Izraelský premiér Benjamin Netanjahu schválil vojenskou operaci ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy. Izraelská armáda také plánuje z palestinského města při hranici s Egyptem evakuovat civilisty.
Netanjahu schválil ofenzívu navzdory rostoucí mezinárodní kritice, protože v Rafáhu se nachází jeden a půl milionu Palestinců, kteří tam utekli před boji v jiných oblastech Pásma Gazy.
Izraelský premiér podle agentury DPA zopakoval, že návrh palestinské militantní organizace Hamás, ovládající Pásmo Gazy, je nerealistický. O návrhu však má nejprve jednat izraelský bezpečnostní kabinet. Následně se očekává přítomnost izraelské delegace na jednáních o příměří v katarské Dohá.
"Budeme pokračovat v likvidaci Hamásu," prohlásil izraelský premiér v týdnu a odmítnul mezinárodní tlak. Zároveň opakoval, že cílem je obnovit bezpečnost a přinést "úplné vítězství izraelskému lidu a státu Izrael."
Město Rafáh v jižní části Pásma Gazy slouží jako útočiště pro přibližně 1,5 milionu Palestinců, což způsobuje přetížení tohoto nejjižnějšího města v Gaze u hranic s Egyptem, upozorňuje DPA. Existují obavy, že jakékoliv útoky na Rafah mohou mít za následek mnoho civilních obětí.
Mnohé země v současnosti kritizují kroky izraelské armády v Pásmu Gazy kvůli tamnímu nepříznivému humanitárnímu stavu. Izrael však argumentuje, že poražení Hamásu není možné bez operace v Rafahu, přičemž se obává obnovení teroristických aktivit této organizace po válce.
Izrael a palestinské militantní hnutí Hamás se zatím neblíží k dohodě o přerušení bojů v Pásmu Gazy a propuštění rukojmí. Oznámil to v úterý Katar s tím, že situace je nadále "velmi složitá".
Navzdory jednáním, kterých se účastní zprostředkovatelé ze Spojených států, Kataru a Egypta, začal posvátný měsíc muslimů, ramadán, bez očekávaného příměří a výměny vězňů.
"Nejsme blízko dohody, což naznačuje, že strany nejsou na cestě k nalezení jazyka, který by mohl vyřešit současné neshody ohledně implementace dohody," řekl mluvčí katarského ministerstva zahraničí Mádžid Ansárí na tiskové konferenci.
Ansárí zdůraznil, že všechny strany pokračují v jednáních s cílem dosáhnout dohody, a vyjádřil naději, že to bude možné ještě během ramadánu. Nicméně nebyl schopen odhadnout, jak dlouho to bude trvat, a vysvětlil, že situace je nadále velmi složitá. Katar podle něj činí vše, co je v jeho silách, aby obě strany směroval k dohodě.
Politický vůdce Hamásu Ismáíl Haníja v neděli prohlásil, že jeho hnutí je otevřeno jednáním s Izraelem. Dodal, že Hamás usiluje o trvalé příměří a stažení izraelských vojáků z Gazy či větší přístup k humanitární pomoci. Izrael však odmítá úplné stažení svých vojsk z této palestinské enklávy, a premiér Benjamin Netanjahu přislíbil, že bude usilovat o zničení Hamásu i po uzavření příměří.
Válka v pásmu Gazy vypukla 7. října po útoku Hamásu na jih Izraele, při kterém zemřelo přibližně 1160 lidí, většinou civilistů. Militanti také unesli asi 250 rukojmích, z nichž Izrael předpokládá, že v Gaze jich stále zůstává 99 a 30 z nich již pravděpodobně zemřelo. Odvetné útoky Izraele a pozemní ofenzíva do Pásma Gazy si vyžádaly podle tamního ministerstva zdravotnictví již přes 31 110 obětí.
Katar zprostředkoval koncem listopadu týdenní příměří v Pásmu Gazy, které vedlo k propuštění některých rukojmích i palestinských vězňů z izraelských věznic. Během příměří se podařilo doručit do Gazy i velmi potřebnou humanitární pomoc.
O víkendu v Česku nasněží. Podle ČHMÚ.cz se zejména v neděli očekávají na většině území sněhové přeháňky.
Uvnitř nechvalně známé syrské věznice Sednaja, označované jako "lidská jatka", se novinářům podařilo nahlédnout na místa, která symbolizují brutalitu Asadova režimu. Věznice severně od Damašku byla dlouhodobě spojována s hrůzami mučení, hromadnými popravami a systematickým ponižováním, o čemž po léta varovaly organizace na ochranu lidských práv. Až do pádu Asadova režimu však nebylo možné zjistit plný rozsah zvěrstev, která se zde odehrávala.
Hrozba jaderné války mezi Ruskem a USA zní jako noční můra, ale schopnosti jaderné triády obou velmocí hrají klíčovou roli v zachování rovnováhy. Propojené systémy dalekonosných balistických střel, bombardérů a ponorek je navržen tak, aby umožnil odvetu za jakýkoli útok. V naší analýze se podíváme, kde jsou tyto zbraně rozmístěny, a přiblížíme, kam by v případě nejhoršího mohly směřovat.
Petr Rychlý patří k legendám televize Nova, stejně neodmyslitelně patří k této stanici pořad Rady ptáka Loskutáka. Spojení této osobnosti se zmíněným pořadem ale brzy skončí. V televizi se totiž rozhodli v projektu nepokračovat.
Ve světě, kde se stále více hledají ekologičtější alternativy k tradičnímu létání, se vzducholodě znovu dostávají do popředí. Tato nostalgická technologie, kterou mnozí spojují s počátky 20. století, se díky moderním technologiím a tlaku na snižování emisí uhlíku vrací na scénu jako možná odpověď na výzvy současného letectví.
Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.
Na Pražském hradě se ve čtvrtek sešli nejvyšší ústavní činitelé. Šlo o čtvrté setkání prezidenta, předsedy vlády, ministra zahraničí a předsedů obou parlamentních komor od inaugurace Petra Pavla. Politici řešili válku na Ukrajině, probíhající převrat v Sýrii či nástup administrativy Donalda Trumpa.
Policie ve čtvrtek prozradila, jaká nová zjištění učinila v případu tragicky zesnulého muže z Prahy, po kterém se pátralo během uplynulého víkendu. Podle vyšetřovatelů nic nenasvědčuje tomu, že by na smrti manažera známého obchodu s hudebními nástroji měla podíl další osoba.