Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla o další desetinu bodu

Nezaměstnanost v Česku klesla v květnu o další desetinu procentního bodu na 3,2 procenta. V evidenci úřadů práce bylo 235.468 uchazečů o zaměstnání, o 8190 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst se snížil proti předchozímu měsíci zhruba o 7000, zaměstnavatelé jich nabízeli 337.331, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Úřadu práce ČR.

Ilustrační fotografie.

Podle analytiků oslovených ČTK je na trhu práce stále nedostatek zaměstnanců, a to navzdory migraci z Ukrajiny. V dalších měsících by nezaměstnanost měla podle ekonomů přestat klesat, ale zároveň výrazněji nevzroste.

Na jedno volné pracovní místo v květnu připadalo v průměru 0,7 uchazeče. Mezi regiony ale byly velké rozdíly. Zatímco na Karvinsku je to 9,7 kandidáta, v okrese Praha-východ připadá na jednu volnou pozici v nabídce úřadu práce jen 0,1 uchazeče.

Nejnižší nezaměstnanost zůstala v Pardubickém kraji, kde bylo v květnu bez práce 2,1 procenta lidí. Naopak nejvyšší míru nezaměstnanosti, přes pět procent, nadále vykazuje Ústecký kraj. Meziročně se situace nejvíce změnila v Karlovarském kraji, kde nezaměstnanost klesla na 3,8 procenta z loňských 5,7 procenta.

Pracovní trh v Česku nadále ovlivňují sezonní práce, které jsou v plném proudu především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě, uvedl ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. Sezonní činnosti poběží podle Najmona také v dalších měsících a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat. "Vše se ale také bude odvíjet od průběhu válečného konfliktu na Ukrajině, počtu nově evidovaných uchazečů o zaměstnání z řad občanů Ukrajiny a v neposlední řadě dopadů energetické krize na zaměstnavatele," podotkl.

Podle dostupných zdrojů získalo práci v ČR od ruského napadení Ukrajiny celkem 68.885 tamních občanů, aktuálně ke konci května v ČR pracovalo 56.388 Ukrajinců s udělenou dočasnou ochranou. Nejčastěji pracují jako montážní dělníci, pomocníci ve stavebnictví, ve výrobě, v dopravě, případně si našli sezonní práci.

Navzdory ne zcela ideálnímu ekonomickému klimatu na českém trhu práce zatím nejsou patrné výraznější známky ochlazování, uvedl analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil. Míra nezaměstnanosti sice zůstává nad předpandemickým minimem (2,6 procenta), ovšem volných pracovních míst na trhu je momentálně podobné množství jako tehdy. "Žádné dramatické negativní důsledky příchodu uprchlíků z Ukrajiny pro české zaměstnance tak z oficiálních statistik nejsou patrné a uchazeči o zaměstnání nadále tahají za výrazně delší konec provazu," dodal Hradil.

Analytik Generali Investments Radomír Jáč upozornil, že meziroční pokles nezaměstnanosti se zmírnil na 0,7 procentního bodu, což představuje nejmírnější meziroční pokles od letošního ledna. Na trhu práce podle něj nadále trvá hlad po zaměstnancích, vzhledem k předpokládanému ochlazení výkonu české ekonomiky by ale v dalších čtvrtletích měly podle něj tlaky v podobě nedostatku pracovníků polevit.

Také analytička Komerční banky Jana Steckerová míní, že celkově se nezaměstnanost blíží svému dnu a v závěrečných měsících letošního roku ji čeká obrat k mírným růstům. Na firmy i zákazníky již podle ní začínají doléhat neúměrně vysoké ceny vstupů, což bude nabírání nových zaměstnanců brzdit.

Témata: nezaměstnanost | práce

Řecko by mohlo přijít o peníze z EU kvůli vracení běženců

01.07.2022 12:31 Řecko by mohlo přijít o peníze z unijních fondů, pokud nebude dodržovat lidská práva a nezastaví …

Česko převzalo předsednictví EU, namísto vizí bude ale tématem válka, míní…

01.07.2022 11:58 Aktualizováno Česká republika dneškem převzala předsednictví v Evropské unii, do kterého vstupuje jako předchozí…

Ruský útok raketami v Oděse. Zemřelo 18 lidí

01.07.2022 11:41 Aktualizováno Osmnáct lidí zemřelo a dalších 38 utrpělo zranění při ruských nočních raketových útocích v Oděské…

Zelenskyj poblahopřál Fialovi k začátku českého předsednictví unii

01.07.2022 11:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes popřál českému premiérovi Petrovi Fialovi úspěch při…

Von der Leyenová: Cesta Ukrajiny k členství v EU bude vyžadovat tvrdou…

01.07.2022 10:56 Ukrajina má nyní velmi jasnou evropskou perspektivu, ale cesta k členství v Evropské unii zabere…

Rusko ruší všechna zbývající opatření proti covidu, situace je podle úřadů…

01.07.2022 10:40 Rusko ruší všechna zbývající opatření proti šíření koronaviru. Dnes to oznámil spotřebitelský úřad…

Podle Orbána nejsou potřebné další sankce proti Rusku, ale příměří

01.07.2022 09:51 Maďarsko musí podle premiéra Viktora Orbána kvůli válce na Ukrajině zrychlit svůj program rozvoje…

EU v červnu dovezla více plynu z USA než z Ruska

01.07.2022 09:28 Aktualizováno Evropská unie v červnu kvůli prudkému snížení dodávek z Ruska poprvé dovezla více plynu ve formě…

Jednotky ruské armády se soustřeďují na obklíčení ukrajinských vojáků…

01.07.2022 09:24 Aktualizováno Jednotky ruské armády a síly proruských separatistů se soustřeďují na obklíčení ukrajinských vojáků…

Francouzští výrobci vegetariánských potravin nebudou moci používat názvy…

01.07.2022 08:40 Francouzští výrobci potravin nahrazujících maso už nebudou moci pro své výrobky používat názvy jako…

Související:

Nejnovější