Netanjahu mírní svůj odpor k zapojení Palestinců do poválečného řízení Gazy

Tým izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v posledních týdnech údajně zmírnil svůj odpor vůči zapojení Palestinské samosprávy do poválečného řízení Pásma Gazy, jak uvedly tři anonymní zdroje pro portál Times of Israel.

Benjamin Netanjahu

Tento posun přichází několik měsíců poté, co Netanjahuova kancelář nařídila bezpečnostním úřadům, aby Palestinskou samosprávu vyloučily z jakýchkoli plánů na vládnutí v Pásmu Gazy po skončení války mezi Izraelem a militantními skupinami.

Podle zdrojů toto nařízení značně zkomplikovalo snahy o vytvoření realistických návrhů pro situaci známou jako "den po".

Netanjahu veřejně stále odmítá myšlenku poválečného řízení Palestinskou samosprávou. Minulý týden pro izraelskou pravicovou televizi Channel 14 řekl, že neumožní vznik palestinského státu v Pásmu Gazy a dodal, že toto území zatím není připraveno předat Palestinské samosprávě.

Místo toho navrhl zřízení "civilní správy" s místními Palestinci a podporou ostatních zemí v regionu.

V soukromí však poradci izraelského premiéra uznávají, že osoby napojené na Palestinskou samosprávu jsou jedinou realistickou možností pro správu civilních záležitostí Pásma Gazy. Dva izraelští a jeden americký představitel to v posledním týdnu potvrdili pro TOI.

Termín "místní Palestinci" odkazuje na osoby spojené s Palestinskou samosprávou, vysvětlil jistý bezpečnostní představitel Izraele. Tyto osoby z Gazy, které byly zodpovědné za civilní správu enklávy do roku 2007, kdy tam moc převzalo radikální hnutí Hamás, nyní Izrael prověřuje.

Jiný izraelský představitel uvedl, že Netanjahuův tým začal rozlišovat mezi vedením Palestinské samosprávy, v čele s prezidentem Mahmúdem Abbásem, a jejími nižšími příslušníky, kteří již fungují v etablovaných institucích v Pásmu Gazy. Abbás dosud neodsoudil útok palestinských komand na Izrael ze 7. října 2023, po kterém vypukla probíhající válka.

Podle citovaného zdroje Netanjahu nadále nesouhlasí s předáním kontroly nad Pásmem Gazy "současné Palestinské samosprávě", mohl by však být flexibilnější, pokud Ramalláh provede reformy vedoucí ke snížení násilí na Západním břehu Jordánu.

Mluvčí izraelského premiéra odkázal TOI na Netanjahuova předchozí veřejná vyjádření, ve kterých opakovaně odmítl nahradit Hamás Fatahem, hnutím vedeným Abbásem.

V květnu Netanjahu prohlásil, že Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou síly židovského státu proti militantům palestinského radikálního hnutí Hamás.

"Opětovné osídlení Pásma Gazy nikdy nepřicházelo v úvahu. Někteří moji voliči z toho sice nejsou nadšeni, ale je to můj postoj," řekl Netanjahu v rozhovoru pro CNN.

Mnozí pravicoví nacionalističtí ministři Netanjahuovy koalice se totiž opakovaně vyslovili pro opětovné osídlení Pásma Gazy židovskými osadníky. Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir dokonce v úterý prohlásil, že by tam chtěl sám žít.

Jakmile bude Hamás poražen, musí se dosáhnout trvalé demilitarizace Pásma Gazy, řekl Netanjahu a dodal, že "jedinou silou, která může v dohledné budoucnosti zabránit obnovení terorismu, je Izrael".

"Zároveň chceme - já chci - civilní správu, kterou budou řídit obyvatelé Pásma Gazy, kteří nejsou z Hamásu, ale ani nejsou odhodláni nás zničit," prohlásil premiér.

Rusové opět chrastí jadernými zbraněmi. Vadí americké rakety v Německu

18.07.2024 15:12 Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit…

Von der Leyenová promluvila před europoslanci. Zmínila aktuální úzkost

18.07.2024 12:06 Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula…

Biden připustil stažení se z boje o Bílý dům kvůli zdraví

18.07.2024 08:57 Americký prezident Joe Biden připustil, že by svou kandidaturu v prezidentských volbách mohl…

Většina demokratů by byla pro, aby Biden odstoupil z boje o Bílý dům

17.07.2024 21:50 Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může…

Starmerova labouristická vláda představila své priority

17.07.2024 18:35 Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira…

FBI se s pomocí Izraelců dostala do mobilu střelce na Trumpa

17.07.2024 14:08 Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje…

Medveděv varuje NATO před vstupem Ukrajiny do aliance

17.07.2024 09:06 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v rozhovoru pro týdeník Argumenty i fakta uvedl, že vstup…

USA věděly o chystaném atentátu na Trumpa, píše CNN

16.07.2024 21:56 Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta…

USA a Rusko okomentovaly návrh Zelenského na další mírový summit

16.07.2024 19:25 Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských…

V čele europarlamentu pokračuje Roberta Metsolaová

16.07.2024 15:30 Evropský parlament (EP) zvolil v úterý ve Štrasburku Robertu Metsolovou z Evropské lidové strany …

Související:

Nejnovější