Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla opět o desetinu procenta

Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla opět o desetinu procentního bodu na 3,1 procenta. V evidenci úřadů práce bylo na konci měsíce 231.309 lidí, o 4159 méně než v květnu. Zaměstnavatelé nabízeli více než 319.000 volných míst, jejich počet se od konce května snížil zhruba o 18.000. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v červnu byla nezaměstnanost 3,7 procenta.

Úřad práce

Stále je vysoký zájem o zaměstnance ve zpracovatelském průmyslu, ale trh práce ovlivňují také sezonní činnosti. Týká se to zejména stavebnictví, zemědělství, lesnictví, rybářství, živočišné a potravinářské výroby, ale také cestovního ruchu, pohostinství, prodeje a služeb. "V souvislosti s tím, ale i vysokým počtem míst v průmyslu, klesl počet nezaměstnaných mužů. V evidenci Úřadu práce ČR jich bylo meziměsíčně o 3477 méně, tedy celkem 105.774. V menší míře se objevují nabídky letních brigád," uvedl ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Podle dostupných zdrojů získalo v ČR od ruského napadení Ukrajiny práci celkem 84.594 Ukrajinců, zhruba tři čtvrtiny z toho jsou ženy. Někteří se už vrátili zpět domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci června tak pracovalo na území Česka 68.777 občanů Ukrajiny s udělenou dočasnou ochranou. Nejvíce z nich v Plzeňském a Středočeském kraji a v Praze. Nejčastěji pracují jako montážní dělníci výrobků a zařízení nebo pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě.

Najmon uvedl, že Ukrajinci nastupují hlavně na dlouho neobsazené pozice. "Případně našli uplatnění v oblasti sezónního zaměstnávání. V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali zaměstnance, které potřebovali," podotkl. Zároveň ale dál platí, že do ČR přicházejí především ženy, které většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti. "Navíc dávají přednost krátkodobým pracovním příležitostem a s ohledem na děti také práci na jednu směnu," dodal Najmon.

Nejnižší nezaměstnanost zůstává nadále v Pardubickém kraji, kde bylo ke konci června bez práce 2,1 procenta lidí. Naopak v Ústeckém kraji je nezaměstnanost 4,9 procenta, nejvíce v Česku. Mezi jednotlivými okresy je na tom dlouhodobě nejlépe Praha-východ. Práci tam v červnu hledalo 1,1 procenta lidí. Pod dvě procenta se dostaly ještě okresy Praha-západ, Pelhřimov, Jindřichův Hradec, Benešov, Rychnov nad Kněžnou, Plzeň-jih, Jičín a Zlín. Na opačném konci tabulky je Karviná s osmiprocentní mírou nezaměstnanosti.

Na jedno volné pracovní místo připadá v ČR v průměru 0,7 uchazeče. Na Karvinsku je to 9,7 uchazeče, naopak v okrese Praha-východ je to jen 0,1 uchazeče.

Průměrný věk nezaměstnaných byl v červnu 43,9 roku, zatímco loni to bylo 43,2 roku. "Věková struktura uchazečů o zaměstnání se za posledních pět let výrazně nemění. A i v průběhu uplynulých 12 měsíců došlo pouze k mírným změnám," uvedl Úřad práce. Bez práce byli nejčastěji lidé s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním.

Analytici: Červnová míra nezaměstnanosti zřejmě již dosáhla dna

Červnová míra nezaměstnanosti bude znamenat její nejnižší úroveň za celý letošní rok, odhadli analytici oslovení dnes ČTK. V dalších měsících podle nich již zřejmě mírně poroste. A pokud Rusko zastaví dodávky plynu, ekonomika spadne do recese a nárůst nezaměstnanosti bude výraznější, upozornili někteří. Nezaměstnanost v červnu klesla proti květnu o desetinu procentního bodu na 3,1 procenta, oznámil dnes Úřad práce ČR. V evidenci úřadů práce bylo na konci měsíce 231.309 lidí, o 4159 méně než v květnu. Zaměstnavatelé nabízeli více než 319.000 volných míst, jejich počet se však od konce května snížil zhruba o 18.000. Loni v červnu byla nezaměstnanost 3,7 procenta.

"Míra nezaměstnanosti se tak v červnu dostala na úroveň odpovídající lednu roku 2020, těsně před vypuknutím koronavirové pandemie," řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. Červnový pokles je podle něj do značné míry standardním kalendářním jevem, když již naplno běží sezonní práce a na trh práce dosud nedorazil čerstvý ročník školních absolventů hledajících uplatnění. Ve zbytku léta již další pokles neočekává.

