Norsko daruje miliardy Ukrajině, Zelenskyj ocenil pomoc

Norsko u příležitosti dnešní návštěvy norského premiéra Jonase Gahra Störeho v Kyjevě oznámilo, že daruje Ukrajině v průběhu dvou let sumu deseti miliard norských korun (asi 24 miliard Kč). Tento dar má spolu s dříve ohlášenou pomocí posloužit k humanitárním účelům, obnově válkou poničené země, k nákupu zbraní a k podpoře fungování ukrajinských úřadů, uvedla norská vláda podle agentury AFP.

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při této příležitosti zdůraznil význam západní pomoci pro jeho zemi, která už 128. dnem čelí ruské agresi. Jedině udržení tlaku na Rusko může podle něj vést k ukončení války.

"Jsem tady, abych řekl, že Ukrajina nebojuje jen za Ukrajinu. Jde o některé základní principy světa, které přenecháme našim dětem. Jde o bezpečnost v Evropě, jde o osud souseda, " řekl norský premiér na společné tiskové konferenci s hostitelem a upřesnil, že slíbené peníze dostane Ukrajina do konce letošního roku a v příštím roce. "Tato válka (Ruska proti Ukrajině) je porušením mezinárodního práva. Máte právo se bránit a my máme právo vám pomoci se bránit," dodal.

Na otázku, zda je Norsko ochotno zvýšit dodávky plynu do Evropy, Störe podle agentury Reuters odpověděl, že Norsko již těží plyn "na maximum" a udělá vše, co bude v jeho silách, aby plyn dodalo.

"Rusko během čtyř měsíců války proti Ukrajině vypálilo okolo 3000 raket. Taková krutost ruského počínání jen zdůrazňuje, jak je správné rozhodnutí našich partnerů poskytnout Ukrajině podporu. Především jde o obrannou podporu. Ani jeden stát na světě by neměl zůstat sám vůči takovému zlu," řekl Zelenskyj na tiskové konferenci.

Jeden z ruských náletů, podniknutý raketami Ch-22, dnes zabil přinejmenším dvě desítky civilistů v letovisku poblíž Oděsy, další skoro čtyři desítky lidí utrpěly zranění.

"Tyto rakety Ch-22 se konstruovaly kvůli ničení letadlových lodí a dalších velkých vojenských plavidel, ale ruská armáda je nasadila proti obyčejnému domu s obyčejnými civilisty," zdůraznil Zelenskyj podle agentury Unian. "Není to osamocený útok, není to náhoda, jak tvrdí ruská média. Byl to cílevědomý raketový útok Ruska, ruský teror proti našim městům a vesnicím, proti našim lidem, dospělým i dětem," prohlásil ukrajinský prezident.

Rusko stále popírá, že by útočilo proti civilistům a civilním objektům, a to bez ohledu na svědectví a důkazy hovořící o opaku. "Chci opět připomenout slova prezidenta a vrchního velitele, že ozbrojené síly Ruské federace během speciální vojenské operace neútočí na civilní cíle a civilní infrastrukturu," řekl dnes mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Agentura Unian připomněla, že Rusko v posledních dnech zvýšilo počet raketových útoků. Jeden z nich 27. června zničil nákupní středisko ve městě Kremenčuk v centrální části Ukrajiny, oběťmi se stalo 19 lidí, dalších 62 bylo zraněno. Zelenskyj tento útok označil za jeden z nejarogantnějších teroristických činů v dějinách Evropy.

Rusové by podle průzkumu podpořili jakékoli Putinovo rozhodnutí o Ukrajině

09.08.2022 12:32 Asi 60 procent ruských občanů by podpořilo rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina zahájit novou…

Na Ruskem okupovaných územích sílí odpor Ukrajinců, píše AP

09.08.2022 12:25 Na Ruskem okupovaných územích na jihovýchodě Ukrajiny sílí odpor obyvatel, který oslabuje kontrolu…

Rusko je ve vývozu ropy čím dál více závislá na Indii a Číně

09.08.2022 11:08 Rusko je při prodeji své ropy stále více závislé na Indii a Číně. Minulý měsíc na tyto dvě asijské…

Soul zaplavily přívalové deště, osm lidí zemřelo

09.08.2022 10:41 Nejméně osm lidí zemřelo při přívalových deštích, které v noci na dnešek zaplavily jihokorejskou…

Exprezident Trump uvedl, že jeho rezidenci Mar-a-Lago prohledává FBI

09.08.2022 09:05 Aktualizováno Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Charkov opět čelil ruskému ostřelování, zprávy o obětech zatím nejsou

09.08.2022 08:23 Ruské síly na Ukrajině v noci na dnešek opět ostřelovaly Charkov a poškodily elektrický sloup a…

Čína se manévry připravuje na invazi, tvrdí tchajwanská diplomacie

09.08.2022 08:05 Peking využívá svá vojenská cvičení v blízkosti Tchaj-wanu k přípravě invaze, uvedl dnes šéf…

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků, zní z Pentagonu

08.08.2022 21:37 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Pokud se nepovede zastavit Rusko, spustí to ve světě "loveckou" sezónu,…

08.08.2022 21:28 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

Související:

Nejnovější