Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla o desetinu procentního bodu

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,3 procenta. Bez práce bylo 243.658 lidí, asi o devět tisíc méně než v březnu. Počet volných pracovních míst se snížil přibližně o 16.000, zaměstnavatelé jich nabízeli 344.350. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v dubnu byla nezaměstnanost v Česku 4,1 procenta.

Ilustrační foto

"Pokud jde o výhled do dalších měsíců, bude se vše odvíjet od ekonomického vývoje s ohledem na průběh válečného konfliktu na Ukrajině či aktuální pandemické situace a s ní spojených přijatých bezpečnostních opatření," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Podle dostupných údajů nastoupilo od zahájení ruské invaze k zaměstnavatelům v Česku 35.943 Ukrajinců. Nejvíce jich pracuje v Plzeňském kraji, a to bezmála 5900. Ukrajinci nejčastěji nacházejí uplatnění jako montážní dělníci výrobků a zařízení, pomocníci ve stavebnictví, ve výrobě nebo v dopravě.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 332 tisícům lidí z Ukrajiny, v neděli jich přibylo 975. Cizinecké policii se přihlásilo 228 tisíc osob, za včerejší den 1602.

"Stále platí, že do ČR přicházejí především ženy s dětmi, které v první řadě řeší zajištění péče o potomky a ubytování. Následně se pak zajímají o možnost výdělku," uvedl Najmon. Ukrajinky momentálně vyhledávají spíše krátkodobé pracovní poměry, protože věří, že se vrátí brzy domů. "Proto i v případě, že mají vyšší nebo specializovanou kvalifikaci, projevují zájem třeba i o manuální profese. S ohledem na děti také dávají přednost jednosměnným pracovním příležitostem," dodal Najmon.

Situace na pracovním trhu v dubnu ovlivnily také sezonní práce, které už byly v plném proudu. Týká se to zejména stavebnictví, gastronomie a cestovního ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví či lázeňství. V dubnu se také konají jarní úklidy veřejných prostranství v rámci veřejně prospěšných prací.

Nejnižší nezaměstnanost měl v dubnu Pardubický kraj, bez práce tam bylo 2,3 procenta lidí. Následují jižní Čechy s mírou nezaměstnanosti 2,4 procenta. Naopak v Ústeckém kraji je nezaměstnanost 5,3 procenta, nejvíce v Česku.

Mezi okresy je nejvyšší podíl lidí bez práce na Karvinsku, a to 8,3 procenta. Na Mostecku činí 6,7 procenta, na Chomutovsku 6,4 procenta a na na Bruntálsku 6,0 procenta. Na opačném konci žebříčku je okrese Praha-východ s nezaměstnaností 1,1 procenta. Pod dvě procenta se vešly ještě okresy Praha-západ, Pelhřimov, Benešov, Rychnov nad Kněžnou, Jindřichův Hradec, Plzeň-jih a Jičín.

Na jedno volné pracovní místo připadá v ČR v průměru 0,7 uchazeče. Na Karvinsku je to 9,7 uchazeče, naopak v okrese Praha-východ je to jen 0,1 uchazeče.

Bez práce byli v dubnu nejčastěji lidé s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním. Průměrný věk nezaměstnaných byl 43,8 roku, zatímco loni to ve stejném měsíci bylo 42,9 roku. Déle než rok bez práce bylo v dubnu 33,4 procenta uchazečů, jejich podíl se tak meziročně zvýšil o 3,6 procentního bodu. Důvodem je podle Úřadu práce zejména ekonomická krize způsobená epidemií covidu-19.

Zaměstnavatelé mají nyní zájem hlavně o dělníky výstavby budov, obsluhu vysokozdvižných vozíků, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů a tahačů, zedníky, ostatní pomocníky ve výrobě nebo uklízeče a kuchaře. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze, kde je volných 88.791 míst.

 Analytici: I přes nižší pokles nezaměstnanosti zůstává trh práce silný

 I když byl proti očekávání pokles dubnové nezaměstnanosti nižší, trh práce zůstává podle ekonomů silný. V souvislosti s očekávaným ochlazením růstu ekonomiky nelze podle nich ale čekat další výraznější pokles, někteří analytici počítají v letních měsících i s mírným růstem nezaměstnanosti. Důvodem je ochlazení výkonu ekonomiky v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,3 procenta. Bez práce bylo 243.658 lidí, asi o devět tisíc méně než v březnu. Počet volných pracovních míst se snížil přibližně o 16.000, zaměstnavatelé jich nabízeli 344.350.

"I přesto, že výsledek byl o něco horší, než jsme ve své prognóze očekávali, český trh práce zůstává velmi silný. Negativně se na něm neprojevuje válka na Ukrajině, ani příliv uprchlíků z této oblasti. Prostor pro další zlepšování je ale podle nás omezen. Riziko bude představovat zpomalující průmysl a celková nejistota ohledně dopadů války na Ukrajině, která povede k větší opatrnosti firem," uvedl dnes analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka nemá zatím příliš smysl dělat z dubnových čísel nějaké negativní závěry do dalších měsíců. "I nadále lze během jara očekávat pokles nezaměstnanosti směrem ke třem procentům. Zároveň je však zřejmé, že se slabším hospodářským růstem v nejbližších čtvrtletích nebudou z pracovního trhu chodit tak silná čísla, jak se ještě na začátku letošního roku očekávalo," uvedl.

I když je trh práce nadále přehřátý a počet uchazečů na jedno pracovní místo se nachází poblíž dosud nejnižších hodnot, lze podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera pozorovat na trhu práce určité známky ochlazování. "Mírný růst míry nezaměstnanosti ve druhé polovině letošního roku tak vypadá nyní pravděpodobněji," uvedl.

Příspěvek 5000 korun se má týkat dětí, jimž 1. srpna nebude ještě 18 let

23.05.2022 18:36 Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud…

ČEZ neusiluje o odkup zásobníků plynu RWE v Česku

23.05.2022 18:20 Aktualizováno Polostátní společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České…

Ruský nálet na ukrajinskou vesnici Desna si podle Zelenského vyžádal 87…

23.05.2022 13:36 Ruský letecký úder na ukrajinskou obec Desna v Černihivské oblasti z minulého týdne si vyžádal 87…

Hlavní město chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na nádraží

23.05.2022 13:32 Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na…

Kvůli střelbě pohraničníků stíhá policie exministra Kincla

23.05.2022 13:25 Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se…

Lipavský vytvořil pracovní skupinu kvůli ruským nemovitostem v Česku

23.05.2022 13:20 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou…

Zeman se setká s hlavami států ze Švýcarska a Slovenska

23.05.2022 13:13 Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou…

Koalice by teze normy o bydlení mohla projednat v červnu či červenci, řekl…

23.05.2022 12:21 Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v…

V Česku získalo od začátku války víza 351.315 uprchlíků

23.05.2022 10:23 Za téměř tři měsíce od počátku války na Ukrajině udělila ČR ochranu celkem 351.315 běžencům. Údaje…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Související:

Nejnovější