Neskupujte léky, prosí Válek lidi. Antibiotik čeká do února 500 tisíc balení

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes vyzval lidi, aby neskupovali léky, kterých bylo nebo stále je na trhu nedostatek. Sirupu na horečku pro malé děti se podle něj do Česka dovezlo dostatečné množství na čtvrt roku, přesto znovu někde chybí. Na dnešní tiskové konferenci zopakoval, že různých druhů antibiotik se v lednu a únoru přiveze téměř půl milionu balení.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Podle náměstka Jakuba Dvořáčka by situace měla být stabilní na začátku března. Ministerstvo podporuje společný nákup některých léků v rámci EU, o kterém se bude jednat příští týden.

"Prosím neskupujte ty léky, nesnažte se je někde nabízet. Pokud někdo skupuje léky, tak se může stát, že pacient, který je potřebuje, je v té konkrétní chvíli nemá," řekl dnes ministr. Vznikl podle něj černý trh a léky se prodávají na internetu, čímž by se měl zabývat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Zároveň ministr varoval, že sirup má krátkou expiraci a musí se skladovat v ledničce. Řešením podle něj není mít léky ve Státních hmotných rezervách.

S nedostatkem dětského sirupu Nurofen se Česko potýkalo loni před vánočními svátky. Dovezeno bylo podle Válka 340.000 balení, dalších 80.000 až 90.000 balení po Novém roce. Válek připomněl, že dětí ve věku šest měsíců až čtyři roky, pro které je sirup určený, je zhruba 300.000 až 500.000. "Je to skoro jeden sirup pro každé dítě. To je množství, které normálně stačí na čtvrt roku," dodal.

Podle náměstka Dvořáčka bude situace komplikovaná ještě v následujících týdnech. "Je možné, že určité léčivo dočasně nebude dostupné," uvedl na dnešní tiskové konferenci. Většina výrobců podle něj dodávky obnoví v polovině února, ale bude trvat i několik týdnů, než se trh uklidní. "Předpokládáme, že na začátku března by situace měla být naprosto stabilní," dodal Dvořáček.

Ministerstvo bude podle něj také podnikat kroky, aby se situace neopakovala na podzim. Chce od výrobců nejzásadnějších léčiv informace o tom, kolik jich plánují pro ČR vyrobit. Sněmovna by podle Válka měla letos také projednat novelu zákona o léčivech, která by měla výrobcům stanovit povinnost držet dvouměsíční zásobu některých léků. Platit by měla od ledna 2024, protože se firmy na ní podle Válka musí připravit.

Důvodů, proč je v současné době nedostatek léků na horečku nebo antibiotik, je podle něho víc a vzájemně se posilují. Lidé jsou podle Válka více nemocní, protože epidemie respiračních nemocí je po dvou letech protiepidemických opatření kvůli covidu-19 výrazně silnější. Problémem je podle něj také plánování výroby léků ze strany výrobců. "Výrobci plánovali výrobu na rok 2022 začátkem roku 2021," řekl Válek. Prodloužily se podle něj i dodací lhůty. "Co se z Číny vozilo během 14 dní, to se teď vozí během čtyř měsíců," doplnil ministr.

Podle Dvořáčka se zatím nepodařilo získat antibiotika z USA, Kanady či Velké Británii, protože země jich také nemají dostatek, část dodaných léků ale z ciziny bude. "Některá antibiotika, která se podařilo zajistit, budou mít cizojazyčný obal, ale vždycky tam bude přeložený příbalový leták v češtině," dodal. Jsou podle něj z evropského trhu, například ze Slovenska, Portugalska nebo Itálie. V pondělí to podle něj bude 10.000 balení základního penicilinu amoxicillinu a příští týden dalších 100.000 balení azitromycinu. Vláda bude podle něj schvalovat, že léky budou pro pacienty plně hrazené. Pojišťovny budou stát navíc podle ministra asi 150 milionů korun.

Bez proudu jsou aktuálně desítky tisíc českých domácností

04.02.2023 09:42 Aktualizováno Kvůli stromům popadaným na vedení evidoval ČEZ v Česku dnes ráno k 08:00 asi 70.000 domácností bez…

Řidiči mají kvůli počasí na silnicích problémy. Vítr shazuje stromy,…

03.02.2023 19:10 Aktualizováno Silný vítr dnes odpoledne zkomplikoval dopravu zejména v českých krajích. Popadané stromy zastavily…

Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním

03.02.2023 16:41 Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním. Náčelník generálního štábu Karel…

Lidé nejvíce věří Babišovi a Okamurovi, třetí je Zeman

03.02.2023 16:20 Z vrcholných politiků lidé nejvíce věří předsedovi ANO Andreji Babišovi, v průzkumu Centra pro…

Prezidentská kancelář vede tajné spisy k zastavení stíhání Zemanových…

03.02.2023 14:12 Prezidentská kancelář vede dokumenty ohledně případného zastavení stíhání spolupracovníků…

Miloš Zeman a Petr Pavel se sejdou 13. února v Lánech

03.02.2023 14:12 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho nástupce Petr Pavel se sejdou v pondělí 13. února dopoledne na zámku v…

Pavlův postoj k Číně patří k nejráznějším proměnám v Evropě, tvrdí…

03.02.2023 12:56 Jasné vymezení zvoleného českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně je v souladu se současným trendem…

U Nepomuku se srazily osobní auto a autobus, na místě jsou zranění

03.02.2023 12:53 Nedaleko Nepomuku na jižním Plzeňsku se dnes kolem poledne srazilo osobní auto a autobus. Na místě…

Janeček podal ve středu stížnost k soudu kvůli průběhu voleb

03.02.2023 11:52 Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal ve středu stížnost k…

Po celé Ukrajině byl vyhlášen letecký poplach

03.02.2023 10:55 V Kyjevě byl krátce před jednáním prezidenta Volodymyra Zelenského s šéfkou Evropské komise Ursulou…

Související:

Nejnovější