Netanjahu by mohl být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dnes zveřejněném rozhovoru s americkou televizí CNN uvedl, že by byl ochoten zvážit roli prostředníka mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud by o to byl požádán oběma válčící stranami a Spojenými státy. Dodal, že se do takové role netlačí, protože si uvědomuje, že musí nastat správný čas a okolnosti. Na otázku, zda by zvážil poskytnutí vojenské podpory Ukrajině, premiér odpověděl, že se touto otázkou zabývá.

Benjamin Netanjahu

Izrael dosud Kyjevu odmítal poskytnout své zbraně, také ve snaze nepoškodit vztahy s Ruskem, jehož armáda kontroluje vzdušný prostor nad Sýrií. Podle izraelského premiéra však Spojené státy předaly Ukrajině 250.000 kusů dělostřelecké munice, která byla předtím uskladněna v Izraeli. Izraelský premiér také naznačil, že Izrael podniká kroky proti vývozu íránských zbraní. Konkrétní operace ale komentovat odmítl.

"Izrael také, upřímně řečeno, jedná způsoby, které zde nebudu vyjmenovávat, proti íránské výrobě zbraní, jež jsou používány proti Ukrajině," uvedl izraelský premiér. V této souvislosti podotkl, že se Izrael snaží zmařit íránský jaderný program, "ale také podniká kroky proti íránskému vývoji určitých zbraní", které islámská republika exportuje.

Některá americká média připsala izraelské armádě víkendový útok bezpilotními prostředky na íránskou zbrojovku poblíž města Isfahán. "Pokaždé, když na Blízkém východě něco vybuchne, tak je z toho viněn Izrael," uvedl Netanjahu, podle kterého to je někdy pravdou a někdy ne.

Kyjev tvrdí, že Rusko při svých útocích ze vzduchu masivně využívá íránské bezpilotní letouny. Teherán popírá, že by tyto zbraně Moskvě dodával. Přiznal jen poskytnutí menšího počtu dronů před válkou.

Netanjahu v rozhovoru nevyloučil, že by mohl být prostředníkem v mírových jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou, a to v případě, že by by požádán oběma stranami konfliktu a Spojenými státy. "Pokud mě o to požádají všechny relevantní strany, určitě to zvážím, ale netlačím se do toho," řekl premiér. Dodal, že obdobný požadavek dostal neoficiální cestou krátce po začátku ruské invaze. Odmítl to, protože byl tehdy představitelem opozice.

Netanjahův předchůdce v premiérské úřadě Naftali Bennett navštívil v březnu Moskvu, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Uspořádat jednání mezi ruským prezidentem a ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenskym se však nakonec nepodařilo.

Po Putinovi ICC asi vydá zatykač i na další představitele ruské armády,…

20.03.2023 13:47 Dá se očekávat, že Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu v budoucnu vydá zatykač i na další…

Si Ťin-pching přiletěl do Moskvy, Putin s ním projedná Ukrajinu

20.03.2023 12:15 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl do Moskvy, oznámily světové agentury s odvoláním na čínská…

EU by měla schválit společné nákupy munice pro Ukrajinu, řekl Borrell

20.03.2023 11:51 Země Evropské unie by se dnes v zájmu Ukrajiny i vlastních finančních úspor měly shodnout na…

Čína vyzvala ICC po vydání zatykače na Putina k objektivitě

20.03.2023 10:23 Čína dnes vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), který v pátek vydal zatykač na ruského prezidenta…

Ukrajinci hlásí odražení 69 ruských útoků na východě země

20.03.2023 09:25 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem…

Putin tvrdí, že Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení krize

20.03.2023 08:10 Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize, tvrdí ruský prezident…

V Bratislavě skočili z okna muž a žena, v bytě pak policie našla mrtvé dítě

19.03.2023 21:17 Na bratislavském sídlišti Petržalka dnes s odstupem několika hodin přišli o život po pádu z okna…

Ukrajinské úřady hlásí po dalším ruském ostřelování zabité a zraněné…

19.03.2023 19:14 Nejméně tři civilisté dnes přišli o život a další dva vyvázli se zraněním z ruského ostřelování…

V USA se řeší spekulace o zatčení Trumpa, republikáni kritizují prokuraturu

19.03.2023 17:10 Mnozí představitelé americké Republikánské strany o víkendu vystupovali na podporu bývalého…

Česko nabízí Slovensko restaurátory kvůli obnově Banské Štiavnice

19.03.2023 16:38 Aktualizováno Situace po rozsáhlém požáru v Banské Štiavnici, který v sobotu poničil historické budovy v centru…

Související:

Nejnovější