NKÚ: Český systém ochrany obyvatelstva má řadu nedostatků. Vnitro se ohradilo

Systém ochrany obyvatelstva v ČR má řadu zásadních nedostatků, lidé nejsou dostatečně informováni, chybějí masky i úkryty. V tiskové zprávě to dnes uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle ministerstva vnitra jsou závěry tendenční.

Nejvyšší kontrolní úřad

Systém ochrany obyvatelstva České republiky je v rámci EU považován za jeden z nejrobustnějších a nejlépe připravených, uvedl v reakci resort. NKÚ prověřil 721 milionů korun vydaných ministerstvy vnitra (MV) a zdravotnictví (MZd) na přípravu na krizové situace.

Kontroloři ministerstvu vnitra vytýkají, že nezabezpečilo dostatečný počet prostředků individuální ochrany, jako jsou například masky či ochranné obleky, ani po 20 letech nedokončilo obměnu rotačních sirén a nespustilo plánovaný webový portál pro veřejnost. "Neaplikovalo v praxi ani výsledky výzkumu, jehož výstupem jsou mj. funkční vzorky prostředků individuální ochrany. Počet stálých úkrytů se v ČR od roku 2010 snížil o 32 procent. Tuto situaci měly pomoci řešit legislativní změny – MV je však dosud neiniciovalo," uvedl NKÚ.

Ministerstvo vnitra se závěry kontrolorů nesouhlasí. "Vyvolávají naprosto mylný dojem, že je stav systému ochrany obyvatelstva nepřipravený," sdělila ČTK mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Vzhledem k tomu, že kontrolované období končilo rokem 2021, je podle ní navíc řada vytýkaných zjištění v dnešní době již minulostí. "Důkazem je například připravovaný informační systém a mobilní aplikace, používané k informování obyvatel pomocí SMS (tzv. reversní 112), nebo aktuálně zpracovávaná nová Bezpečnostní strategie ČR a Obranná strategie ČR. Probíhá také novela krizové legislativy a aktualizují se plánovací dokumenty," uvedlo ministerstvo.

U prostředků individuální ochrany, jako jsou například masky, ochranné obleky, dětské vaky a další materiál sloužící k ochraně obyvatel, NKÚ zjistil, že MV nezajistilo právními předpisy stanovený počet. Kontroloři odhalili, že již od roku 2015 se tyto prostředky vzhledem k úsporným opatřením nedoplňují. Navíc kontrolu funkčnosti těchto ochranných prostředků dokončilo MV k roku 2022 jen u 15,8 procenta z jejich celkového počtu.

Ministerstvo vnitra podle kontrolorů neplní úkoly ani v oblasti varování a informování obyvatel a opakovaně prodlužuje termíny. Stále například není dokončena obměna rotačních sirén za elektronické, ačkoliv začala již v roce 2002. Termín obměny prodloužilo MV o deset let - z roku 2015 na rok 2025. Podle zjištění NKÚ ještě v roce 2020 systém využíval především rotační sirény, které ale neumožňují doplnit varovný signál o hlasové tísňové informace. V plánovaném termínu resort nedořešil ani rozesílání varovných SMS zpráv a nespustil webový portál, který by zajistil větší informovanost obyvatel.

Podle resortu je konstatování, že lidé nejsou dostatečně informování, subjektivní a nepodložené. MV uvedlo, že jednotný systém varování a vyrozumění obyvatel pomocí sirén je plně funkční. Nejvyšší kontrolní úřad podle resortu hodnotí celý systém pouze na vybraných opatřeních využitelných za stavu ohrožení státu a válečného stavu, tato opatření však vnímá jako univerzální pro všechny druhy situací, podotklo.

"S ohledem na mezinárodní bezpečnostní situaci tak považujeme vydání tiskové zprávy v publikované podobě za nevhodné a velmi krátkozraké, možno říci v mezinárodním kontextu až nebezpečné. Bezpečnostní systém České republiky, respektive jeho část věnující se ochraně obyvatelstva, představuje robustní a v praxi mnohokrát prověřený systém, který byl schopen reagovat na všechny dosud proběhlé mimořádné události a krizové situace," uzavřelo MV.

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější