Netanjahu byl pověřen sestavením nové izraelské vlády

Izraelský prezident Jicchak Herzog v neděli pověří sestavením izraelské vlády bývalého premiéra Benjamina Netanjahua. Oznámila to prezidentská kancelář po konzultacích hlavy státu s parlamentními stranami. Netanjahuova strana Likud vyhrála parlamentní volby na začátku listopadu a má šanci na parlamentní většinu s náboženskými a krajně pravicovými stranami, napsala agentura AFP.

Benjamin Netanjahu

Podle prezidentské kanceláře zástupci stran, které mají v izraelském parlamentu 64 ze 120 křesel, doporučili prezidentovi, aby Netanjahuovi dal šanci sestavit vládu. Udané číslo odpovídá počtu zákonodárců za Likud a další pravicové strany, o kterých se už před volbami hovořilo jako o Netanjahuových spojencích. Nynějšímu premiérovi Jairovi Lapidovi se dostalo podpory od 28 poslanců.

Netanjahuova strana Likud ve volbách získala 32 parlamentních křesel. Centristické strany premiéra Jaira Lapida a ministra obrany Bennyho Gance skončí nejspíš v opozici. Oba odmítají s Netanjahuem spolupracovat mimo jiné proto, že je souzen za korupci. Netanjahu vinu odmítá.

Během čtvrtečního jednání Herzog řekl lídrovi třetí nejsilnější parlamentní strany Náboženský sionismu (RZ) Itmarovi Ben Gvirovi, že jeho organizace vzbuzuje obavy v muslimském světě ohledně postoje k Arabům či přístupu k jeruzalémské Chrámové hoře. RZ by chtěla změnit pravidla vstupu na toto posvátné místo muslimů i židů. Ben Gvir, jehož strana se zřejmě stane druhou nejsilnější vládni silou, odpověděl, že není rasista a vnímá fakt, že Chrámová hora je posvátným místem i pro další náboženství.

Ben Gvir čelí také kritice za účast na čtvrteční akci k poctě rasistického a extremistického rabína Meira Kahaneho. Rabínova skupina je v Izraeli zakázaná a nachází se na americkém seznamu teroristických organizací. "Účastnit se oslav teroristické organizace je hnusné. Pro to nejsou jiná slova," uvedl mluvčí americké diplomacie Ned Price. Podle tisku se Ben Gvir chce stát v nové vládě ministrem vnitra.

Na sestavení vlády bude mít Netanjahu nejprve 28 dní. Lhůtu lze prodloužit o dalších 14 dní. Pokud se mu podaří kabinet sestavit, tak se vrátí do čela vlády po zhruba roce a půl.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější