Nezaměstnanost v březnu klesla o 0,2 bodu na 3,7 procenta

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 3,7 procenta, v únoru byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší. Na konci března bylo bez práce zhruba 273.500 lidí, o 9000 méně než v předchozím měsíci. Počet volných pracovních míst stoupl asi o 1400, zaměstnavatelé jich v březnu nabízeli kolem 284.500.

Úřad práce

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v březnu byla nezaměstnanost v Česku 3,4 procenta.

Vývoj na trhu práce podle úřadu aktuálně odpovídá ročnímu období, kdy je nezaměstnanost v zimě vyšší a s příchodem jara klesá. Březen je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především při jarních úklidech veřejných prostranství. "Hlavní nástup těchto činností očekáváme v dubnu. Dobrou zprávou je, že v následujících měsících by mohla nezaměstnanost s velkou pravděpodobností ještě dále klesat," uvedl ministr.

Nejnižší nezaměstnanost, shodně 2,9 procenta, zaznamenaly v březnu úřady ve Zlínském, v Plzeňském a Pardubickém kraji. Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných byl nadále v Ústeckém kraji s 5,7 procenta. Nad pěti procenty se nezaměstnanost držela ještě Moravskoslezském kraji, kde dosáhla 5,1 procenta.

Mezi okresy byla nejnižší nezaměstnanost nadále v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,6 procenta lidí, následovaly okresy Praha-západ s 1,7 procenta a Pelhřimov s 1,8 procenta. Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných, 8,3 procenta, hlásí okres Karviná. Na Mostecku dosáhla nezaměstnanost 7,1 procenta, na Bruntálsku 6,8 procenta.

Na jedno pracovní místo připadá v ČR průměrně jeden uchazeč. Nejvíce je to na Karvinsku, a to téměř 11 uchazečů. Zaměstnavatelé mají zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů a tahačů, kuchaře, zedníky kamnáře a dlaždiče nebo uklízeče. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a ve Středočeském kraji, kde je v nabídce přes 78.000, respektive přes 58.000 míst.

V březnu byli bez práce nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním. Z celkového počtu evidovaných uchazečů tvořily 53,6 procenta ženy. Průměrný věk nezaměstnaných byl v březnu 43,3 roku, loni to bylo 43,9 roku. "Věková struktura uchazečů o zaměstnání se za posledních pět let výrazně nemění. A i v průběhu uplynulých 12 měsíců došlo pouze k mírným změnám," uvedl úřad.

V evidenci úřadu práce bylo ke konci března 17.720 občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou, meziměsíčně o 530 víc, z celkového počtu uchazečů o zaměstnání tvořili šest procent. Podle dostupných zdrojů získalo v Česku od vypuknutí konfliktu do konce března práci přes 222.500 Ukrajinců s dočasnou ochranou, uvedl dnes úřad v tiskové zprávě. Někteří se už vrátili zpět domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci března jich v Česku podle ÚP ČR pracovalo 97.120, z toho téměř 17.000 ve Středočeském kraji, 14.500 v Plzeňském kraji a přes 10.000 v Jihomoravském kraji. K 1. dubnu bylo v Česku podle údajů ministerstva vnitra zhruba 325.700 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou, která umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Téměř 30 procent tvoří děti. Dvě třetiny dospělých jsou ženy, část pak senioři.

Analytici: Březnový pokles odráží náběh sezonních prací

Březnový pokles míry nezaměstnanosti odráží opětovný náběh sezonních prací. Potvrzuje, že recese v české ekonomice bude zřejmě jen mírná a krátkodobá, takže zaměstnavatelé se nechtějí zbavovat zaměstnanců. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. V dalších měsících by podle nich mohla nezaměstnanost dál mírně klesnout. V březnu se v Česku snížila na 3,7 procenta, v únoru byla o dvě desetiny bodu vyšší.

"Březnový pokles nezaměstnanosti je typický a souvisí s tradiční sezonností a příchodem teplejšího počasí. Letošní nadprůměrně teplý březen mohl tento vývoj dále mírně urychlit," uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Březnový podíl nezaměstnaných osob je tak podle něj v letošním roce navzdory řadě ekonomických problémů jen nepatrně nad hodnotou z března roku 2018, kdy trh práce již vykazoval akutní známky přehřívání.

Šéfové českých firem věří, že po krátkém poklesu ekonomiky se poptávka po jejich zboží a službách znovu více rozběhne, řekla ČTK expertka na řízení lidských zdrojů PwC ČR Andrea Linhartová Palánová. Na tento návrat k růstu chtějí být podle ní připraveni, proto se nebudou zbavovat zaměstnanců, které by za pár měsíců opět potřebovali. Právě nedostatek kvalitních zaměstnanců je totiž v dlouhodobém výhledu největším problémem českého pracovního trhu, dodala.

Důvodem poklesu míry nezaměstnanosti po devíti měsících je především postupně se lepšící ekonomická situace, díky níž dosud vyčkávající podniky znovu zahájily nábory, souhlasil generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský. Podle průzkumu Randstad HR Trends 2023 plánuje 35 procent společností zvýšit počet pracovníků především do výrobních nebo technických oddělení, zaměstnance nabírají zvlášť ve strojírenství, logistice, prodeji a IT.

Volná pracovní místa ubývala od února 2022, ale letos nastal obrat a druhým měsícem se jejich počet zvyšuje, upozornil analytik Deloitte Václav Franče. Stav, kdy bylo více uchazečů o zaměstnání než volných pracovních míst, tak trval jen jeden měsíc. Opět se česká ekonomika vrátila do zajetých kolejí a volných pracovních míst je více než uchazečů o zaměstnání. Na nedostatku zaměstnanců v české ekonomice se tak nic nemění, podotkl.

Vzhledem k dalšímu otevírání sezonních pracovních pozic v zemědělství a ve službách bude nezaměstnanost po desetinkách klesat i v následujících měsících, odhadl analytik Banky Credita Petr Dufek. Pokud do března podniky nezačaly hromadně propouštět, stěží začnou v době, kdy se čeká pozvolné odeznívání recese, doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podíl nezaměstnaných bude tedy podle něj nejméně do května dále klesat a dostane se na 3,5 procenta.

Související:

Nejnovější