Netanjahu odkládá kontroverzní justiční reformu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů, do dalšího zasedání parlamentu. Chce o zákonu vést dialog a dosáhnout "širokého konsenzu". Netanjahu to uvedl ve svém dnešním večerním prohlášení k národu.

Benjamin Netanjahu

Izraelský odborový svaz Histadrut v reakci na Netanjahuova slova odvolal celostátní generální stávku. Organizátoři protivládních protestů ale chtějí dál demonstrovat.

Netanjahu zdůraznil, že jeho vláda by nikdy nepřipustila občanskou válku. Země podle něj čelí krizi, která je skutečnou hrozbou pro národní jednotu Izraelců. "Jestliže existuje možnost vyhnout se občanské válce prostřednictvím dialogu, beru si čas na to, aby dialog mohl proběhnout," prohlásil Netanjahu v televizním projevu. Dodal, že proto vzhledem k "národní odpovědnosti" druhé a třetí čtení zákona o jmenování soudců odkládá do dalšího zasedání Knesetu. To je podle listu The Times of Israel plánované na začátek května, některá média zmiňují konec dubna.

Reforma soudnictví, která by vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila vládě přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli již od ledna masové protesty. I dnes demonstrovaly v Jeruzalémě desítky tisíc lidí.

Jak poznamenala britská stanice BBC, projev izraelského premiéra byl poměrně krátký. Mimo jiné prohlásil, že "udělá vše, aby nalezl řešení". Země se podle něj nyní ocitla na "nebezpečné křižovatce". "Extremistická menšina" je připravena rozdělit národ, řekl Netanjahu.

"Stávka, kterou jsem oznámil dnes ráno, skončí," uvedl Arnon Bar-David, šéf odborového svazu Histadrut. Odbory rovněž odvolaly protesty, které byly plánovány na úterý. Další organizátoři protivládních organizací se ale nechali slyšet, že budou v protestech pokračovat, dokud nebude reforma zcela odvolána.

Izraelský prezident Jicchak Herzog odložení projednávání reformy uvítal. Uvedl, že nyní "je čas na upřímnou, vážnou a zodpovědnou diskuzi", která povede k uklidnění situace. I opoziční lídr Benny Ganc premiérův krok uvítal. "Lepší pozdě než nikdy," řekl o odkladu projednávání reformy.

"Jestliže přijde vláda s férovým návrhem, můžeme vyjít z této krize silnější," reagoval na Netanjahuova slova vůdce levicové opozice Jair Lapid. Dialog týkající se reformy podle něj ale musí skončit vytvořením psané ústavy. "Nepotřebujeme zranění obvazovat, ale řádně ho ošetřit. Musíme si spolu sednout a sepsat izraelskou ústavu založenou na hodnotách Deklarace nezávislosti. Musíme nechat prezidenta, aby určil mechanismus dialogu, a důvěřovat mu, že bude spravedlivým prostředníkem," uvedl Lapid.

U izraelského parlamentu proti reformě protestují desítky tisíc lidí

Před sídlem izraelského parlamentu v Jeruzalémě dnes protestují proti kontroverzní soudní reformě desítky tisíc lidí. Zablokované jsou všechny silnice, které ke Knesetu vedou, píše zpravodajský list Haarec. Kvůli obavám ze střetů mezi demonstranty a krajní pravicí byla posílena policejní přítomnost. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval odpůrce i zastánce reformy, aby se při dnešním protestu zdrželi násilí. Izraelská média informují, že protestní akce v Jeruzalémě se účastní asi 80.000 lidí a neustále přijíždějí další.

Podle listu The Times of Israel byli dosud v Jeruzalémě zadrženi tři demonstranti, kteří se podle všeho střetli s policisty, kteří mimo jiné použili vodní děla. Mnoho silnic poblíž budovy parlamentu zablokovala policie, křižovatku u mostu Chord Bridge, která je hlavním vstupem do města, zase blokují protestující, které se příslušníci bezpečnostních složek snažili rozehnat.

Tisíce demonstrantů protestují také před Ben Gurionovou univerzitou v Beerševě. Další lidé znovu vyšli s izraelskými vlajkami do ulic v Tel Avivu a Haifě, demonstrace se konají také v řadě dalších izraelských měst.

