Nizozemsko za poslední den zaznamenalo přes 35.000 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie covidu-19. Premiér Mark Rutte následně oznámil uvolnění některých opatření proti šíření koronaviru navzdory vysokým přírůstkům. Znovu otevřou obchody a služby. Bary, restaurace a muzea zůstanou zavřené nejméně do 25. ledna.
Premiér na tiskové konferenci informoval o znovuotevření většiny obchodů, kadeřnictví a tělocvičen. Podniky budou mít nařízenou otevírací dobu pouze do pěti hodin večer. Pohostinská zařízení či muzea zatím zůstanou zavřená.
Podle agentury Reuters dnes v nizozemském městě Valkenburg otevřely některé restaurace, i když premiér oznámil zmírnění koronavirových opatření až v sedm hodin večer. Podniky v dalších 15 obcích uvedly, že obnoví provoz v sobotu nehledě na to, zda je Rutteho kabinet zahrne do svých plánů na uvolnění některých omezení.
Vládní plány "jsou pro nás jednoznačně nepřijatelné, protože pro ně neexistuje žádná rozumná argumentace," řekl Dirk Beljaarts, ředitel organizace KHN, která zastupuje podniky v pohostinství. "Není to otázka vzpoury, je to otázka přežití poté, co jsme byli posledních 22 měsíců tak těžce zasaženi," dodal Beljaarts. Vyzval vládu, aby se vydala cestou Británie či Španělska a naslouchala veřejnému mínění, které podporuje větší uvolnění pravidel.
Nizozemsko uzavřelo veřejná místa kromě nezbytných obchodů v polovině prosince, kdy se nemocnice potýkaly s náporem pacientů s covidem-19. Tehdejší vlnu způsobilo šíření nakažlivější varianty delta, od té doby se v zemi stala dominantní varianta omikron, se kterou se snížil i počet hospitalizací. Nizozemští experti ovšem předpokládají, že pacientů v nemocnicích brzy výrazně přibude. Navzdory uzávěře také rostou počty nakažených. V týdnu do 11. ledna 17milionová země registrovala rekordních více než 200.000 nakažených.
Podle průzkumu, který dnes zveřejnila společnost Hart van Nederland, 89 procent lidí podporuje znovuotevření obchodů a většina schvaluje také znovuotevření restaurací a kulturních institucí.
Více než 86 procent dospělých Nizozemců je proti covidu-19 plně očkováno a téměř 50 procent obdrželo během posledního lockdownu třetí, posilující dávku vakcíny.
Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace.
Pavel Vítek si letošní červen představoval jinak, ale dosud jeho většinu strávil v nemocnici. Nyní už je doma, kde se ale nadále zotavuje z vážných zdravotních problémů, které ho potkaly. Jak na tom zpěvák podle vlastních slov je?
Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra.
Meteorologové i na začátku dalšího červnového týdne varují před tropickým počasím a jinými nebezpečnými jevy. Kromě vysokých teplot v části Česka hrozí v pondělí opět i silné bouřky, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Dvacet let už spolu Marek Eben a Tereza Kostková moderují StarDance. Většina diváků je za to ráda, ale v posledních letech se objevila i kritika některých Ebenových komentářů. Co jim říká známá moderátorka a herečka?
V Česku byl uplynulý červnový víkend na řadě míst velmi bouřlivý. Bouřky se vyskytly prakticky jen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku byly velmi výjimečné. Došlo na kroupy, které mnohde způsobily škody. Místy také vydatně pršelo, zaznamenány jsou i úhrny přes 100 milimetrů.
Velkým tématem posledních dní byly koncerty Ewy Farne na fotbalovém stadionu pražské Slavie v Edenu. Událost si nenechaly ujít nejrůznější známé osobnosti, včetně Heleny Vondráčkové. Legendu české popmusic ostatně čekají show na stejném místě v příštím roce.
Zaměstnanci České televize o půlnoci zahájili výstražnou stávku v reakci na vládou schválení návrh zákona, který mění způsob financování veřejnoprávních médií. Po celý pondělní den tak mohou být příspěvky zkráceny, upozorňuje ČT diváky. Stávka se týká i Českého rozhlasu.
Uplynulo pět let od chvíle, kdy byla zpěvačka Britney Spears na základě kampaně Free Britney zbavena opatrovnictví svého otce Jamieho Spearse. Podle zdrojů webu The Sun z jejího okolí se však čtyřiačtyřicetiletá popová hvězda cítí ztracená a izolovaná více než kdy dříve. V posledních měsících navíc čelila zatčení za řízení pod vlivem alkoholu a stížnostem na podivné chování na veřejnosti, které zahrnovalo například štěkání v restauraci nebo ohánění se nožem.
Britská rocková legenda Rod Stewart musel během svého pátečního koncertu v Utahu využít kyslíkový přístroj přímo na pódiu poté, co se mu udělalo nevolno a málem omdlel. K incidentu došlo jen několik týdnů poté, co musel kvůli zdravotním potížím zrušit sérii jiných vystoupení.
Americká herečka Jennifer Aniston vzdala na sociálních sítích emotivní hold zesnulému televiznímu režisérovi Jamesi Burrowsovi, který v pátek zemřel ve věku 85 let.
Manžel britské celebrity Katie Price Lee Andrews oznámil, že se připravuje na stěhování do Velké Británie, a to i navzdory opakovaným zprávám o tom, že má v Dubaji kvůli nedořešeným právním sporům zakázáno vycestovat.