Míra nezaměstnanosti v Německu v prosinci podle sezonně očištěných údajů klesla na 5,2 procenta z listopadové hodnoty 5,3 procenta. Dnes to oznámil spolkový úřad práce. Nezaměstnanost je tak v Německu na nejnižší úrovni od března 2020, kdy Berlín začal zavádět tvrdá karanténní opatření kvůli pandemii nemoci covid-19.
Počet nezaměstnaných se v prosinci podle sezonně očištěných dat v 83milionovém Německu snížil o 23.000 na 2,405 milionu. Pokles byl výraznější, než čekali analytici v anketě agentury Reuters. Ti předpovídali pokles o 15.000.
"Pracovnímu trhu se na konci roku dařilo, oživení z posledních měsíců tak pokračovalo," řekl šéf úřadu práce Detlef Scheele. Ten zároveň uvedl, že zatímco nezaměstnanost v prosinci klesla, nejistota související s pandemií se naopak zvýšila, jak dokazuje vývoj kolem takzvaného kurzarbeitu.
Žádostí o kurzarbeit, tedy ochranný režim pracovních míst, který souvisí s aktuální hospodářskou situací, úřad práce podle aktuálních údajů od 1. do 27. prosince eviduje 286.000. "Žádosti o kurzarbeit v prosinci výrazně vzrostly," řekl Scheele. Podle úřadu práce se to týkalo obzvláště pohostinství a obchodu.
Úřad práce na základě své statistické metodiky uvádí jako nejkritičtější měsíc pandemie duben 2020. Tehdy v ochranném režimu se státními příspěvky na mzdy bylo šest milionu pracovníků.
Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se v úterý sejdou v Praze na setkání, které svolal druhý jmenovaný. Politici mají deklarovat, že jimi vedené strany po volbách do Poslanecké sněmovny nevstoupí do vlády s hnutím ANO expremiéra Andreje Babiše. Pozván byl i předseda Pirátů Zdeněk Hřib, jeho účast je nejistá.
Agáta Hanychová už má letos letní dovolenou za sebou, s manželem Mirkem Dopitou byla opět na indonéském ostrově Bali. Tentokrát ale zažila něco, co se jí zarylo opravdu hluboko do paměti.
Nejbohatší Češka Renáta Kellnerová uzavřela zásadní dohodu týkající se skupiny PPF. Nevlastní syn miliardářky má být vyplacen, za svůj desetiprocentní podíl dostane přes 40 miliard korun. Jde o další významný milník v nedávné historii společnosti po tragické smrti Petra Kellnera v březnu 2021.
Rusové sice přiznali, že v tuto chvíli neplánují schůzku mezi prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem, ale vinu házejí právě na Volodymyra Zelenského. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova se Zelenskyj staví k ruským návrhům tak, že je všechno odmítá.
Marta Kubišová, která na podzim oslaví 83. narozeniny, se před několika lety musela vyrovnat se ztrátou sourozence. Po smrti bratra se ukázalo, že ten měl před slavnou sestrou spoustu tajemství. Jedno z nich znamená, že jej zpěvačka nemůže pohřbít na místě, kde by chtěla.
Některé titulky hlásí, že Evropu zasáhne hurikán Erin. Podle meteorologů je ale šance, že hurikán doputuje až ke starému kontinentu, víceméně nulová. Počasí v Česku by neměla ovlivnit ani tlaková níže, která je pozůstatkem hurikánu.
V Česku se v posledních letech na poli televizních talk show objevil konkurent pro stálice Jana Krause a Karla Šípa. Honza Dědek si vybojoval své místo na obrazovkách Primy a snaží se nestát na místě. Po poradě s odborníky se pro nové díly rozhodl opustit svou ikonickou image.
Rusko dělá podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského všechno možné, aby znemožnilo jeho schůzku s ruským protějškem Vladimirem Putinem, která by měla vést k ukončení války na Ukrajině. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se totiž nechal slyšet, že Moskva na schůzce hlav obou států nepracuje.
Kriminalisté odhalili organizovanou skupinu, jejíž členové získávali peníze z dotačního programu, který podnikatelům kompenzoval pokles příjmů kvůli protipandemickým opatřením vlády. Škoda činí bezmála sto milionů korun, stíhány jsou více než tři desítky lidí, informovala policie.
Na tragicky zesnulou Helenu Zeťovou se rozhodně nezapomíná. V letních srpnových dnech ožil její facebookový profil, kde se objevil pozdrav do nebe od její maminky Alenky. Ve středu uplynulo od nešťastného úmrtí zpěvačky již osm měsíců.
Po relativně chladnějším víkendu, který právě začíná, se má v Česku znovu oteplit. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X. Maximální teploty se opět dostanou až k třicítce.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odmítl spekulace o možné schůzce mezi šéfem Kremlu Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Americký prezident Donald Trump mezitím získal pochvalu od spojence Kremlu, běloruského lídra Alexandra Lukašenka, realita v terénu však naznačuje, že Putin nemá zájem na skutečném urovnání konfliktu.