NKÚ projedná výsledek kontroly hospodaření Pražského hradu zkraje roku 2023

Výsledky kontroly hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a jí podřízených organizací, Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány, projedná širší vedení Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) zkraje příštího roku. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí úřadu Hana Kadečková. První jednání kolegia v příštím roce se má uskutečnit 16. ledna.

Pražský hrad

Pokud závěr schválí, bude moci úřad výsledky zveřejnit. Kontrola začala letos v únoru a skončit má v prosinci. Podle informace na webu NKÚ zatím kolegium úřadu na konci listopadu projednalo odvolání tři uvedených kontrolovaných organizací. O zařazení kontroly do letošního plánu rozhodlo kolegium na konci ledna.

Cílem kontroly je podle NKÚ prověřit, zda "Kancelář prezidenta republiky a příspěvková organizace Správa Pražského hradu hospodařily s majetkem státu a s peněžními prostředky státního rozpočtu v souladu s právními předpisy, účelně a hospodárně a zda při vedení účetnictví postupovaly v souladu s právními předpisy".

Kontrola původně zahrnovala pouze samotnou prezidentskou kancelář a Správu Pražského hradu. O Lesní správu Lány se rozšířila až později. Důvodem bylo policejní vyšetřování v lánské lesní správě. V této kauze soud letos 24. března pravomocně odsoudil jejího šéfa Miloše Baláka ke třem letům vězení. Prezident Miloš Zeman ho ale vzápětí omilostnil. Baláka soud odsoudil k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Kolegium NKÚ pak začátkem května schválilo rozšíření kontroly i na Lesní správu Lány.

Pro letošní rok měla mít Kancelář prezidenta republiky původně v rozpočtu 420 milionů korun. Kvůli škrtům v rozpočtu ale o část peněz přišla a měla hospodařit s 398 miliony korun. Skupina koaličních poslanců jí ale při schvalování novely letošního rozpočtu odebrala 30 milionů korun na lesní hospodářství, a to právě kvůli Balákově kauze. V říjnu Balák oznámil, že ve funkci ředitele Lesní správy Lány ke konci letošního roku skončí.

Původní rozpočet na loňský rok přidělil Kanceláři prezidenta republiky 422 milionů korun, nakonec hospodařila s výdaji 620 milionů Kč, stojí ve státním závěrečném účtu. Kancelář loni dostala do rozpočtu navíc 200 milionů korun kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19. Peníze směřovaly z vládní rozpočtové rezervy Správě Pražského hradu, kvůli propadu příjmů z turismu, pronájmu a nižšího zájmu o konání společenských akcí způsobených šířením koronaviru.

Témata: NKÚ | Pražský Hrad

Bez proudu jsou aktuálně desítky tisíc českých domácností

04.02.2023 09:42 Aktualizováno Kvůli stromům popadaným na vedení evidoval ČEZ v Česku dnes ráno k 08:00 asi 70.000 domácností bez…

Řidiči mají kvůli počasí na silnicích problémy. Vítr shazuje stromy,…

03.02.2023 19:10 Aktualizováno Silný vítr dnes odpoledne zkomplikoval dopravu zejména v českých krajích. Popadané stromy zastavily…

Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním

03.02.2023 16:41 Do armády budou moct lidé vstupovat i s viditelným tetováním. Náčelník generálního štábu Karel…

Lidé nejvíce věří Babišovi a Okamurovi, třetí je Zeman

03.02.2023 16:20 Z vrcholných politiků lidé nejvíce věří předsedovi ANO Andreji Babišovi, v průzkumu Centra pro…

Prezidentská kancelář vede tajné spisy k zastavení stíhání Zemanových…

03.02.2023 14:12 Prezidentská kancelář vede dokumenty ohledně případného zastavení stíhání spolupracovníků…

Miloš Zeman a Petr Pavel se sejdou 13. února v Lánech

03.02.2023 14:12 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho nástupce Petr Pavel se sejdou v pondělí 13. února dopoledne na zámku v…

Pavlův postoj k Číně patří k nejráznějším proměnám v Evropě, tvrdí…

03.02.2023 12:56 Jasné vymezení zvoleného českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně je v souladu se současným trendem…

U Nepomuku se srazily osobní auto a autobus, na místě jsou zranění

03.02.2023 12:53 Nedaleko Nepomuku na jižním Plzeňsku se dnes kolem poledne srazilo osobní auto a autobus. Na místě…

Janeček podal ve středu stížnost k soudu kvůli průběhu voleb

03.02.2023 11:52 Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal ve středu stížnost k…

Po celé Ukrajině byl vyhlášen letecký poplach

03.02.2023 10:55 V Kyjevě byl krátce před jednáním prezidenta Volodymyra Zelenského s šéfkou Evropské komise Ursulou…

Související:

Nejnovější