Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla o desetinu bodu

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,4 procenta. Bez práce bylo 252.873 lidí, zhruba o 10.500 méně než v předchozím měsíci. Zaměstnavatelé nabízeli 360.168 volných míst, jejich počet tak mírně klesl. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v březnu byla nezaměstnanost v Česku 4,2 procenta.

Ilustrační foto

S příchodem jara začínají sezonní práce. "Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, ve stavebnictví a v logistice. Dlouhodobý zájem mají i o kvalifikované řemeslníky a výrobní dělníky. Zároveň roste zájem ze strany měst a obcí o pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Situace v dalších měsících bude podle úřadu záviset mimo jiné na vývoji pandemické situace a také války na Ukrajině. Podle dostupných údajů nastoupilo od zahájení ruské invaze k zaměstnavatelům v Česku více než 12.600 Ukrajinců. Nejčastěji je to na pozice ve výrobě, v logistice či ve službách. V evidenci úřadů práce je momentálně dalších téměř 8400 ukrajinských běženců.

Podle Najmona stále platí, že do ČR přicházejí především ženy s dětmi, které v první řadě řeší zajištění péče o potomky a ubytování. Následně se pak zajímají o možnost výdělku. Vyhledávají spíše krátkodobé pracovní poměry, protože věří, že se vrátí brzy domů. "Proto i v případě, že mají vyšší nebo specializovanou kvalifikaci, projevují zájem třeba i o manuální profese. S ohledem na děti také dávají přednost jednosměnným pracovním příležitostem," dodal Najmon.

"Nezaměstnanost v ČR nadále patří k nejnižším v Evropě. Dlouhodobý převis volných pracovních míst nad uchazeči evidovanými Úřadem práce je dobrou startovací pozicí pro zapojení desítek tisíc běženců z Ukrajiny. Přes 12 tisíc z nich již pracovní uplatnění našlo, tisíce dalších se o práci hlásí. Více než 70 % volných pozic je přitom pro cizince vhodných, jazyková bariéra u nich není výrazným problémem," okomentoval nová čísla partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Radovan Hauk. Právě osvojení si alespoň základů češtiny je podle něj pro Ukrajince s výhledem na pracovní uplatnění klíčové.

Nejvyšší nezaměstnanost byla v březnu v Ústeckém kraji, kde dosahovala 5,2 procenta. V Moravskoslezském kraji to bylo pět procent a v Karlovarském kraji čtyři procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji, kde činil podíl lidí bez práce 2,4 procenta. Následují Praha, jižní Čechy a Zlínský kraj, kde je míra nezaměstnanosti shodně 2,6 procenta.

Mezi okresy je nejvyšší podíl lidí bez práce na Karvinsku, a to 8,4 procenta. Na Mostecku činí 6,4 procenta, na Bruntálsku 6,3 procenta a na Chomutovsku 6,2 procenta. Naopak v okrese Praha-východ je nezaměstnanost 1,1 procenta, nejméně v Česku. Pod dvě procenta se vešly ještě okresy Praha-západ, Pelhřimov, Benešov a Rychnov nad Kněžnou.

Na jedno pracovní místo připadá v ČR průměrně 0,7 uchazeče. Nejvíce je to na Karvinsku, a to 9,5 uchazeče. Bez práce byli v březnu nejčastěji uchazeči s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním.

Analytici: Na trhu práce se zatím obavy z války na Ukrajině neprojevily

Na trhu práce v Česku se zatím obavy ze situace na Ukrajině neprojevily, vliv neměl ani příchod uprchlíků. Nezaměstnanost klesla díky sezonním pracím. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Experti nečekají výrazný nárůst nezaměstnanosti ani v dalších měsících.

"Za zlepšujícím se trendem je především typická sezonnost, kdy se v jarních měsících obsazují pracovní pozice, které v zimě nebylo možné vykonávat," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Příliš se podle něj neprojevil trend příchodu uprchlíků z Ukrajiny, kteří se ovšem na úřad práce jako nezaměstnaní mohou hlásit až od závěru března. Ve srovnání s letošním únorem se tak na úřad práce přihlásilo jen zhruba o 1500 lidí více, ve srovnání s minulým březnem to je dokonce pokles, upozornil.

"Ve vzduchu visí riziko stagflace, nezaměstnanost však stále klesá," uvedl dnes hlavní ekonom Deloitte David Marek. Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu po sezonním očištění činí pouze 3,2 procenta a je nejnižší od března 2020, upozornil. Celkový počet uchazečů o zaměstnání i počet dosažitelných uchazečů dále rychle klesá a výrazně zaostává za počty volných pracovních míst. Zatímco loni v březnu byl rozdíl mezi poptávkou a nabídkou na trhu práce zhruba 50.000 pracovních míst, letos je to již 130.000, připomněl.

"Počet nezaměstnaných se meziměsíčně snížil o více než 10.000. To bylo sice více než v březnu předchozích dvou covidových let, ale méně než kdykoliv předtím od roku 2013," doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Pohyb Ukrajinců s tuzemským pracovním trhem podle něj viditelně nezahýbal. "Případů odchodu pracovníků z Ukrajiny, kteří byli v Česku již před válkou, není tolik, aby vyvolával hluboké obavy. Naopak z uprchlíků před válkou začal v Česku pracovat zatím jen zlomek," dodal.

Český trh práce tak zůstává silně utažený, souhlasila analytička Komerční banky Jana Steckerová. Otázkou podle ní je, jak se v jeho dalším vývoji odrazí nižší hospodářský růst, který sebou současná geopolitická situace nese, i příliv uprchlíků z Ukrajiny. Vzhledem k vyšší nabídce sezonních prací může podle ní podíl nezaměstnaných v jarních měsících ještě nepatrně poklesnout. "V následujících letech však očekáváme, že nezaměstnanost začne mírně stoupat," podotkla.

Příspěvek 5000 korun se má týkat dětí, jimž 1. srpna nebude ještě 18 let

23.05.2022 18:36 Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud…

ČEZ neusiluje o odkup zásobníků plynu RWE v Česku

23.05.2022 18:20 Aktualizováno Polostátní společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České…

Ruský nálet na ukrajinskou vesnici Desna si podle Zelenského vyžádal 87…

23.05.2022 13:36 Ruský letecký úder na ukrajinskou obec Desna v Černihivské oblasti z minulého týdne si vyžádal 87…

Hlavní město chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na nádraží

23.05.2022 13:32 Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na…

Kvůli střelbě pohraničníků stíhá policie exministra Kincla

23.05.2022 13:25 Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se…

Lipavský vytvořil pracovní skupinu kvůli ruským nemovitostem v Česku

23.05.2022 13:20 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou…

Zeman se setká s hlavami států ze Švýcarska a Slovenska

23.05.2022 13:13 Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou…

Koalice by teze normy o bydlení mohla projednat v červnu či červenci, řekl…

23.05.2022 12:21 Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v…

V Česku získalo od začátku války víza 351.315 uprchlíků

23.05.2022 10:23 Za téměř tři měsíce od počátku války na Ukrajině udělila ČR ochranu celkem 351.315 běžencům. Údaje…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Související:

Nejnovější