Nic nezavíráme, nemáme s evropskou společností žádný konflikt, řekl Putin

Vladimir Putin
Vladimir Putin, foto: Kremlin.ru
Libor Novák 18. listopadu 2023 9:30
Sdílej:

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl v pátek v proslovu na kulturním fóru v Petrohradě, že Rusko si nechává otevřené "okno" do Evropy navzdory "těžkým časům". Uvedla to ruská agentura TASS.

"Když je průvan, člověk si pomyslí, že by bylo rozumné přivřít okno, aby mu nebyla zima. Ale my máme dobré počasí. My nic nezavíráme, my nemáme s evropskou společností žádný konflikt," řekl Putin.

Dodal, že Rusko zažívá obtížné období s evropskou elitou. Evropská unie a několik západních zemí zavedly proti Moskvě a jednotlivým ruským politikům přísné sankce kvůli pokračující invazi Ruska na Ukrajinu.

Kreml navzdory těmto sankcím prezentuje pozitivně laděné údaje o vývoji ruské ekonomiky, ačkoli je obtížné je ověřit. Putin v pátek řekl, že hospodářský růst Ruska do konce roku překročí tři procenta.

Podle informací zveřejněných na serveru Politico byl navíc Kreml letos schopen získat téměř miliardu eur (asi 24 miliard Kč) díky prodeji svých ropných produktů na Ukrajině, i přes sankce, které EU zavedla v souvislosti s ruským vpádem na Ukrajinu. Důvodem bylo Bulharsko, které využilo výjimku ze sankčních pravidel a dováželo ruskou ropu.

Bulharsko získalo dovolení dovozu ruské ropy až do konce roku 2024, přestože EU zavedla zákaz nákupu, dovozu a přepravy ruské ropy v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Výjimky bylo dosaženo po složitých jednáních v červnu loňského roku a byla motivována závislostí Bulharska na ropné rafinerii Lukoilu v Burgasu, která pokrývá velkou část potřeb nafty a benzinu v zemi a představuje důležitou součást ekonomiky Bulharska.

Zákaz týkající se zpracovaných produktů z ruské ropy platí v EU od února letošního roku a Bulharsko nesmí s těmito produkty obchodovat se zahraničím. Mimo to je vývoz povolen, pokud jsou produkty určeny pro Ukrajinu nebo pokud hrozí riziko pro životní prostředí a zároveň nejsou používány k obejití sankcí.

Bulharsko využilo této výjimky a od března do července letošního roku pravděpodobně vyvezlo téměř tři miliony barelů produktů z ruské ropy. To odpovídá zhruba pětině veškeré surové ropy dovezené do Burgasu a zpracované v tamní rafinerii. Existují však otázky ohledně nutnosti tohoto vývozu, protože sklady Lukoilu mají dostatečnou kapacitu na skladování ropy v Bulharsku.

Sankční pravidla ztěžují důkazní břemeno ohledně původu ruské ropy, což umožňuje obcházení sankcí. Jedním z příkladů je nedávný případ tankeru, který vyplul z Burgasu s nákladem topného oleje s vysokým obsahem síry do nizozemského přístavu Rotterdam. Tato rafinerie v Burgasu během 21 dní nepřijala jinou ropu než ruskou.

Stalo se
Zahraničí
Analýza
Kanada

Trumpova vize rozšíření USA rozzuřila a vystrašila Kanaďany. Existuje cesta, jak toho může dosáhnout

Kanada je jednou ze zemí, které se obávají nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta Spojených států nejvíce. Stojí za tím především jeho úterní výhrůžka, že druhou největší zemi světa donutí připojit se k USA. Údajně je ochoten využít „ekonomickou sílu“.

České celebrity
Agáta Hanychová a Mirek Dopita

Pravda o účasti Mirka Dopity v Survivoru. Prozradila ji Agáta Hanychová

I letos se televizní diváci mohou těšit na novou řadu Survivoru, ale zatím se neví, kdo vyrazil přežít na ostrov. Spekulace spojovaly s účastí v reality show Mirka Dopitu, manžela Agáty Hanychové. Právě ona ale vysvětlila, že to celé bylo trochu jinak. 

České celebrity
Survivor

Bude Survivor. První spekulace o letošních obyvatelích ostrova

Nová řada Survivoru, který bude opět vysílat Nova, se začíná rýsovat. Objevují se první jména soutěžících, ačkoliv ti musí držet mlčenlivost a nemohou nic potvrdit. O kom se konkrétně spekuluje?

Zahraničí
Bigmouth Buffalo

Ryba, která nestárne fascinuje vědce. Začala vymírat

 Ve vodách jezera Rice v Minnesotě žije sladkovodní ryba, která se dožívá více než sto let a zaujala vědce svou unikátní odolností vůči stárnutí. Ryba zvaná bigmouth buffalo (Ictiobus cyprinellus) patří mezi nejdéle žijící sladkovodní druhy na světě. Přestože některé exempláře dosahují stáří až 127 let, jejich populace je v ohrožení kvůli selhání rozmnožování, které trvá už více než šest desetiletí.