Noc na středu byla mrazivá, mohou se tvořit sněhové jazyky

Česko zažilo další mrazivou noc, teploty klesaly hluboko pod nulu nejen na horách. V Orlickém Záhoří na východní straně Orlických hor bylo pod minus 20 stupni Celsia, skoro 18 stupňů pod bodem mrazu bylo i na některých městských stanicích na severu Moravy. Na silnicích hlavně ve vyšších polohách leží uježděný sníh a i přes den se tam mohou tvořit sněhové jazyky. Cesty byly po ránu i na horách s opatrností sjízdné, větší komplikace v dopravě zatím silničáři nehlásí.

Počasí

Námraza se může tvořit na silnicích na Uherskohradišťsku či Zlínsku. Se sněhem musejí řidiči počítat například v okolí Hlinska, Holic, Lanškrouna, Poličky, Vysokého Mýta nebo Skutče v Pardubickém kraji. Souvislá vrstva sněhu je na vozovkách na menších cestách v Železných horách. Silnice I/11 přes Suchý Vrch je v úseku Jablonné nad Orlicí - Červená Voda sjízdná pouze se sněhovými řetězy. Především na Opavsku zůstávají na silnicích nižších tříd zbytky rozbředlého sněhu nebo zledovatělý sníh. Podobně na Novojičínsku mohou řidiči narazit na ujetou vrstvu sněhu. Ve vyšších polohách Žďárska leží na nesolených silnicích zledovatěná vrstva sněhu.

Na Liberecku zůstává pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice III/2904 přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. Silnice vede chráněnou oblastí, a tak se tam nesolí, při větším množství sněhu se uklouzává. Řidiči musejí směrem na Hejnice a Raspenavu po hlavní silnici I/13 přes Frýdlant, která se ošetřuje chemicky. Silničáři vzhledem k předpovědi počasí předpokládají, že provoz přes Oldřichovské sedlo bude omezený nejméně do neděle. Pro kamiony a nákladní auta s přívěsem či návěsem zůstává ze stejných důvodů jako na Liberecku uzavřená také silnice I/56 v úseku Ostravice - Bílá, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Na Jizerce v Jizerských horách klesly v noci teploty pod minus 19 stupňů Celsia, ráno už tam bylo o deset stupňů víc. Při nízkých teplotách sůl na silnicích ztrácí účinnost a vozovky mohou klouzat. Silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost.

Teploty na Šumavě v noci klesly k 18 stupňům Celsia. Nejchladněji bylo v Hliništi a Borových Ladách, kde meteorologové naměřili minus 18,5 stupně Celsia. Více mrzlo v první polovině noci, následně se zatáhlo, a proto teploty stouply.

Na nesolených silnicích v Krkonoších, Orlických horách a na Jičínsku ráno zůstávala vrstva ujetého či zledovatělého sněhu. Teploty v kraji klesly hluboko pod nulu. Nejchladněji bylo v Orlickém Záhoří na východní straně Orlických hor, kde teplota v noci klesla pod minus 20 stupňů Celsia.

Kromě horských stanic zaznamenali meteorologové nejnižší teploty nad ránem v Moravskoslezském kraji. Stanice Mošnov naměřila minus 17,8 stupně Celsia, Mořkov minus 17,3 stupně a stanice Opava, Otice 16,9 stupně Celsia pod nulou, uvedli meteorologové na facebooku. Nejmírnější mrazy byly na jižní Moravě. Nejvyšší teplotu měly stanice Brod nad Dyjí, minus 4,5 stupně, a Dyjákovice s naměřenými 4,8 stupni pod nulou. V dalších dvou dnech se má mírně oteplit, teploty budou klesat pod minus deset stupňů už jen výjimečně. Silné mrazy se vrátí o víkendu, nejvíc mrznout má v noci na neděli.

Témata: počasí | doprava

Turbulentní počasí dnes bude pokračovat. Hrozí sněžení i silný vítr

04.02.2023 06:30 Počasí se po turbulentním pátku neumoudří ani dnes. Podle meteorologů nás čeká sněžení a pokračovat…

Předpověď počasí na pátek: V Česku udeří silný vítr

03.02.2023 06:30 Až sedmi stupňů mohou dnes ve dne dosáhnout maximální teploty, přesto bude počasí nepříjemné.…

Zimní počasí umí být nepříjemné, dnes platí trojice výstrah

02.02.2023 06:30 Několik meteorologických výstrah zůstává v platnosti až do čtvrtečních 18 hodin. Český…

Nebezpečné počasí pokračuje. Česko dnes zasáhne silný vítr, místy hrozí…

01.02.2023 06:30 Kvůli sněžení v kombinaci se silným větrem mohou ve vyšších polohách až do čtvrtečního večera…

Počasí až do konce února: Meteorologové o průběhu dalších týdnů

31.01.2023 06:30 Zítra začíná únor, poslední ryze zimní měsíc. Ukrutných mrazů se ale zřejmě nedočkáme. Podle…

Počasí: Meteorologové vydali výstrahu, hrozí sněhové jazyky i vichřice

30.01.2023 06:30 Ve vyšších polohách Česka hrozí od pondělí do čtvrtka tvorba sněhových jazyků, někde i závějí. V…

Zimní počasí bude příští týden doprovázet sněžení i mrazy

29.01.2023 06:30 Příští týden bude podle meteorologů místy sněžit prakticky každý den. Hrozí také tvorba sněhových…

Zimní počasí v jedné ze svých podob. Varují před ním meteorologové

28.01.2023 06:30 Na jihu Čech hrozí už od večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)…

Předpověď počasí na víkend: Do Česka se vrátí sníh

27.01.2023 06:30 V Česku bude do konce týdne většinou zataženo, meteorologové očekávají občasné sněžení a sněhové…

Pro zimu netypické počasí potvrzeno. Meteorologové došli k jasnému závěru

26.01.2023 06:30 Zima se v posledních dnech vrátila do Česka, sníh na nějaký čas pokryl i místa v nižších polohách.…

Související:

Nejnovější