Od rána se čeká, že Netanjahu promluví k veřejnosti. Izraelská média s odkazem na informované zdroje napsala, že premiér by mohl oznámit pozastavení kontroverzní justiční reformy. Projev ale podle médií odložil kvůli tlaku dalších koaličních partnerů, kteří údajně pohrozili, že by v případě odstoupení od reformy nechali padnout vládu. Kvůli soudní reformě dnes odbory svolaly generální stávku, pozastaveny byly odlety z Ben Gurionova mezinárodního letiště, zavřela se nákupní centra a pobočky začaly zavírat i banky. Provoz pozastavily také dva hlavní izraelské přístavy, v Haifě a Ašdodu.

Podle agentury Reuters daly odbory pokyn připojit se ke stávce také izraelským velvyslanectvím po celém světě. Izraelské velvyslanectví v Praze na dotaz ČTK uvedlo, že se k protestní akci přidalo a že bude řešit pouze urgentní případy. Izraelský zastupitelský úřad v Bratislavě ČTK sdělil, že ambasáda pracuje ve standardním režimu.

V Jeruzalémě byla posílena policejní přítomnost kvůli obavám ze střetů mezi odpůrci reformy a krajní pravicí. Krajně pravicová skupina fotbalových fanoušků, která si říká La Familia, totiž oznámila, že bude na podporu justiční reformy demonstrovat v Jeruzalémě, nikoliv večer v Tel Avivu, jak bylo původně v plánu, píše list The Times of Israel.

Netanjahu na twitteru vyzval demonstranty z řad pravice a levice, aby se zdrželi násilí a chovali se zodpovědně. "Jsme bratři," dodal. Izraelský 12. televizní kanál uvedl, že někteří lidé z premiérova okolí Netanjahuovi radí, aby vyčkal, jak vysokou účast bude mít pravicový pochod zastánců reformy. Jak uvedl izraelský ministr a šéf krajně pravicové strany Náboženský sionismus Bezalel Smotrič, vláda nesmí podlehnout tlaku a reformu zrušit. Příznivce reformy vyzval, aby dorazili do Jeruzaléma. "Nesmíme zastavit reformu zaměřenou na nápravu soudního systému a izraelské demokracie. Nesmíme se poddat násilí, anarchii a divokým stávkám," uvedl.

Reforma soudnictví, která by koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila vládě přehlasovat soudní rozhodnutí s prostou parlamentní většinou, vyvolává již několik týdnů masové protesty. Odpůrci návrhu tvrdí, že oslabí izraelskou demokracii. Zastánci reformy naopak tvrdí, že změny jsou nutné k omezení aktivistických soudců. Situace v zemi se vyostřila poté, co v neděli Netanjahu odvolal ministra obrany Joava Galanta, který v sobotu varoval, že snaha prosadit reformu za každou cenu může znamenat ohrožení bezpečnosti země.

Izrael dává ruce pryč od smrti íránského prezidenta

20.05.2024 14:02 Izrael se nepodílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který spolu s dalšími členy…

Fico komunikuje a klinicky se zlepšuje, prozradila nemocnice

20.05.2024 12:59 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po atentátu, k němuž došlo minulý týden,…

Íránský prezident Raísí zemřel při tragické nehodě vrtulníku

20.05.2024 08:40 Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při…

Pellegrii vyčetl politikům nedostatek sebereflexe i po atentátu na Fica

19.05.2024 21:27 Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD)…

Policie vyšetřuje i teorii, že atentátník na Fica nebyl osamělým vlkem

19.05.2024 18:41 Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD)…

Fico je podle lékařů mimo ohrožení života

19.05.2024 12:49 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo…

Netanjahu má nůž na krku. Ganc chce nový plán pro Gazu

19.05.2024 09:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dostal ultimátum od ministra a člena válečného kabinetu…

Polsko plánuje obří obrannou investici na hranicích s Ruskem a Běloruskem

18.05.2024 21:47 Polsko se chystá investovat devět miliard zlotých (přibližně 58 miliard korun) do zlepšení…

Zelenskyj odmítá olympijské příměří. Kvůli Rusku

18.05.2024 18:50 Každým dnem se blíží začátek letních olympijských her ve Francii, jejíž představitelé vyzvali…

Atentát na Fica: Soud poslal Juraje C. do vazby

18.05.2024 16:12 Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu…

Související:

Nejnovější