Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla o další desetinu bodu

Nezaměstnanost v Česku klesla v květnu o další desetinu procentního bodu na 3,2 procenta. V evidenci úřadů práce bylo 235.468 uchazečů o zaměstnání, o 8190 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst se snížil proti předchozímu měsíci zhruba o 7000, zaměstnavatelé jich nabízeli 337.331, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Úřadu práce ČR.

Ilustrační fotografie.

Podle analytiků oslovených ČTK je na trhu práce stále nedostatek zaměstnanců, a to navzdory migraci z Ukrajiny. V dalších měsících by nezaměstnanost měla podle ekonomů přestat klesat, ale zároveň výrazněji nevzroste.

Na jedno volné pracovní místo v květnu připadalo v průměru 0,7 uchazeče. Mezi regiony ale byly velké rozdíly. Zatímco na Karvinsku je to 9,7 kandidáta, v okrese Praha-východ připadá na jednu volnou pozici v nabídce úřadu práce jen 0,1 uchazeče.

Nejnižší nezaměstnanost zůstala v Pardubickém kraji, kde bylo v květnu bez práce 2,1 procenta lidí. Naopak nejvyšší míru nezaměstnanosti, přes pět procent, nadále vykazuje Ústecký kraj. Meziročně se situace nejvíce změnila v Karlovarském kraji, kde nezaměstnanost klesla na 3,8 procenta z loňských 5,7 procenta.

Pracovní trh v Česku nadále ovlivňují sezonní práce, které jsou v plném proudu především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě, uvedl ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. Sezonní činnosti poběží podle Najmona také v dalších měsících a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat. "Vše se ale také bude odvíjet od průběhu válečného konfliktu na Ukrajině, počtu nově evidovaných uchazečů o zaměstnání z řad občanů Ukrajiny a v neposlední řadě dopadů energetické krize na zaměstnavatele," podotkl.

Podle dostupných zdrojů získalo práci v ČR od ruského napadení Ukrajiny celkem 68.885 tamních občanů, aktuálně ke konci května v ČR pracovalo 56.388 Ukrajinců s udělenou dočasnou ochranou. Nejčastěji pracují jako montážní dělníci, pomocníci ve stavebnictví, ve výrobě, v dopravě, případně si našli sezonní práci.

Navzdory ne zcela ideálnímu ekonomickému klimatu na českém trhu práce zatím nejsou patrné výraznější známky ochlazování, uvedl analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil. Míra nezaměstnanosti sice zůstává nad předpandemickým minimem (2,6 procenta), ovšem volných pracovních míst na trhu je momentálně podobné množství jako tehdy. "Žádné dramatické negativní důsledky příchodu uprchlíků z Ukrajiny pro české zaměstnance tak z oficiálních statistik nejsou patrné a uchazeči o zaměstnání nadále tahají za výrazně delší konec provazu," dodal Hradil.

Analytik Generali Investments Radomír Jáč upozornil, že meziroční pokles nezaměstnanosti se zmírnil na 0,7 procentního bodu, což představuje nejmírnější meziroční pokles od letošního ledna. Na trhu práce podle něj nadále trvá hlad po zaměstnancích, vzhledem k předpokládanému ochlazení výkonu české ekonomiky by ale v dalších čtvrtletích měly podle něj tlaky v podobě nedostatku pracovníků polevit.

Také analytička Komerční banky Jana Steckerová míní, že celkově se nezaměstnanost blíží svému dnu a v závěrečných měsících letošního roku ji čeká obrat k mírným růstům. Na firmy i zákazníky již podle ní začínají doléhat neúměrně vysoké ceny vstupů, což bude nabírání nových zaměstnanců brzdit.

Témata: nezaměstnanost | práce

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů, útočilo i raketami

31.03.2023 15:50 Rusko od čtvrteční noci do dnešního brzkého rána vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů…

Zelenskyj: Ukrajina vyhraje a ruské zlo padne

31.03.2023 13:49 Ukrajina porazí ruské zlo, řekl dnes v severoukrajinské Buči ukrajinský prezident Volodymyr…

Finsko může podle Stoltenberga vstoupit do NATO v řádu dní

31.03.2023 12:28 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem Severoatlantické aliance během několika dní, uvedl na…

Válka na Ukrajině: Lukašenko vyzval k příměří a varoval před protiofenzivou

31.03.2023 12:25 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes vyzval k okamžitému příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a…

V Polsku začal summit ministrů zahraničí východního křídla NATO

31.03.2023 10:40 V polské Lodži dnes začal summit ministrů zahraničí východního křídla Severoatlantické aliance.…

Zatčení Donalda Trumpa se čeká příští týden

31.03.2023 09:15 Spojené státy by mohly příští týden zažít "podívanou, jakou ještě nikdy neviděly", uvedla agentura…

Ministři B9 začali jednat o dopadech války na NATO

30.03.2023 22:18 Neformální pracovní večeří a diskusí o ruské agresi vůči Ukrajině a jejích dopadech na…

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Související:

Nejnovější