Noc na středu byla mrazivá, mohou se tvořit sněhové jazyky

Česko zažilo další mrazivou noc, teploty klesaly hluboko pod nulu nejen na horách. V Orlickém Záhoří na východní straně Orlických hor bylo pod minus 20 stupni Celsia, skoro 18 stupňů pod bodem mrazu bylo i na některých městských stanicích na severu Moravy. Na silnicích hlavně ve vyšších polohách leží uježděný sníh a i přes den se tam mohou tvořit sněhové jazyky. Cesty byly po ránu i na horách s opatrností sjízdné, větší komplikace v dopravě zatím silničáři nehlásí.

Počasí

Námraza se může tvořit na silnicích na Uherskohradišťsku či Zlínsku. Se sněhem musejí řidiči počítat například v okolí Hlinska, Holic, Lanškrouna, Poličky, Vysokého Mýta nebo Skutče v Pardubickém kraji. Souvislá vrstva sněhu je na vozovkách na menších cestách v Železných horách. Silnice I/11 přes Suchý Vrch je v úseku Jablonné nad Orlicí - Červená Voda sjízdná pouze se sněhovými řetězy. Především na Opavsku zůstávají na silnicích nižších tříd zbytky rozbředlého sněhu nebo zledovatělý sníh. Podobně na Novojičínsku mohou řidiči narazit na ujetou vrstvu sněhu. Ve vyšších polohách Žďárska leží na nesolených silnicích zledovatěná vrstva sněhu.

Na Liberecku zůstává pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice III/2904 přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu. Silnice vede chráněnou oblastí, a tak se tam nesolí, při větším množství sněhu se uklouzává. Řidiči musejí směrem na Hejnice a Raspenavu po hlavní silnici I/13 přes Frýdlant, která se ošetřuje chemicky. Silničáři vzhledem k předpovědi počasí předpokládají, že provoz přes Oldřichovské sedlo bude omezený nejméně do neděle. Pro kamiony a nákladní auta s přívěsem či návěsem zůstává ze stejných důvodů jako na Liberecku uzavřená také silnice I/56 v úseku Ostravice - Bílá, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Na Jizerce v Jizerských horách klesly v noci teploty pod minus 19 stupňů Celsia, ráno už tam bylo o deset stupňů víc. Při nízkých teplotách sůl na silnicích ztrácí účinnost a vozovky mohou klouzat. Silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost.

Teploty na Šumavě v noci klesly k 18 stupňům Celsia. Nejchladněji bylo v Hliništi a Borových Ladách, kde meteorologové naměřili minus 18,5 stupně Celsia. Více mrzlo v první polovině noci, následně se zatáhlo, a proto teploty stouply.

Na nesolených silnicích v Krkonoších, Orlických horách a na Jičínsku ráno zůstávala vrstva ujetého či zledovatělého sněhu. Teploty v kraji klesly hluboko pod nulu. Nejchladněji bylo v Orlickém Záhoří na východní straně Orlických hor, kde teplota v noci klesla pod minus 20 stupňů Celsia.

Kromě horských stanic zaznamenali meteorologové nejnižší teploty nad ránem v Moravskoslezském kraji. Stanice Mošnov naměřila minus 17,8 stupně Celsia, Mořkov minus 17,3 stupně a stanice Opava, Otice 16,9 stupně Celsia pod nulou, uvedli meteorologové na facebooku. Nejmírnější mrazy byly na jižní Moravě. Nejvyšší teplotu měly stanice Brod nad Dyjí, minus 4,5 stupně, a Dyjákovice s naměřenými 4,8 stupni pod nulou. V dalších dvou dnech se má mírně oteplit, teploty budou klesat pod minus deset stupňů už jen výjimečně. Silné mrazy se vrátí o víkendu, nejvíc mrznout má v noci na neděli.

Témata: počasí | doprava

Varování před ledovkou. Část Česka pokryje už v pátek večer

08.12.2023 11:56 Předem avizované varování meteorologů, že Česko může pokrýt ledovka, se v pátek stalo oficiálním.…

Zimní počasí opět ukáže, co umí. Meteorologové vydali dvě výstrahy

03.12.2023 19:41 Český hydrometeorologický ústav vydal na nadcházející hodiny dvě výstrahy. Jedna se týká silných…

Počasí v Česku se mírní, kalamitní stav ale platí dál

03.12.2023 13:44 Ačkoliv je Česko stále zasypáno sněhem, situace už není tak kritická, jako v pátek a v sobotu. V…

Počasí způsobilo kalamitu. Napadlo až 75 cm sněhu

02.12.2023 09:39 V Česku druhou noc sněžilo a podle meteorologů jen tak nepřestane. Nejhorší situace panuje na jihu…

Počasí: V Česku spadne nový sníh, upozornili meteorologové

27.11.2023 13:39 Až 15 centimetrů nového sněhu může do úterního večera spadnout v Česku, upozornili meteorologové z…

Počasí: Večer se začne tvořit náledí, komplikace bude způsobovat až do rána

24.11.2023 13:12 V Česku se v pátek večer začne tvořit náledí na téměř celém území, varovali meteorologové z Českého…

Počasí: Platí výstraha před silným větrem na většině území

23.11.2023 16:29 Česko se bude od čtvrtečního večera potýkat se silným větrem, vyplývá z výstrahy Českého…

Počasí: V noci bude platit výstraha před náledím

21.11.2023 14:24 V noci na středu a během rána hrozí náledí v některých oblastech na severu a severovýchodě území.…

Počasí: V noci na neděli se v Česku může objevit ledovka

18.11.2023 17:41 V noci na neděli se v Česku může objevit ledovka. Dnes to síti X napsal Český hydrometeorologický…

Větrné počasí na Vysočině a na Moravě, platí výstraha

15.11.2023 09:16 Větrné počasí ve středu ráno zaskočilo meteorology, kteří narychlo vydali výstrahu před silným…

Související:

Nejnovější