Neznámý útočník střílel v areálu Michiganské státní univerzity, zabil tři lidi a sebe

Tři studenti zemřeli a dalších pět utrpělo zranění v areálu Michiganské státní univerzity při večerním řádění střelce, který později obrátil zbraň proti sobě, informovala místní policie. Útočníka identifikovala jako 43letého muže bez známých vazeb na vysokou školu. Univerzitní kampus předtím prohledávaly stovky policistů, zatímco se vystrašení studenti ukrývali ve tmě, napsala agentura AP.

Ilustrační foto

Prezident Joe Biden dnes v reakci opět vyzval k přijetí zákazu útočných pušek.

Střelba byla okolo osmé hodiny večer místního času (dnes 02:00 SEČ) nahlášena ze dvou míst areálu ve městě East Lansing v americkém státě Michigan. Univerzitní policie pak okolo půl deváté rozeslala studentům e-maily a upozornění na mobilní telefony, v nichž je informovala o nebezpečí a vyzvala je, aby se okamžitě ukryli na bezpečném místě. Záběry z místa ukazovaly lidi prchající z jedné z budov s rukama nad hlavou i zasahující ozbrojené policisty.

Zpráva o smrti údajného pachatele přišla asi čtyři hodiny po prvotním varování pro studenty. Univerzitní policie uvedla, že podezřelého našla mrtvého mimo kampus a během následujících hodin doplnila, že šlo o 43letého muže jménem Anthony McRae. Státní policie zase informovala, že vyšetřovatelé v noci prohledali jeho bydliště.

Úřady později uvedly, že "nemají tušení", proč střelec studenty zabil. V jeho kapse nicméně policie našla lístek, který "naznačoval, že existovala hrozba i pro dvě veřejné školy v New Jersey", píše agentura Reuters. McRaeův 85letý soused mrtvého podezřelého popsal jako "skutečného pekelníka", který často střílel ze zbraně ve svém domě.

Policie dříve střelce popsala jako černocha malého vzrůstu, který pravděpodobně jednal bez komplice. Na univerzitu v East Lansing údajně McRae nebyl nijak napojený, nebyl jejím studentem ani zaměstnancem.

"Je to opravdu noční můra, co tuhle noc prožíváme," řekl představitel univerzitní policie Chris Rozman. "Netušíme, proč dnes v noci přišel na kampus," dodal v souvislosti s údajným pachatelem.

Všichni zabití a zranění byli studenti školy označované zkratkou MSU, potvrdily úřady při ranním brífinku. Podle mluvčího nedaleké nemocnice zůstávala ráno pětice zraněných ve vážném stavu a nebylo možné odhadnout, jak se jejich zdravotní stav vyvine.

Střelba v pondělí večer nejdříve otřásla budovou Berkey Hall, kde se vyučují společenské vědy, a bezprostředně nato prostorem MSU Union, který slouží studentům ke stravování či samostatné přípravě. Rozman sdělil, že obě budovy byly v čase útoku přístupné veřejnosti. Policisté po zprávách o střelbě prohledávali areál budovu po budově, na místě byla obrněná vozidla i sanitky a nad kampusem kroužil vrtulník.

"Celou dobu jsem se třásla," řekla listu The New York Times (NYT) 19letá Sophia Nedoffová, která se během pátrání po střelci ukrývala stejně jako tisíce dalších studentů. "Zablokoval jsem dveře postelí mého spolubydlícího a zhasnul jsem světlo," uvedl zase Julian Alonso. Student prvního ročníku prý narazil na několik policejních aut, když se vracel na svou kolej z nákupu, načež se ukrýval v šatní skříni.

Prezident Biden dnes odpoledne (večer SEČ) v reakci na útok opět vyzval k přijetí zákazu útočných pušek. "Násilí spojené se zbraněmi ničí naše komunity, je to nejhorší noční můra každé americké rodiny. Pro volné nošení útočných pušek se zásobníky o desítkách nábojů skutečně neexistuje logické odůvodnění," řekl dnes Biden úvodem projevu před Národní asociací okresů (NAC).

Incident v East Lansingu byl nejnovějším z masových útoků střelnými zbraněmi, které letos ve Spojených státech připravily o život desítky lidí, píše AP. V loňském roce USA zažily přes 600 útoků, které si vyžádaly čtyři a více mrtvých nebo zraněných, dodává s odvoláním na organizaci Gun Violence Archive. List NYT zase připomínal dřívější útoky na univerzitních kampusech nebo skutečnost, že pondělní útok přišel den před pátým výročím masakru střední škole ve floridském Parklandu, kde bývalý student zabil 17 lidí.

"Tehdy zabití studenti by byli vrstevníky mnohých studentů MSU," poznamenal deník.

Témata: USA | Střelba v USA

Zelenskyj: Čína nereaguje na výzvu, aby se přidala k ukrajinskému mírovému…

21.03.2023 20:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k…

Rusko zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června

21.03.2023 19:08 Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně…

Británie dá Kyjevu náboje z ochuzeného uranu, Rusko v reakci opět vyhrožuje

21.03.2023 18:28 Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu,…

Putin chce nahradit západní firmy v Rusku čínskými podniky

21.03.2023 17:02 Moskva je připravena pomoci čínským podnikům, aby nahradily západní firmy, které opustily Rusko…

Pavel je v Německu, Steinmeier ocenil přátelské vztahy obou zemí

21.03.2023 12:52 Aktualizováno Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým…

Evropská komise navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická…

21.03.2023 12:16 Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími…

Si Ťin-pching pozval Putina, ať letos přijede do Číny, informují agentury

21.03.2023 11:46 Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval šéfa Kremlu Vladimira Putina v…

Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

21.03.2023 09:07 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

Ruská armáda se na Ukrajině snaží o alespoň okrajové zisky

21.03.2023 08:33 Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své…

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku překročil 50.000

20.03.2023 22:20 Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké…

Související:

Nejnovější