku lidí, kteří mají ambici spoluurčovat budoucnost Evropy, ne si přihrávat 'malou domů' nebo si z EU udělat strašáka pro sbírání falešně národoveckých bodů," poznamenal ministr vnitra.

Ekonomka Nerudová byla mezi lety 2018 až 2022 rektorkou Mendelovy univerzity, v minulosti také vedla Komisi pro spravedlivé důchody. V prvním kole lednové prezidentské volby skončila na třetím místě, když získala 13,92 procenta za 777 tisíc hlasů.

Volby do Evropského parlamentu se v zemích sedmadvacítky mají uskutečnit od čtvrtka 6. do neděle 9. června 2024. Poslední eurovolby proběhly 24. a 25. května 2019. Šest mandátů v nich získalo vítězné hnutí ANO, čtyři místa obsadila ODS. Po třech europoslancích mají Piráti i Starostové a nezávislí, po dvou KDU-ČSL a SPD. Jednu židli obsadili také komunisté.

Stalo se
Světové celebrity
princezna Eugenie

Princezny Beatrice a Eugenie se nečekaně objevily na svatbě!

Britské princezny Beatrice a Eugenie překvapily veřejnost i královské fanoušky svou osobní účastí na svatbě Petra Phillipse a Harriet Sperling. Sestry z Yorku dorazily na církevní obřad v doprovodu svých manželů, přičemž u vchodu do kostela je vřele přivítali Mike a Zara Tindallovi. Jejich přítomnost na rodinné události vyvolala nečekaný poprask, jelikož se původně předpokládalo, že se kvůli nedávným událostem raději ubytují v ústraní a nedorazí.

Světové celebrity
Tiger Woods

Tigera Woodse brzy propustí z odvykačky

Slavný americký golfista Tiger Woods by měl v nejbližší době opustit specializované léčebné centrum ve Švýcarsku, kde pobývá od března po své autohavárii a zatčení kvůli řízení pod vlivem návykových látek. 

Světové celebrity
Mel B

Návrat legendárních Spice Girls? Mel B něco naznačila!

Zpěvačka Melanie Brown, známá jako Mel B nebo Scary Spice, naznačila možnost opětovného shledání legendární dívčí skupiny Spice Girls. Formace, kterou spolu s ní tvořily Victoria Beckham, Melanie Chisholm, Emma Bunton a Geri Halliwell-Horner, letos oslavuje významné jubileum. Od vydání jejich přelomového debutového singlu Wannabe, který interpretky v roce 1996 katapultoval mezi globální hudební hvězdy, totiž uplyne přesně třicet let.

Světové celebrity
Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Proč princ William a Kate nepojedou na fotbalové MS?

Britský princ William a jeho manželka Kate podle vyjádření z královského paláce momentálně neplánují osobní účast na fotbalovém mistrovství světa v New Yorku. Podle novinářky Emily Nash, která se specializuje na dění v královské rodině, sice v uplynulých měsících o této možnosti probíhala živá diskuse, avšak pár dosud neobdržel žádné oficiální pozvání. Z toho důvodu je jejich cesta na šampionát ve Spojených státech v nejbližší době velmi nepravděpodobná.