Netanjahu a Herzog spolu mluvili, prezident jednal i s opozicí

Izraelský prezident Jicchak Herzog telefonicky hovořil s premiérem Benjaminem Netanjahuem a lídry opozice Bennym Gancem a Jairem Lapidem o dalším postupu v hledání kompromisu ohledně nyní odložené justiční reformy. Obě strany prezident vyzval, aby proces vyjednávání zahájily co nejdříve, informuje zpravodajský web The Times of Israel (TOI).

Benjamin Netanjahu

Netanjahu v pondělí večer oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů. Reforma, která by vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli masové protesty již od ledna. List The New York Times (NYT) dnes s odvoláním na amerického velvyslance v Izraeli napsal, že prezident Joe Biden má v plánu v příštích měsících pozvat Netanjahua do Washingtonu. Konkrétní datum nicméně oznámeno nebylo.

Herzog nyní vyzval zástupce koalice a opozice, aby sestavili vyjednávací týmy, které budou moci jednat o dalším postupu. Prezident tak za poslední týdny bude už podruhé dohlížet na jednání o reformě. První kolo nepřineslo řešení, neboť koalice odmítla zastavit prosazování svého návrhu. Prvního kola se také nezúčastnili oficiální zástupci žádné ze stran, prezident se místo toho do značné míry spoléhal na tým akademických odborníků, kteří věc konzultovali s představiteli koalice a opozice.

Netanjahu v pondělí večer oznámil odložení sporné justiční reformy, aby byla "příležitost pro skutečný dialog". Oznámení předcházely 12 týdnů trvající protesty, které stále sílily, a v pondělí vyhlášená generální stávka. Premiér ve svém večerním projevu zdůraznil, že reforma bude schválena tak či onak, jelikož je nutné "obnovit rovnováhu" mezi jednotlivými složkami moci. Ačkoliv prohlásil, že nechce rozdělovat národ, označil část demonstrantů za násilné extremisty, kteří chtějí národ rozdělit, a naznačil, že se se stoupenci jeho pravicové a náboženské koaliční vlády zachází jako s občany druhé kategorie, píše TOI.

Na provládních demonstracích v Jeruzalémě v noci na dnešek kamery zachytily, jak krajně pravicové skupiny napadaly kolemjdoucí izraelské Araby a surově zbily jednoho muže, píše TOI s odvoláním na policii. Za napadení podle ní byli zatčeni tři lidé.

Útoky se odehrály v době, kdy se masové demonstrace na podporu soudní reformy i proti ní ve velkých městech zvrhly ve střety s policií, která se přes noc snažila vyklidit silnice a obnovit pořádek. V zemi to vřelo i poté, co Netanjahu oznámil odklad reformy. Největší demonstrace se odehrály v Jeruzalémě a Tel Avivu. Zadrženo bylo na 50 demonstrantů.

Mezi protestujícími, kteří se v Jeruzalémě zasazovali o reformu, byly i desítky členů extremistické pravicové skupiny La Familia, kteří byli natočeni, jak napadají několik arabských kolemjdoucích. V jednom z těchto případů podle policie napadli arabského taxikáře a poškodili mu auto. Další video z Jeruzaléma ukazuje, jak pravicoví demonstranti blokují cestu arabskému řidiči a skandují "ať vaše vesnice shoří".Na dalším videu je vidět, jak arabského mladíka, který se připletl do pravicového protestu, odvádějí civilisté a policisté do bezpečí. Izraelská stanice Channel 13 uvedla, že demonstranti z řad zastánců soudní reformy napadli její tým reportérů.

Ultranacionalistická skupina La Familia je fanouškovským klubem jeruzalémského fotbalového týmu Beitar, který se od ní kvůli jejím rasistickým vyjádřením a násilným incidentům opakovaně distancoval.

Při izraelských útocích údajně zemřelo už 70 rukojmích

02.03.2024 12:01 Sedm rukojmích zadržovaných hnutím Hamás v Pásmu Gazy zahynulo v důsledku izraelského bombardování.…

Auto v Polsku narazilo do skupiny chodců, zranilo se 17 lidí

01.03.2024 19:54 Závažný incident se v pátek odpoledne stal ve Štětíně na západu Polska. Do lidí přecházejících přes…

Rusové se rozloučili s opozičníkem Navalným. Policisté byli ve střehu

01.03.2024 17:49 Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo…

Evropa nehodlá posílat vojáky na Ukrajinu, řekl Fiala ve Sněmovně

01.03.2024 15:18 Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci…

Trump posílá Bidena na kognitivní test na zjištění demence

01.03.2024 09:31 Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval ve čtvrtek prezidenta Joea Bidena, aby podstoupil…

Česko zastoupí na zítřejším pohřbu Navalného vedoucí velvyslanectví

29.02.2024 21:17 Česká republika bude mít diplomata na pátečním pohřbu zesnulého ruského opozičního politika Alexeje…

Putin pohrozil NATO jadernými zbraněmi a zaštítil se podporou občanů

29.02.2024 13:50 Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl…

Zelenskyj má podporu pro mírový plán na Balkáně

29.02.2024 09:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu získal pro svůj mírový plán podporu účastníků…

Německo vyloučilo nasazení vojáků ve válce na Ukrajině

28.02.2024 21:48 Německý ministr obrany Boris Pistorius vyloučil nasazení německých vojáků ve válce na Ukrajině.

Polsko uvažuje nad dočasným uzavřením hranice s Ukrajinou pro zboží

28.02.2024 17:15 Polsko uvažuje nad dočasným uzavřením hranice s Ukrajinou pro zboží, uvedl v úterý polský premiér…

Související:

Nejnovější