Podíl nezaměstnaných osob se tak v posledních měsících nachází jen nepatrně nad úrovni roku 2018, upozornil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Meziměsíční pokles počtu nezaměstnaných v průběhu letních měsíců je však podle něj letos mírně slabší, než tomu bylo v předcovidových letech 2018 a 2019. To naznačuje, že trh práce nesměřuje ke stavu před příchodem pandemie. To však patrně souvisí i se strukturálními změnami na trhu práce z titulu pandemie. Obecně se však na míru ekonomické nejistoty trh práce letos vyvíjí stále příznivě, dodal.

Zatímco za celý rok 2021 činila průměrná míra nezaměstnanosti v české ekonomice 3,8 procenta, což představovalo mírný nárůst ze 3,6 procenta v roce 2020, letos by podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče v celoročním vyjádření měla klesnout na 3,3 procenta. V červenci podle něho nezaměstnanost mírně stoupne na 3,2 procenta a na této úrovni či v její blízké oblasti setrvá po celé třetí čtvrtletí. V závěrečném čtvrtletí může kombinace sezónních faktorů a slabšího růstu české ekonomiky vést k dalšímu mírnému nárůstu míry nezaměstnanosti, podotkl.

"Celkově se nezaměstnanost již blíží svému dnu a v závěrečných měsících letošního roku ji čeká obrat k mírnému vzestupu," souhlasila analytička Komerční banky Jana Steckerová. Nasvědčují tomu i předstihové indikátory. Na firmy i zákazníky již doléhají neúměrně vysoké ceny vstupů, což nabírání nových zaměstnanců brzdí. Za celý letošní rok očekávám podíl nezaměstnaných v průměru 3,3 procenta, v příštím roce pak na 3,5 procenta, dodala.

Je otázka, jakým směrem se trh práce bude dále vyvíjet, míní analytik Deloitte Václav Franče. "Máme zde statisíce migrantů z Ukrajiny a recese je za dveřmi, možná v ní už naše ekonomika je. Pokud by se neobnovily dodávky plynu do Německa po letní odstávce plynovodu Nord Stream 1, pak by byla hluboká recese nevyhnutelná a s ní i nárůst nezaměstnanosti. Rok 2022 by tak mohl být zásadní přelom ve vývoji na trhu práce, když jím nebyl rok 2020. Zhruba sedmiletá epizoda nedostatku zaměstnanců by tak letos mohla skončit a s ní i permanentní mzdová inflace," dodal.

Drony v Českém Švýcarsku objevily několik míst se zvýšenou teplotou

18.08.2022 18:28 Aktualizováno Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu opět objevily několik míst se zvýšenou teplotou.…

Stanjura: Zvažujeme prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin

18.08.2022 17:52 Prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do 30. září, zvažuje…

Stát zvažuje regulaci cen paliv. Čerpací stanice si výrazně navýšily marže

18.08.2022 17:33 Aktualizováno Marže na čerpacích stanicích v červenci výrazným způsobem vzrostly. Ministerstvo financí poslalo do…

ANO má podle Babiše další dva kandidáty na post prezidenta

18.08.2022 16:22 Aktualizováno Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o post prezidenta. Na dnešní…

Kvůli rostoucí inflaci na potravinách šetří dvě třetiny Čechů, ukázal…

18.08.2022 15:36 Kvůli rostoucí inflaci šetří na potravinách téměř dvě třetiny Čechů. Podíl těch, kteří mají strach…

Ministerstvo může prodloužit omezení vstupu do parku České Švýcarsko

18.08.2022 15:18 Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do…

Česko podporuje vstup Rumunska do schengenského prostoru, ujistil ministra…

18.08.2022 14:59 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes při jednání v Praze potvrdil svému rumunskému…

Vláda bude jednat o zvýšení normativů pro výpočet příspěvků na bydlení

18.08.2022 14:51 Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na…

Podle Rakušana je za tlakem na STAN pokus hnutí ANO vrátit se k moci

18.08.2022 14:27 Vicepremiér, ministr vnitra a šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan, kterého opoziční hnutí ANO…

Babiš vyzval Fialu k odvolání Rakušana. Premiér k tomu nevidí důvod

18.08.2022 14:18 Aktualizováno Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS)…

Související:

Nejnovější