Nizozemská vláda oznámila, že uzavře svůj konzulát v ruském Petrohradě a zároveň omezí počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Haagu. Obvinila také Rusko, že v zemi provádí špionáž. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra.
Ruské ministerstvo zahraničí v Moskvě uvedlo, že na tento krok bude reagovat, informovala agentura TASS.
"Rusko se pod rouškou diplomacie stále snaží tajně dostat do Nizozemska agenty zpravodajských služeb. To nemůžeme a nesmíme dopustit," uvedl Hoekstra. "Rusko zároveň odmítá vydávat víza nizozemským diplomatům, kteří měli pracovat na konzulátu v Petrohradě nebo na velvyslanectví v Moskvě," dodal.
Nizozemská vláda uvedla, že se rozhodla omezit počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Haagu tak, aby odpovídal počtu diplomatů na nizozemské ambasádě v Moskvě. Nařídila také, aby bylo do úterka uzavřeno obchodní zastupitelství Ruska v Amsterdamu.
"Řada diplomatů proto bude muset do dvou týdnů opustit zemi," uvedlo nizozemské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AFP se vyhoštění bude týkat zhruba deseti ruských diplomatů.
"Rusko náležitým způsobem odpoví," citoval TASS z prohlášení ruského ministerstva zahraničí.
Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu před necelým rokem vyhostilo Nizozemsko 17 ruských diplomatů a Rusko v odvetném kroku prohlásilo za nežádoucí osobu 15 nizozemských diplomatů.
Vztahy mezi oběma zeměmi dále ochladly poté, co nizozemský soud v listopadu odsoudil v nepřítomnosti dva Rusy a jednoho Ukrajince za podíl na sestřelení letu MH17 na východě Ukrajiny v roce 2014. Tehdy zahynulo 298 osob včetně 196 nizozemských občanů. Počátkem února mezinárodní vyšetřovatelé uvedli, že existují "silné náznaky", že ruský prezident Vladimir Putin osobně schválil dodávku rakety, která civilní letoun směřující z Amsterdamu do Malajsie sestřelila.
Nizozemský velvyslanec v Rusku byl podle nizozemských médií počátkem tohoto týdne předvolán na ruské ministerstvo zahraničí. Moskva údajně požadovala ukončení "obsedantních" pokusů nizozemských úřadů činit Ruskou federaci odpovědnou za "havárii" s tím, že obvinění jsou neopodstatněná.
Zpěvák Robbie Williams se svým fanouškům pochlubil bizarní nehodou, která ho potkala přímo v bezpečí domova. Stačilo k tomu obyčejné večerní čištění zubů, po kterém mu zbyla jen polovina předního řezáku. Bývalý člen skupiny Take That popsal, že si ulomeného zubu všiml až v ložnici, když jazykem nahmatal neznámou škvíru.
Popová hvězda Britney Spears v pondělí u soudu v kalifornském okrese Ventura přiznala vinu v případu řízení pod vlivem návykových látek. Čtyřiačtyřicetiletá zpěvačka se prostřednictvím svého právníka doznala k méně závažnému přečinu bezohledné jízdy. Díky této dohodě o vině a trestu se vyhne pobytu ve vězení, což je u prvotrestaných pachatelů ochotných podstoupit léčbu běžný postup.
Britská královská rodina má důvod k radosti v jinak náročném období. Buckinghamský palác v pondělí oficiálně oznámil, že princezna Eugenie a její manžel Jack Brooksbank očekávají svého třetího společného potomka. Radostná novinka se objevila na sociálních sítích a okamžitě vzbudila pozornost veřejnosti i médií.
V nezáviděníhodné situaci se v posledních ocitla rodina Koktových, když uniklo na veřejnost video, které mělo hodně lidí potřebu komentovat. Nyní se konečně ozvala Ornella Koktová, aby prozradila, jak celou záležitost s blízkými prožívá. Ukázalo se, že ne moc dobře.
Václav Klaus v neděli nechyběl na oslavě 95. narozenin legendární herečky Jiřiny Bohdalové. Venku před pražským Divadlem Hybernia, které akci hostilo, však došlo k nepříjemnému incidentu, který se týkal bývalého prezidenta.
Meteorologové v úterý přidali ke stále platné výstraze před nebezpečím požárů i výstrahu před bouřkami. Mohou být silné, spadnout může i více než 30 milimetrů srážek. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
V českém šoubyznyse se můžeme těšit na další svatbu. Poprvé se bude ženit muž, který se v průběhu let tak trochu ztratil z očí. Je to konkrétně Sámer Issa, který v sobotu, tedy den po prvním máji, oznámil zásnuby.
Hasiči zásadně pokročili s hašením požáru v Českém Švýcarsku, s nímž zápasí už od soboty. Oheň se v pondělí podařilo dostat pod kontrolu, už dnes by se měly snížit počty nasazených jednotek. Zásah by mohl skončit do konce probíhajícího týdne.
Britská královská rodina se ještě letos opět početně rozroste. Těhotenství v pondělí oznámila princezna Eugenie, jedna z dcer bývalého prince Andrewa. Mladší z dvojice sester se těší už na třetího potomka.
Herečka Cameron Diaz a její manžel, rocková hvězda Benji Madden, šokovali své fanoušky radostnou novinkou. Třiapadesátiletá hvězda filmu Charlieho andílci a sedmačtyřicetiletý člen kapely Good Charlotte v pondělí 4. května prostřednictvím sociálních sítí oznámili, že se jejich rodina rozrostla o třetího potomka. Na svět přivítali syna, který dostal velmi neobvyklé jméno.
Britská celebrita Katie Price čelí ostré kritice svých příznivců, kteří se domnívají, že si doslova zahrává s ohněm. Sedmačtyřicetiletá matka pěti dětí se totiž aktuálně nachází v Dubaji, odkud na svých sociálních sítích nadále propaguje CBD olej. V SAE je přitom propagace, prodej i pouhé držení této látky, která se získává z konopí, přísně zakázáno.
Britský zpěvák Ed Sheeran překvapil své fanoušky radikální proměnou vizáže a zároveň sdílel podrobnosti o svém zdravotním stavu. Pětatřicetiletý hudebník na svém Instagramu potvrdil, že uplynulý měsíc bojoval s pásovým oparem. Přestože tuto zkušenost nikomu nedoporučuje, nyní už je na cestě k uzdravení.