Nižší valorizace je nepopulární, ale potřebná, zdůraznil Středula

Vláda si je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) vědoma nepopulárnosti snížení mimořádné valorizace penzí. Když to ale neučiní, budou náklady každým rokem vyšší kvůli započítání navýšení do dalších valorizací. Už v příštím roce by bez snížení znamenala výdaj dalších 60 miliard korun ze státního rozpočtu. Řekl to na tiskové konferenci před dnešním jednáním pléna Sněmovny, na kterém bude opozice návrh vlády blokovat.

Zbyněk Stanjura

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zopakoval, že po červnovém navýšení podle vládního návrhu poměr průměrného důchodu k průměrné hrubé mzdě vzroste nad 50 procent. Stanjura doplnil, že v porovnání s čistou mzdou pak bude vyšší než 60 procent.

Opozice už ohlásila dosud největší obstrukce, a poslance tak pravděpodobně čekají i noční jednání. Spory budí i to, že dolní komora má na žádost vlády projednat omezení růstu penzí zrychleně ve stavu legislativní nouze. Pokud bude předloha přijata, pravděpodobně skončí u Ústavního soudu. Strany vládní koalice mají ve Sněmovně na její prosazení hlasů dostatek. Podle Stanjury a Jurečky se kabinet "poctivě pokusil" po zveřejnění míry inflace v lednu o racionální debatu s opozicí, ta ale začala argumentovat a vyhrožovat Ústavním soudem. "Na racionální jednání jsou třeba dvě strany," řekl Stanjura.

Zbrzdění červnové, a tím i následných valorizací penzí, je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí. Opoziční politici z ANO a z SPD naopak mluví o asociálním kroku a o "okrádání" či "ožebračování" důchodců. Průměrný měsíční důchod vzroste podle novely od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.

Poslanci SPD vložili k novele do sněmovního systému stovku pozměňovacích návrhů. Chtějí zvýšit zásluhovou část důchodu o 2,3 procenta, tedy stejně jako vláda. Zatímco kabinet chce nad to přidat každému penzistovi 400 korun, podle poslanců SPD by měla být tato pevná částka zhruba o tisícikorunu vyšší. Každá z jejich úprav předpokládá jinou sumu s korunovými rozdíly. Z hnutí ANO zaznívá, že obstrukce potrvají nejméně do pátku.

Jen do debaty o potvrzení trvání stavu legislativní nouze se písemně přihlásilo podle sněmovního systému pět desítek poslanců. Obdobný počet členů dolní komory chce vystoupit před hlasováním o tom, zda Sněmovna novelu projedná v takzvaném zkráceném řízení, tedy s vynecháním prvního čtení.

Na stav legislativní nouze a na možnou zpětnost účinnosti předlohy se ozývá kritika i od některých koaličních zástupců v Senátu, v němž má vládní tábor značnou převahu. Pochyby ve stejném duchu už vyjádřil také Petr Pavel, který by měl novelu už jako nový prezident dostat k podpisu. Vyjádří se k ní ale až potom, co složí slib a ujme se funkce hlavy státu.

Stávající systém stavebního spoření je podle Bartoše neefektivní

26.03.2023 13:44 Stávající systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) v…

Jurečka: Lidé pracující na DPP budou muset odvádět více na důchod

26.03.2023 13:20 Lidé pracující na dohodu o provedení práce asi budou muset podle ministra práce a sociálních věcí…

Fiala uvítal dohodu Německa s EK ohledně budoucnosti aut

25.03.2023 17:33 Za naplnění jednoho z výsledků českého předsednictví EU označil premiér Petr Fiala (ODS) páteční…

Zemřel Emil Boček, válečný veterán a bývalý pilot RAF

25.03.2023 15:24 Aktualizováno Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček…

Pekarová tvrdí, že nedostatek léků by mohly vyřešit dodávky z Jižní Koreje

25.03.2023 08:48 Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to…

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Související:

Nejnovější