Nezaměstnanost v dubnu podle odhadů klesla na 3,2 procenta

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 6. května 2022 11:37 | akt. 6. května 2022 15:23
Sdílej:

Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla podle odhadů na 3,2 procenta z březnových 3,4 procenta. Důvodem je především pokračující obnovování sezonních prací. Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila. Válka na Ukrajině a příliv uprchlíků má podle nich na počty nezaměstnaných zatím minimální vliv. Úřad práce zveřejní data o vývoji nezaměstnanosti za duben v pondělí.

"Napětí na trhu práce narůstá s tím, jak se i letos řídnou řady nezaměstnaných, zatímco neobsazených volných pracovních míst nijak viditelně neubývá. S nástupem sezonních prací na jaře lze počítat s dalším poklesem nezaměstnanosti v dalších měsících až pod tři procenta," uvedl hlavní ekonom Creditas Petr Dufek.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka stály za odhadovaným dubnovým poklesem nezaměstnanosti téměř výhradně sezonní faktory s rozjížděním prací v zemědělství, ve stavebnictví a v některých službách. Situace na domácím pracovním trhu tak podle něj zůstává zatím pozitivní a je i nadále charakterizována vyšším počtem nabízených volných pracovních míst, než počtem nezaměstnaných.

"Na druhé straně začíná zpomalovat tvorba pracovních míst v průmyslu. S ohledem na pravděpodobné zpomalení domácí ekonomiky v letošním roce lze očekávat, že začne postupně klesat i rekordní počet nabízených volných pracovních míst. Volná pracovní místa začnou postupně ubývat i z toho důvodu, že část bude obsazována pracovníky z Ukrajiny," uvedl Novák.

Analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht upozornil, že nezaměstnanost v dubnu zřejmě klesla na nejnižší úroveň od začátku pandemie. Ve prospěch nižší nezaměstnanosti bude stejně jako v minulých měsících podle něj působit především sezonnost. "Vliv války na Ukrajině bude naopak minimální. Několik desítek tisíc uprchlíků sice využilo možnost pracovat v ČR, jako uchazeče ale úřad práce eviduje podle informací z půlky dubna jen nižší stovky z nich. Vzhledem k tomu, že řada příchozích cizinců nastupovala do dlouhodobě neobsazených pracovních míst, bude kromě evidovaných uchazečů v dubnu pravděpodobně klesat i počet volných pracovních míst," řekl.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana více než 328 tisícům lidí z Ukrajiny, ve čtvrtek jich přibylo 1757. Cizinecké policii se přihlásilo 223 tisíc osob, za včerejšek 2692.

Stalo se
Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Počasí se v průběhu týdne promění. Předpověď odhaluje podrobnosti

První ryze červencový týden nabídne zpočátku chladnější počasí, které budou navíc doprovázet srážky. V druhé polovině týdne se však oteplí, víkendová maxima dokonce překročí třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová

Tajemství svatby Martiny Sáblíkové. Víme, kde proběhla

Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová ještě loni tajily, že tvoří pár. Nyní už je situace jiná. Češi jim od čtvrtka gratulují ke vstupu do manželství, přičemž se objevují další a další informace o jejich svatbě. Kde se vlastně veselka uskutečnila? 

České celebrity
Boleslav Polívka

Bolek Polívka v novém filmu. Natáčí s jedním ze svých potomků

Co právě dělá Bolek Polívka? V Česku na slavného herce nenarazíte, protože se vydal natáčet k sousedům. Není jediným členem rodiny, který se podílí na vzniku nového filmu. V Polívkových šlépějích se ostatně vydalo několik jeho dětí. Přesto jsou jejich osobnosti odlišné. 

Světové celebrity
Paul McCartney

Další detaily svatby Taylor Swift: Paul McCartney se vytasil s písní od The Beatles!

Legendární hudebník Sir Paul McCartney zazpíval novomanželům Taylor Swift a Travisi Kelceovi na jejich páteční svatební hostině v Madison Square Garden hit od The Beatles z roku 1963 „I Want to Hold Your Hand“. Informaci potvrdil v sobotu zdroj pro časopis People s tím, že po samotném obřadu pozvala matka nevěsty Andrea všechny přítomné do recepčního sálu, kde bylo připraveno pódium.