NKÚ: Český systém ochrany obyvatelstva má řadu nedostatků. Vnitro se ohradilo

Systém ochrany obyvatelstva v ČR má řadu zásadních nedostatků, lidé nejsou dostatečně informováni, chybějí masky i úkryty. V tiskové zprávě to dnes uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle ministerstva vnitra jsou závěry tendenční.

Nejvyšší kontrolní úřad

Systém ochrany obyvatelstva České republiky je v rámci EU považován za jeden z nejrobustnějších a nejlépe připravených, uvedl v reakci resort. NKÚ prověřil 721 milionů korun vydaných ministerstvy vnitra (MV) a zdravotnictví (MZd) na přípravu na krizové situace.

Kontroloři ministerstvu vnitra vytýkají, že nezabezpečilo dostatečný počet prostředků individuální ochrany, jako jsou například masky či ochranné obleky, ani po 20 letech nedokončilo obměnu rotačních sirén a nespustilo plánovaný webový portál pro veřejnost. "Neaplikovalo v praxi ani výsledky výzkumu, jehož výstupem jsou mj. funkční vzorky prostředků individuální ochrany. Počet stálých úkrytů se v ČR od roku 2010 snížil o 32 procent. Tuto situaci měly pomoci řešit legislativní změny – MV je však dosud neiniciovalo," uvedl NKÚ.

Ministerstvo vnitra se závěry kontrolorů nesouhlasí. "Vyvolávají naprosto mylný dojem, že je stav systému ochrany obyvatelstva nepřipravený," sdělila ČTK mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Vzhledem k tomu, že kontrolované období končilo rokem 2021, je podle ní navíc řada vytýkaných zjištění v dnešní době již minulostí. "Důkazem je například připravovaný informační systém a mobilní aplikace, používané k informování obyvatel pomocí SMS (tzv. reversní 112), nebo aktuálně zpracovávaná nová Bezpečnostní strategie ČR a Obranná strategie ČR. Probíhá také novela krizové legislativy a aktualizují se plánovací dokumenty," uvedlo ministerstvo.

U prostředků individuální ochrany, jako jsou například masky, ochranné obleky, dětské vaky a další materiál sloužící k ochraně obyvatel, NKÚ zjistil, že MV nezajistilo právními předpisy stanovený počet. Kontroloři odhalili, že již od roku 2015 se tyto prostředky vzhledem k úsporným opatřením nedoplňují. Navíc kontrolu funkčnosti těchto ochranných prostředků dokončilo MV k roku 2022 jen u 15,8 procenta z jejich celkového počtu.

Ministerstvo vnitra podle kontrolorů neplní úkoly ani v oblasti varování a informování obyvatel a opakovaně prodlužuje termíny. Stále například není dokončena obměna rotačních sirén za elektronické, ačkoliv začala již v roce 2002. Termín obměny prodloužilo MV o deset let - z roku 2015 na rok 2025. Podle zjištění NKÚ ještě v roce 2020 systém využíval především rotační sirény, které ale neumožňují doplnit varovný signál o hlasové tísňové informace. V plánovaném termínu resort nedořešil ani rozesílání varovných SMS zpráv a nespustil webový portál, který by zajistil větší informovanost obyvatel.

Podle resortu je konstatování, že lidé nejsou dostatečně informování, subjektivní a nepodložené. MV uvedlo, že jednotný systém varování a vyrozumění obyvatel pomocí sirén je plně funkční. Nejvyšší kontrolní úřad podle resortu hodnotí celý systém pouze na vybraných opatřeních využitelných za stavu ohrožení státu a válečného stavu, tato opatření však vnímá jako univerzální pro všechny druhy situací, podotklo.

"S ohledem na mezinárodní bezpečnostní situaci tak považujeme vydání tiskové zprávy v publikované podobě za nevhodné a velmi krátkozraké, možno říci v mezinárodním kontextu až nebezpečné. Bezpečnostní systém České republiky, respektive jeho část věnující se ochraně obyvatelstva, představuje robustní a v praxi mnohokrát prověřený systém, který byl schopen reagovat na všechny dosud proběhlé mimořádné události a krizové situace," uzavřelo MV.

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Ženíšek jako nový ministr pro vědu. Fiala poslal jmenovací návrh Pavlovi

10.05.2024 14:51 Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09)…

Policisté obvinili muže z úterní vraždy ženy v centru Plzně

09.05.2024 11:30 Policie ve středu obvinila sedmatřicetiletého muže z místní komunity bezdomovců z vraždy, kterou se…

Související:

Nejnovější