Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů, do dalšího zasedání parlamentu. Chce o zákonu vést dialog a dosáhnout "širokého konsenzu". Netanjahu to uvedl ve svém dnešním večerním prohlášení k národu.
Izraelský odborový svaz Histadrut v reakci na Netanjahuova slova odvolal celostátní generální stávku. Organizátoři protivládních protestů ale chtějí dál demonstrovat.
Netanjahu zdůraznil, že jeho vláda by nikdy nepřipustila občanskou válku. Země podle něj čelí krizi, která je skutečnou hrozbou pro národní jednotu Izraelců. "Jestliže existuje možnost vyhnout se občanské válce prostřednictvím dialogu, beru si čas na to, aby dialog mohl proběhnout," prohlásil Netanjahu v televizním projevu. Dodal, že proto vzhledem k "národní odpovědnosti" druhé a třetí čtení zákona o jmenování soudců odkládá do dalšího zasedání Knesetu. To je podle listu The Times of Israel plánované na začátek května, některá média zmiňují konec dubna.
Reforma soudnictví, která by vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila vládě přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli již od ledna masové protesty. I dnes demonstrovaly v Jeruzalémě desítky tisíc lidí.
Jak poznamenala britská stanice BBC, projev izraelského premiéra byl poměrně krátký. Mimo jiné prohlásil, že "udělá vše, aby nalezl řešení". Země se podle něj nyní ocitla na "nebezpečné křižovatce". "Extremistická menšina" je připravena rozdělit národ, řekl Netanjahu.
"Stávka, kterou jsem oznámil dnes ráno, skončí," uvedl Arnon Bar-David, šéf odborového svazu Histadrut. Odbory rovněž odvolaly protesty, které byly plánovány na úterý. Další organizátoři protivládních organizací se ale nechali slyšet, že budou v protestech pokračovat, dokud nebude reforma zcela odvolána.
Izraelský prezident Jicchak Herzog odložení projednávání reformy uvítal. Uvedl, že nyní "je čas na upřímnou, vážnou a zodpovědnou diskuzi", která povede k uklidnění situace. I opoziční lídr Benny Ganc premiérův krok uvítal. "Lepší pozdě než nikdy," řekl o odkladu projednávání reformy.
"Jestliže přijde vláda s férovým návrhem, můžeme vyjít z této krize silnější," reagoval na Netanjahuova slova vůdce levicové opozice Jair Lapid. Dialog týkající se reformy podle něj ale musí skončit vytvořením psané ústavy. "Nepotřebujeme zranění obvazovat, ale řádně ho ošetřit. Musíme si spolu sednout a sepsat izraelskou ústavu založenou na hodnotách Deklarace nezávislosti. Musíme nechat prezidenta, aby určil mechanismus dialogu, a důvěřovat mu, že bude spravedlivým prostředníkem," uvedl Lapid.
U izraelského parlamentu proti reformě protestují desítky tisíc lidí
Před sídlem izraelského parlamentu v Jeruzalémě dnes protestují proti kontroverzní soudní reformě desítky tisíc lidí. Zablokované jsou všechny silnice, které ke Knesetu vedou, píše zpravodajský list Haarec. Kvůli obavám ze střetů mezi demonstranty a krajní pravicí byla posílena policejní přítomnost. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval odpůrce i zastánce reformy, aby se při dnešním protestu zdrželi násilí. Izraelská média informují, že protestní akce v Jeruzalémě se účastní asi 80.000 lidí a neustále přijíždějí další.
Podle listu The Times of Israel byli dosud v Jeruzalémě zadrženi tři demonstranti, kteří se podle všeho střetli s policisty, kteří mimo jiné použili vodní děla. Mnoho silnic poblíž budovy parlamentu zablokovala policie, křižovatku u mostu Chord Bridge, která je hlavním vstupem do města, zase blokují protestující, které se příslušníci bezpečnostních složek snažili rozehnat.
Tisíce demonstrantů protestují také před Ben Gurionovou univerzitou v Beerševě. Další lidé znovu vyšli s izraelskými vlajkami do ulic v Tel Avivu a Haifě, demonstrace se konají také v řadě dalších izraelských měst.
Od rána se čeká, že Netanjahu promluví k veřejnosti. Izraelská média s odkazem na informované zdroje napsala, že premiér by mohl oznámit pozastavení kontroverzní justiční reformy. Projev ale podle médií odložil kvůli tlaku dalších koaličních partnerů, kteří údajně pohrozili, že by v případě odstoupení od reformy nechali padnout vládu. Kvůli soudní reformě dnes odbory svolaly generální stávku, pozastaveny byly odlety z Ben Gurionova mezinárodního letiště, zavřela se nákupní centra a pobočky začaly zavírat i banky. Provoz pozastavily také dva hlavní izraelské přístavy, v Haifě a Ašdodu.
Podle agentury Reuters daly odbory pokyn připojit se ke stávce také izraelským velvyslanectvím po celém světě. Izraelské velvyslanectví v Praze na dotaz ČTK uvedlo, že se k protestní akci přidalo a že bude řešit pouze urgentní případy. Izraelský zastupitelský úřad v Bratislavě ČTK sdělil, že ambasáda pracuje ve standardním režimu.
V Jeruzalémě byla posílena policejní přítomnost kvůli obavám ze střetů mezi odpůrci reformy a krajní pravicí. Krajně pravicová skupina fotbalových fanoušků, která si říká La Familia, totiž oznámila, že bude na podporu justiční reformy demonstrovat v Jeruzalémě, nikoliv večer v Tel Avivu, jak bylo původně v plánu, píše list The Times of Israel.
Netanjahu na twitteru vyzval demonstranty z řad pravice a levice, aby se zdrželi násilí a chovali se zodpovědně. "Jsme bratři," dodal. Izraelský 12. televizní kanál uvedl, že někteří lidé z premiérova okolí Netanjahuovi radí, aby vyčkal, jak vysokou účast bude mít pravicový pochod zastánců reformy. Jak uvedl izraelský ministr a šéf krajně pravicové strany Náboženský sionismus Bezalel Smotrič, vláda nesmí podlehnout tlaku a reformu zrušit. Příznivce reformy vyzval, aby dorazili do Jeruzaléma. "Nesmíme zastavit reformu zaměřenou na nápravu soudního systému a izraelské demokracie. Nesmíme se poddat násilí, anarchii a divokým stávkám," uvedl.
Reforma soudnictví, která by koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila vládě přehlasovat soudní rozhodnutí s prostou parlamentní většinou, vyvolává již několik týdnů masové protesty. Odpůrci návrhu tvrdí, že oslabí izraelskou demokracii. Zastánci reformy naopak tvrdí, že změny jsou nutné k omezení aktivistických soudců. Situace v zemi se vyostřila poté, co v neděli Netanjahu odvolal ministra obrany Joava Galanta, který v sobotu varoval, že snaha prosadit reformu za každou cenu může znamenat ohrožení bezpečnosti země.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.