Neschopnost Rusů zabezpečit významné objekty v hlubokém ruském vnitrozemí lze vyložit i jako selhání celého režimu, míní Richard Stojar z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Na začátku týdne podle Rusů ukrajinské bezpilotní letouny útočily na vojenské letiště v Engelsu a u Rjazaně. Kyjev se k odpovědnosti za incidenty nepřihlásil. Šlo by nicméně o úder provedený zatím nejhlouběji na ruském území od začátku únorové ruské invaze na Ukrajinu.
Poslední sérii explozí na ruských vojenských letištích lze podle Stojara s velkou mírou pravděpodobnosti připsat aktivitám ukrajinské strany. "Rovněž lze předpokládat, že tyto údery byly realizovány prostřednictvím bezpilotních prostředků. O konkrétním typu však lze aktuálně jen spekulovat, nelze vyloučit použití starších dronů ukrajinské provenience s prodlouženým doletem, eventuálně i dodaných Bayraktarů," uvedl Stojar.
V úvahu podle něj připadá i použití starších průzkumných bezpilotních prostředků sovětské výroby dodatečně vybavených modernějším navigačním systémem a výbušnou hlavicí. Takové systémy mají značný dolet a mohly by podle Stojara představovat efektivní improvizaci ukrajinských sil.
Útoky podle něj svědčí o schopnostech ukrajinských sil vést sofistikované operace v hlubokém týlu protivníka. Lze je podle Stojara interpretovat i jako reakci na ruské vzdušné údery na ukrajinskou infrastrukturu z posledních měsíců.
"Překvapivá je asi skutečnost, že ruská protivzdušná obrana zde nebyla schopna adekvátně a včas zareagovat a nezabránila úderu na tak významný cíl, jako je základna strategických bombardérů, které jsou nedílnou součástí ruského jaderného deterentu (koncept odstrašování) a fakticky i symbolem Ruska jako jaderné mocnosti," uvedl Stojar.
Pro ukrajinskou stranu je to podle něj další důkaz schopnosti zasáhnout citlivě agresora na jeho vlastním teritoriu. Stojar uvedl, že na ukrajinské straně lze v úderech vidět i efektivní způsob obrany proti ruským vzdušným úderům, neboť velký počet ruských střel mířících na ukrajinskou infrastrukturu byl odpalován právě ze strategických bombardérů na zasažených základnách.
"Pro ruskou stranu je to z psychologického hlediska příklad dalšího selhání ruských sil v konfliktu. Neschopnost zabezpečit tak strategicky významné objekty v hlubokém ruském vnitrozemí před nepřátelskými akcemi může být interpretována i jako selhání celého ruského režimu," uvedl Stojar.
Zásadní dopad na průběh konfliktu ale tyto údery podle něj mít nebudou. Mají omezený rozsah. Ukrajinské schopnosti provádět obdobné údery jsou sice podle něj zřejmě oezené, i jen hrozba úderů obdobného typu si vyžádá ruská protiopatření.
"Asi lze nyní očekávat posilování ostrahy vzdušného i pozemního prostoru v blízkosti strategicky významných objektů, což si ovšem vyžádá další zdroje na úkor nasazení ruských sil na ukrajinském teritoriu. A nelze ani vyloučit omezení dosavadních aktivit ruského strategického letectva, případně přesun letounů ne vzdálenější základny, aby nedošlo k ohrožení prostředků, za něž ruské síly v současnosti nemají náhradu," upozornil Stojar.
Nadcházející víkend bude podle meteorologů z ČHMÚ.cz chladnější než ten uplynulý. V noci mohou teploty navíc klesnout až k nule.
Příčinou smrti papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let dnes na Velikonoční pondělí, byla podle oficiálního prohlášení Svatého stolce mrtvice, po které následovalo nevratné selhání srdce.
Zpěvák Dan Bárta, jedna z nejvýraznějších osobností české hudební scény, prodělal vážné zdravotní komplikace. Po nečekaném kolapsu, během něhož dočasně přišel o sluch, musela kapela J.A.R. zrušit několik koncertů. Přestože šlo o alarmující moment, Bárta situaci zvládl s obdivuhodným nadhledem a otevřeně hovoří nejen o svém zdraví, ale i o životních zkušenostech, závislosti a hluboké lásce k přírodě.
Smrt papeže Františka hluboce zasáhla i britskou královskou rodinu. Král Karel III. a královna Camilla podle oficiálního prohlášení zveřejněného Buckinghamským palácem prožívají smutek „s těžkým srdcem“. Zároveň však vyzdvihli papežovu soucitnost, hlubokou víru a jeho neúnavné nasazení ve službě lidem.
Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.
Anička Slováčková (†29), která zemřela předčasně po těžkém boji s nemocí, měla ještě plnou hlavu plánů a snů. Toužila po svatbě, chtěla napsat knihu, založit rodinu a stavěla si svůj vysněný domov v přírodě.
Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.
Australská herečka Cate Blanchett, která nedávno oslavila 55. narozeniny, překvapila v nejnovějším rozhovoru fanoušky po celém světě nečekaným prohlášením. Ikona světového filmu, držitelka dvou Oscarů a hvězda snímků jako Pán prstenů, připustila, že vážně uvažuje o ukončení své herecké kariéry.
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.